Vārda dienu svin: Vilis, Vilhelms

Kā (ne)sabojāt kopīgo atvaļinājumu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ēs visi ar nepacietību gaidām atvaļinājumu un sapņojam pavadīt laiku kopā ar mīļoto cilvēku bez steigas un nedomājot par to, ka no rīta agri jāceļas uz darbu. Protams, ka atpūtas laikā mums visiem var gadīties ķibeles un pārpratumi, kas rada nelielus mākoņus zilajās atvaļinājuma debesīs. Visbiežāk satraukums un sliktais garastāvoklis ātri izzūd un mēs turpinām ar prieku baudīt pelnīto atpūtu. Taču dažkārt gadās, ka pārpratumi pāraug milzīgā kašķī un gaidītās atpūtas vietā mēs saņemam pamatīgu stresu un mūs vairs nepriecē ne palmas, ne gardie ēdieni, ne tik ļoti gaidītais laiks kopā būšanai.

Psiholoģe Marija Ābeltiņa ir apkopojusi vairākus “grābekļus”, no kuriem ir vēlams izvairīties plānojot un dodoties kopīgā atpūtā.

1. grābeklis „Perfektie sapņi un ideālie plāni”
Protams, ka mēs sapņojam, ka jauki pavadīsim laiku kopā. Taču, jo vairāk mūsu prātā iezogas domas, ka viss ies gludi un katrs mirklis būs laimes un prieka pilns, jo vairāk mēs līdz sīkumam iztēlojamies kā mēs un kur iesim, kurā brīdi smaidīsim un priecāsimies, jo lielāka pastāv iespēja, ka mūs droši gaida vilšanās. Pārspīlēti pozitīvās gaidas un pārāk strikti plāni pirms brauciena neļauj mums būt kontaktā ar reāli notiekošām lietām un pat vismazākais sīkums – lidmašīnas aizkavēšanās, citas krāsas tapetes viesnīcas numuriņā vai laika apstākļi – sāks negatīvi ietekmēt kopīgo atvaļinājuma noskaņu.

2.grābeklis „Attiecību iemīnēšana ”
Atlikt visas nopietnās sarunas līdz atvaļinājuma brīdim ir ļoti bīstams paņēmiens kā risināt domstarpības. Ja mēs nesarunājamies par svarīgām un dažkārt pat sāpīgām lietām ar savu partneri, tad, kad tas ir būtiski un aktuāli, visu laiku domājot, ka nav īstais brīdis, tad cieša un ilgstoša kopā būšana atvaļinājuma laikā gribot, negribot izprovocēs mūs uz „izskaidrošanos”, konfliktiem, vecu apvainojumu izvilkšanu un reāliem strīdiem. Turklāt, nav jābrīnās, ka atvaļinājums nav izdevies, ja mēs izdomājam ātri „pāraudzināt” savu partneri divu nedēļu laikā un esam pēkšņi totāli principiāli un kategoriski.

3.grābeklis „Salipšana”
Agrīnā iemīlēšanas fāzē visiem cilvēkiem ir raksturīgi vēlēties katru sekundi pavadīt ar mīļoto. Taču normāli attīstoties attiecībām mēs atjaunojam spēju un vajadzību pēc personiskās telpas un laika. Katram cilvēkam dažādos dzīves brīžos var būt atšķirīgs nepieciešamās vienatnes deva, tai skaitā atvaļinājuma laikā. Totāla „salipšana” nepārprotami ved uz aizkaitinājumu un sīkām ķildām.

4.grābeklis „Apskatīsim visu, būsim un piedalīsimies visur”
Aktivitātēm pārsātināta programma rada fizisku nogurumu. Savukārt nogurums veicina konfliktu izcelšanos. Neizgulējušies cilvēki, ar noberztām un sāpošām kājām, apdegušiem pleciem un astoņu pasākumu programmu tuvākajām piecām stundām ir kā radīti nelielam kašķim.

