Vārda dienu svin: Guntra, Ginters, Marianna

Kā veidojas elektrības cena un kā samazināt savu rēķinu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ja kādreiz elektrības cenu izprast bija pavisam vienkārši, jo bija konstanta cena par vienu kilovatstundu, kuru atlika sareizināt ar patērēto daudzumu, tad pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanās rodas sajūta, ka elektrības cena un ar to saistītie aprēķini ir kļuvuši par augstāko matemātiku. Tāpēc, lai labāk izprastu, kā veidojas summa elektrības rēķinā, atgādināsim, kādas šobrīd ir elektroenerģijas pakalpojuma kopējo izmaksu galvenās komponentes. Kā arī apskatīsim dažas idejas, kā var samazināt elektrības rēķinu.

1) Elektroenerģijas kopējā cena
Viena no kopējo izmaksu komponentēm ir elektroenerģijas kopējā cena. To nosaka tas, kāda veida pakalpojumu klients ir izvēlējies un ar kādiem nosacījumiem. Šajā summā iekļaujas gan cena par kilovatstundu, gan izvēlētais tarifs, kas var būt gan elastīgs, gan fiksēts, kas nozīmē jau konstantu ikmēneša maksu, kā arī ražošanas un tirdzniecības izmaksas. Šī rēķina sadaļa katram no elektrības tirgotājiem var atšķirties, jo ir brīvais tirgus, kas liek darboties konkurences likumiem – katrs tirgotājs domā, kā piedāvāt klientam izdevīgāku un ērtāku pakalpojumu.

2) Pārvades un sadales sistēmas pakalpojumi
Otra pozīcija, kas veido kopējo elektrības rēķinu, ir maksa par pārvades un sadales pakalpojumiem. Tas nozīmē, ka šajā summas daļā iekļauta maksa par elektroenerģijas piegādi un pieslēguma nodrošināšanu. Piemēram, pieslēguma nodrošināšana ir obligāta maksājumu komponente arī tad, ja elektrība objektā vispār netiek patērēta, jo infrastruktūra tiek uzturēta. Šo aspektu klienti bieži vien neizprot – kāpēc ir jāmaksā rēķins, ja nav patēriņa.

3) Obligātā iepirkuma un jaudas komponente
Trešā komponente, kas veido apmaksājamo summu elektrības rēķinā, ir maksa par obligāto iepirkumu un jaudas nodrošināšanu objektā. Tik daudz apspriestā obligātā iepirkuma komponente ir valsts noteikts atbalsts videi draudzīgas elektroenerģijas ražošanai. Šobrīd šis maksājums ir obligāti iekļauts katra elektrības patērētāja rēķinā, bet nākotnē tas varētu mainīties, jo šo komponenti ir plānots atcelt. Tāpat šajā sadaļā iekļauta arī maksa par noteiktas jaudas pieslēguma nodrošināšanu objektā. Jo lielāka jauda tiek nodrošināta, jo lielāka ir ikmēneša maksa par to.

Kā samazināt rēķinu par elektroenerģijas pakalpojumu
Lai saprastu, kā efektīvāk samazināt rēķinu, jāizvērtē savi elektrības lietošanas paradumi un pieslēguma veids. Lūk, biežākie veidi, kā var panāk vērā ņemamu elektrības rēķina samazinājumu. Vislabāk, ja reizē tiek optimizēti vairāki aspekti.

Tiek samazināts reālais elektrības patēriņš
Protams, ka saprotamākais veids, kā panākt elektrības rēķina samazinājumu, ir samazināt pašu elektrības patēriņu. Tam būs jūtama ietekme uz rēķina apjomu, tomēr ne tik liela, kā var būt būsiet cerējuši, jo elektrības cena ir tikai apmēram, trešā daļa no kopējā rēķina. Efektīvākie veidi, kā samazināt elektrības patēriņu, ir:

    •  neatstāt ierīces gaidīšanas režīmā;
    •  atvienot ierīces no elektrotīkla;
    •  izmantot energoefektīvas ierīces;
    •  izslēgt apgaismojumu, kad tas nav nepieciešams;
    •  izmantot saules gaismas un siltuma priekšrocības;
    •  mazgāt veļu zemākā temperatūrā;
    •  gatavojot ēst, uzlikt katliem un pannām vāku;
    •  tējkannā sildīt tikai nepieciešamo ūdens daudzumu

Tiek izvēlēts tirgotājs ar izdevīgāko piedāvājumu
Brīvā elektrotirgus priekšrocība ir tā, ka klientam ir iespēja izvēlēties tirgotāju, no kura pirkt šo pakalpojumu. Ja šī brīža cena un pakalpojums neapmierina, tad vienmēr ir iespēja slēgt līgumu ar citu tirgotāju. Te gan jāatceras, ka pirms šāda soļa speršanas vajadzētu rūpīgi salīdzināt dažādas izmaksu pozīcijas un pakalpojumu aspektus, lai saprastu, vai tiešām cita tirgotāja pakalpojums būs izdevīgāks un rēķini būs mazāki.

Izvēlēts savam patēriņam atbilstošs produkts jeb pieslēgums
Diezgan bieži klienti pārmaksā par elektroenerģijas pakalpojumu, jo ir izvēlējušies savām vajadzībām neatbilstošu tarifu un pakalpojuma veidu, tāpēc nepieciešams atkārtoti izvērtēt savus elektrības lietošanas paradumus un apjomu, lai vajadzības gadījumā veiktu izmaiņas pakalpojumu klāstā un veidā.  

Izvēlēts optimāls jaudas pieslēgums
Arī objektam pieslēgtās jaudas lielumu nepieciešams salāgot ar reālajām vajadzībām un patēriņu, jo pastāv iespēja, ka ik mēnesi tiek maksāts par lielāku jaudu, kura nemaz netiek izmantota. Gada laikā šajā pozīcijā jau var izdoties ietaupīt ievērojamu summu, pat vairākus desmitus eiro. 

 

Apmaksāta publikācija

Dalīties.

Atstāt Ziņu