Lai gan biežāk var dzirdēt, ka hipotekārais kredīts tiek izmantots, lai pirktu jau gatavu mājokli, šo kredīta veidu var izmantot arī jaunas mājas celtniecībai. Jāatceras gan, ka celt savu māju, protams, ir sarežgītāk nekā nopirkt jau gatavu un ka viss process aizņem daudz laika (no idejas līdz ēkas nodošanai ekspluatācijā var paiet vairāki gadi). Tomēr šis ir veids, kā uzcelt savu ideālo māju, nevis pirkt kāda cita cilvēka vīziju. Aptaujas liecina, ka, lai gan vairums Latvijas iedzīvotāju mitinās dzīvokļos, par savu māju sapņo lielākā daļa no viņiem. Tāpēc kredītu salīdzināšanas portāls un finanšu palīgs Sortter apkopojis ieteikumus, kuri jāievēro, ja plānojat noformēt kredītu, lai savu māju uzbūvētu patstāvīgi.
Noskatīt zemi un vērsties bankā pēc konsultācijas
Sapnis par reālu rīcības plānu pārtop brīdī, kad sākat rīkoties, lai to īstenotu. Pēc iespējas ātrāk būtu jākonsultējas bankā, lai uzzinātu, kādas ir iespējas iegūt aizdevumu. Tas jādara uzreiz pēc tam, kad esat sapratuši, kur gribat celt savu māju (noskatīti vairāki potenciālie zemes gabali) un aptuveni – kādu. Tā kā dažādas bankas piedāvā dažādus piedāvājumus, kuri būtiski atšķiras arī jūsu maksātspējas un kredītvēstures dēļ, būtu ieteicams uz konsultāciju aiziet vairākās bankās. Palīdzēt saprast, kuras bankas apmeklēt, var Somijas uzņēmuma Sortter platforma. Vispareizāk būtu bez savas bankas izvēlēties vēl vienu vai divus citus aizdevējus un konsultāciju laikā saprast savas iespējas.
Zemes iegāde – puse no mājas
Nepārspīlējot var teikt, ka zemes iegāde ir vissvarīgākais lēmums, ja esat iecerējis celt savu māju. Izvēloties zemi, jāpievērš uzmanība tādām lietām kā komunikācijas līdz zemesgabalam – elektrība, ūdens un kanalizācija, piekļuves veidi (kādi ir ceļi, kas ved uz zemes gabalu) un pat tam, kāda ir zemes ģeoloģija un vai iecerētajā vietā māju vispār var uzcelt. Neapšaubāmi bankas ir mazāk ieinteresētas finansēt īpašumus tālāk no Rīgas un reģionu centriem, tāpēc vēl pirms zemes iegādes jāuzzina, vai banka piekritīs finansēt mājas būvniecību konkrētajā vietā. Tāpat pirms zemes iegādes jāvēršas arī vietējā būvvaldē, lai noskaidrotu vietējos būvnoteikumus un citus nosacījumus.
Mājas projekts
Kad zeme iegādāta un visi nepieciešamie dokumenti (zemesgrāmatas apliecība, būvvaldē saņemti plānošanas dokumenti u. c.) iegūti, jāmeklē arhitekts vai arhitektu birojs, kas mājas ieceri izveidos jau par ēkas projektu. Projektējot māju, noteikti jāņem vērā ilgtermiņa plāni – kas tajā dzīvos, cik ilgi u. c.
Iegūtais projekts pēc tam jāsaskaņo vietējā būvvaldē, un ar šo saskaņojumu var doties uz banku un lūgt hipotekāro kredītu. Arī šajā stadijā vēl iespējams par potenciālo aizdevumu painteresēties citur – veikt kredītu salīdzināšanu. Tā kā mājas celtniecība izmaksā aptuveni 1000 – 1200 eiro kvadrātmetrā, 120 m2 mājai būtu nepieciešami aptuveni 120 – 150 tūkstoši eiro. Pat pusprocenta atšķirība gada procentu likmē šādiem kredītiem var izrādīties aptuveni 10 tūkstošu eiro vērtībā!
Būvnieku izvēle un celtniecība
Būvniekus meklēt var jau mājas projektēšanas fāzē, tomēr visdrošāk celtniecības līgumu slēgt pēc tam, kad iegūta skaidrība par finansējuma pieejamību. Līdzīgi kā ar kredītiem, arī būvnieku piedāvājumus ieteicams salīdzināt un, izvēloties celtniekus, ņemt vērā gan cenu, gan celtnieku reputāciju. Ļoti būtisks ir arī uzticams būvuzraugs, kas pārstāv mājas īpašnieka intereses. Jāatceras, ka būvuzraugs projektā nav jāalgo uz pilnu slodzi.
Apmaksāta publikācija