5.grābeklis „Nesavietotās realitātes”
Nepārrunāt plānus pirms brauciena var būt diezgan spēcīgs strīdus izraisošs faktors. Katrs no mums var uzbūvēt pilnīgi atšķirīgu atvaļinājuma programmu un pastāvīga atvirzīšanās no iekšējā plāna var radīt spēcīgu iekšējo diskomfortu un neapmierinātību.

6.grābeklis „Viltus dziļdomība”
Dažkārt mums var šķist, ka tuvākais cilvēks speciāli kaut ko nedara, vai dara kā mums nepatīk vai arī kaita mūs. Taču prakse rāda, ka ļoti bieži cilvēki kļūdaini pieraksta ļaunos nodomus otram. Pat vistuvākais cilvēks var darīt lietas neapzināti, neaizdomājoties un nevēloties mūs sāpināt vai kaut kā negatīvi ietekmēt. Tādēļ ārkārtīgi būtiska s ir prasmes sarunāties un klausīties otrā, sadzirdot. Šīs prasmes ir labi izkopt ikdienas komunikācijā, tad arī atvaļinājuma laikā asas situācijas ātri tiks izlīdzinātas un nepārvērtīsies asaru vakarā.

7.grābeklis „Darbu aste”
Mēs varam būt gandrīz neaizstājami darbā vai ģimenē: labākie, gudrākie, bez mums nekas nenotiek, neviens nespēj izdarīt tā kā mēs vai kaut ko izlemt… Ja mēs nenovelkam robežu un neļaujam cilvēkiem dzīvot kaut nedēļu bez mūsu modrās viskontrolējošās acs, ja mēs atvaļinājumā nešķiramies no tālruņa un histēriski risinām no attāluma dažādus jautājumus, mēs zaudējam atvaļinājumu un skaistos dzīves mirkļus – partnera neapmierinājums un vilšanās šajā gadījumā ir likumsakarīga reakcija.

Ja mēs mērķtiecīgi samazinām šo un arī citu īpaši mums raksturīgo grābekļu ietekmi, mūsu iespējas pavadīt kopīgo brīvo laiku fantastiski jauki tridubultosies! Baudīsim no sirds vasaras pēdējo mēnesi  un arī pārējās mazās kopīgās brīvdienas!

Izdošanos vēlot,

Psiholoģe Marija Ābeltiņa
marija.abeltina@gmail.com
http://twitter.com/MarijaAbeltina

Dalīties.

3 komentāru

  1. Līga Ozoliņa on

    Šīs vasaras atvaļinājums bija ļoti jauks, taču lasot šo rakstu sapratu, ka arī es dažkārt uzkāpju uz viena no šiem grābekļiem. Vispār, ne konkrēti atvaļinājumu laikā. Zinot, ka būs brīvdiena, mēdzu saplānot laiku tā, lai varētu apdarīt maksimāli daudz dažādu lietu. Bet, kā zināms, parasti kaut kur notiek aizkavēšanās, kaut kas pēdējā brīdī izmainās un tad parasti sevī jūtu neapmierinātību, ka nav izgājis kā gribējies, ka nav paveikts viss tas, ko biju iecerējusi. Pamatā jau dusmojos pati uz sevi, tomēr sanāk jau arī otram izteikt pa kādam pārmetumam… Pēc tam jau saprotu, ka nevajadzēja.

  2. Paradīzes Ieva on

    No savas pieredzes zinu, ka atvaļinājumi vislabāk izdodas tad, ja neieciklējas uz to, ko plānoja un gribēja tā laikā izdarīt, bet ļaujamies spontanitātei un ja kaut kas nobrūk,darām ko citu. Un laikam tas tomēr atkarīgs no katra pāra attiecībām. Mēs atvaļinājumus un dažreiz pat nedēļas nogales mēdzam uztvert kā mazus medusmēnesīšus 🙂 Jo tad nu beidzot ir iespēja izbrīvēt vairāk laika, lai pabūtu divatā. <br>

Atstāt Ziņu