Vārda dienu svin: Lita, Sibilla, Teika

Kā viņas tiek galā ar 4 – 5 bērniem?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Cik bērnus tu vēlētos?”, smejoties iejautājas man labs draugs, kurš pats ir lielisks tēvs 3 jaukām atvasītēm, “Pag, neatbildi, es zinu – četrus, nē, piecus, vai nē?”  “Aha, tūlīt! Man Dievs nav devis tik daudz pacietības lai izaudzinātu piecus ziķerus, redz, jau tagad reizumis šķiet – divi par daudz, bet viens būtu par maz,” pilnā nopietnībā atbildu uz drauga jautājumu. “Jā, tiesa, ar pacietību, gan tev pašvaki,” kaitinādams mani viņš nosaka un turpina, “Bet, padomā, cik daudz ir tādu ģimeņu, kur aug četri vai pieci bērņuki un pat vairāki, un nekāda vaina – dzīvo laimīgi.”

Tiesa, ir daudz ģimeņu, kurās aug vairāki mazie, un vecāki par spīti visam lieliski tiek galā, gūst patiesu prieku par bērniem, viņu panākumiem un kopīgi risina sasāpējušus jautājumus.

Pārsteidzošas un apbrīnas vērtas ģimenes, kas spēj tikt ar visu galā neskatoties ne uz ko. Pie tam šie cilvēki ir pierādījums tam, ka daudzbērnu ģimenes var būt saticīgas, kārtīgas, veiksmīgi izaudzināt un izskolot kārtīgus bērnus, jo diemžēl sabiedrībā vēl aiz vien ir iesakņojies uzskats, ka daudzbērnu ģimene = nelabvēlīga ģimene – tā nav! Aptaujājot šīs lieliskās sievietes sapratu vienu-  kolīdz Dievs dod bērniņu, tā līdzi komplektā tiek pasniegts pamatīgs kauss ar pacietību un kārtīga riekšava mīlestības.

Agnese, 5 bērnu mamma: Ģimenē ir nepieciešama kopīga ēšanas reize, jo tas vieno

Agnesei bērni – Inese (15), Kārlis (13), Renāte (9), Daniels (5) un Gustavs (2) – ir īsta Dieva svētība, abi ar vīru vienmēr ir gribējuši lielu ģimeni, jo paši nākuši no kuplām saimēm. Ciemojoties pie viņiem, dikti pārsteidza tas, ka māja ir neticami kārtīga. Ja nezinātu, tad pat nenojaustu, ka tajā dzīvo pieci bērni. Man tiek paskaidrots, ka bērniem ir iemācīts aiz sevis visu savākt un sakārtot, lielākie palīdz pieskatīt mazākos, visi tiek iesaistīti mājas darbos, līdz ar to viss tiek izdarīts ātri un jautri. “Protams mēdz būt visādas problēmas, bet tad tiek sasaukta visa ģimene kopā un meklēts risinājums. Mums ģimenē ir īpaša tradīcija- katru svētdienu iet uz baznīcu un pēc tās kopīgi pie pusdienu galda pārrunājam redzēto un dzirdēto, vispār es uzskatu, ka daudzās ģimenēs trūkst šīs kopīgās ēšanas reizes, jo tas vieno ģimeni kā vienu veselu, jo tad var pārrunāt pilnīgi visu, kas katram ir dienā atgadījies”.

Kristīne, 4 bērnu māmiņa: Grūti finansiālajā ziņā, bet esam laimīgi

Kristīnes ģimenē aug trīs braši dēli – Pēteris (16), Uvis (14), Ričards (6) un pastarīte meitiņa Īve (5). “Nebiju plānojusi 4 bērnus, bet viņi paši pieteicās, man atļauju neprasīja,” smiedamies stāsta Kristīne, “Par abortu vispār nevarēja būt ne runas, jo kā gan var nogalināt dzīvu cilvēciņu un, ja jau reiz spējam ar vīru audzināt divus un trīs bērnus, kāpēc, tad lai nevarētu četrus?” Kad jautāju par grūtībām, ar kurām nākas saskarties, mana sarunas biedrene saskumst -“Grūti, finansiālajā ziņā, bieži nākas daudz ko ģimenei atteikt, jo šīs krīzes dēļ ģimenes budžets ir krietni sarucis, vecākie bērni to saprot un cenšas palīdzēt kā var, jaunākiem tas bijis, nebijis. Toties par spīti visam esam laimīgi, atrodam laiku arī atpūtai, kā īpaši svētki mūsu ģimenē, kas jau iegājusies par tradīciju, ir “Policijas diena”, jo vīrs strādā policijā. Neatņemams ir arī ik vakara pasaku rituāls, kad mazie tiek likti gulēt.” Drīz Ziemassvētki, tādēļ prasu, kā viņi plāno sagaidīt svētkus. “Vispirms draudzīgi visiem kopā tiks veikta mājas uzkopšana, izgreznošana, tad cepsim un gatavosim mielastu svētku galdam, pušķosim eglīti, agrāk gājām uz mežu pakaļ zaļajai skaistulei, tad tā mums bija līdz pat griestiem, bet tagad saudzējam dabu un pušķojam mākslīgo eglīti – tas nemazina bērnu prieku, bet rada cieņu pret dabu.”

 

Iveta, 4 bērnu māmiņa: Saviem bērniem esmu pieejama, jo strādāju mājās

Ivetai (dzīvo un strādā Romā) ar ir 4 atvasītes Marta Katerīna (6), Kjāra Beatriče (4), Davide Emanuele (2),  Sāra Marija (7 mēneši). “Es pati biju vienīgais bērns ģimenē, vecāki daudz strādāja, jutos ļoti vientuļi. Tāpēc 6-7 gadu vecumā sapņoju, ka man būs daudz bērnu, pie tam būšu viņiem viegli pieejama, jo strādāšu mājās. Tā arī ir iznācis, kaut gan dzīvē nav tik vienkārši kā bērnības sapņos, un īpaši pirms ceturtā bērna piedzimšanas bija daudz bažu par to, kā spēsim tikt galā, tomēr sevišķi smagu brīžu nav bijis, jo visiem ir laba veselība un arī ienākumi šajos gados ir bijuši stabili. Grūtākais ir tas, ka abi ar vīru esam vienmēr nodarbināti, reizēm neizdodas pat izgulēties, trūkst laika sev un atpūtai, jo mums nav neviena, kas varētu pieskatīt bērnus kaut uz pāris stundām. Man palīdz tas, ka vīrs daudz iesaistās mājas darbos un bērnu audzināšanā, nav viss jādara vienai. Es savukārt cenšos izbrīvēt vīru uz kādu brīdi, kaut vai pāris stundas futbola mačam. Kopumā justies labi palīdz ticība, dzīvošana saskaņā ar savām prioritātēm (abiem ar vīru ģimene ir pirmajā vietā) un bērnu smaidi. Kā īpašas tradīcijas mūsu ģimenē ir iešana svētdienās uz baznīcu, abi ar vīru esam katoļi un tādā garā audzinām arī bērnus.”

 

Anda, 4 bērnu māmiņa: Bērni stiprina ģimeni

Andai trīs bērni jau ir lieli un daudz palīdz savai māmiņai pieskatīt mazāko atvasīti.  Emīls (18) ir reti mājās, jo mācās Oksfordā, bet, kad atbrauc mājās māsiņām Martai (15), Alisei (10) un Marijai Amandai (1) ir lieli prieki un tie ir svētki visai ģimenei. “Man nekad nebija ienācis prātā, ka doma par vairākiem bērniem varētu biedēt, bērni ir tie, kas stiprina ģimeni. Ir bijuši grūti brīži, bet vienmēr ir tos palīdzējusi pārvarēt ticība Dievam un mīlestība vienam pret otru – te es domāju ne tikai vīram pret sievu, sievai pret vīru, bet arī bērnu un vecāku starpā, un vecvecāku, kā arī cieņai vienam pret otru, starp brāli un māsām.”

 

Zane, viena audzina 4 bērnus: Iespējams līdz galam neapzinājos, cik daudz spēka, nervu un pacietības prasa četri bērni

Zane audzina viena 4 bērniņus –  Luīze (11), Imants (5), Valters (4) un Andris (2) . Iet grūti, jo mūžīgā cīņa par finansēm ir smaga, bet par spīti tam spēj nodrošināt bērniem visu nepieciešamo. “Faktiski bērni paši pieņēma lēmumu – būt, jo – es neatzīstu abortus un trīs no bērniem ir ar visu izsargāšanos. Vai grūti? Tobrīd šis jautājums nepastāvēja. Iespējams, ka es līdz galam neapzinājos, cik daudz spēka, nervu un pacietības prasa četri bērni. Esmu izveidojusi dažus ģimenes rituālus – ikvakara pasaciņa, rīta ņudzeklis (dauzīšanos, līdz es pilnībā pamostos) manā gultā, kakao sestdienu vai svētdienu rītos, jo tad mums atved pienu,  kopējas ēdienreizes virtuvē pie galda, nevis katram ar savu bļodu pa visu māju, patiesībā tradīcijas es tikai tagad sāku radīt, jo beidzot es esmu apjautusi, kā tas ir – būt ģimenei. Bērni ir tie, kas dara mani stiprāku un pacietīgāku, ja nebūtu viņu, daudzas dzīves likstas būtu daudz grūtāk bijis pārvarēt”.

Dalīties.

1 komentārs

  1. Diemžēl vairākās situācijās, ģimenēs, kad bērnu skaits ir 7 – bērni aug savā vaļā, mammām nav viņiem laika, mammas "uzgrūž" bērnus saviem radiniekiem utml. Nē, nu tajās ģimenēs, ko zinu, mammas bērnus mīl, bet bez palīdzības iztikt nevar.

Atstāt Ziņu