Veļas mazgāšanas līdzekļi mēdz saturēt fosfātus, kas nonākot dabā kopā ar nitrātiem, veicina eitrofikāciju — pastiprinātu aļģu augšanu saldūdens tilpēs un jūrās. Taču fosfāti nav veļas mazgāšanas līdzekļu vienīgais ļaunums. Veļas pulveri satur gan optiskos balinātājus, kas bioloģiski nesadalās un jau sastopami ūdenstilpēs, gan balinātājus, kas veidoti uz perborātu bāzes, kas satur boru un kas ir kaitīgas kā augiem, tā zivīm un citas dabai nedraudzīgas vielas.
Lai saudzētu dabu un arī savu veselību, vides speciālisti iesaka lūkoties pēc videi draudzīgajiem un ekoloģiskajiem veļas mazgāšanas līdzekļiem.
Biedrība Zaļā brīvība kā videi saudzīgākos mazgāšanas līdzekļus nosaukusi šos: Mini Risk, Bio Est, LV, Neutral, SA8 (Amway), Frosch, Kastanis, Persil gēls, Perwoll gēls, Rex gēls, Mini Risk, Ecover, Sodasan, Optimal (Nature’s of Scandinavia), Sonet, AlmaWin, G1 (GNLD).
Ekoveikaliņos un ekoloģisko preču interneta veikalos ir nopērkami gan dabai draudzīgi veļas pulveri un mīkstinātāji, gan citas alternatīvas, piemēram, žults ziepes un Indijas ziepju riekstu čaumalas. Šīs riekstu čaumalas ir 100 % augu valsts produkts, tās jālieto, ievietojot kokvilnas maisiņā starp drēbēm. Tās piemērotas no 30 līdz pat 90 grādu temperatūrā. Tās ir tik ekoloģiskas, ka pēc mazgāšanas var kompostēt. Ziepju riekstu čaumalas var iegādāties, piemēram, lavandas.lv (30 grami par 1,09 Ls).
Kā mazgāt drēbes dabai draudzīgi?
* Videi visnekaitīgākie virsmas aktīvie savienojumi ir ziepes, un tālab veļas mazgāšana ar ziepēm ir uzskatāma par videi visdraudzīgāko izvēli, videi visnekaitīgākais mīkstinātājs ir soda
* Nepārdozē! Pareiza dozēšana ir tikpat svarīga kā dabai draudzīga mazgāšanas līdzekļa izvēle. Visērtāk ir lietot speciālus mērtrauciņus. Lietošanas daudzums vienmēr ir norādīts mililitros (ml). Videi draudzīgam mazgāšanas līdzeklim ir jāvar izmazgāt veļu, ja to lieto ne vairāk kā 15 g uz 1 kg veļas.
* Lieto pulveri atbilstoši ūdens cietībai! To var izdarīt vietējā pašvaldībā vai konkrēti tai uzņēmumā, kas piegādā ūdeni un kuram jūs par to maksājat. Rīgā, piemēram, ir vidēji ciets vai ciets ūdens.Uz mazgāšanas līdzekļa iepakojuma parasti ir norādīts, cik tas jālieto mīkstā ūdenī, cik vidēji cietā un cik cietā ūdenī. Ja izmanto atkaļķošanas līdzekli, lieto mazāk mazgāšanas līdzekli – tā dozu izvēlies atbilstoši mīkstam ūdenim
* Mazgājot veļu automātiskajās veļas mašīnās, veļas pulveri var ievietot ne tikai atbilstošajā šālītē, bet arī pa taisno pie veļas. Tas ir daudz efektīvāks paņēmiens, bet vēlams iegādāties īpašus ūdens puscaurlaidīgus maisiņus, kur iebērt pulveri.
* Vienmēr mazgā veļu ar zemāko iespējamo temperatūru. Pamēģini, piemēram, vai veļa kļūst tīra jau pie 60 grādos. Šādi ietaupīsi līdz pat 40% enerģijas.
* Izvairies no skalošanas līdzekļiem. Tie ir indīgi zivīm, mazajiem ūdensdzīvniekiem un aļģēm. To vietā pamēģini etiķi. Etiķis nevar novērst statisko elektrouzlādēšanos, bet noņem no drēbēm kaļķi un tādējādi tās kļūst mīkstākas. Dāņu zaļie iesaka lietot 100 ml neatšķaidītu galda etiķi uz skalošanas trauku. Ja neizmanto skalošanas līdzekļus, apkārtējās vides piesārņojums samazinās līdz pat 40%. Ja gadījumā veļa tiek likta žāvētājā, tad skalošanas līdzeklis ir pilnīgi lieks, jo tā smarža karstumā vienkārši izgaro. Skalošanas līdzekļi attaisno sevi tikai statiskās elektrouzlādēšanās noņemšanai, un tas attiecas vienīgi uz sintētiskiem izstrādājumiem, tādiem kā viskoze, acetāts, akrils, neilons vai poliesters. Uz kokvilnu skalošanas līdzekļi drīzāk atstāj negatīvu iespaidu, jo pazeminās tās uzsūkšanās spēja.
* Krāsainajai veļai nelieto mazgāšanas līdzekļus ar balinātāju!
* Bez īpašas vajadzības nelieto priekšmazgāšanas programmu!
* Vienmēr piepildi pilnu veļas mašīnu. Ja iespējams, neizmanto žāvēšanas programmu.
* Nemazgā drēbes pārlieku bieži, jau pēc vienas valkāšanas reizes – tas ne vienmēr ir nepieciešams. Videi draudzīga mazgāšanas līdzekļa lietošana sākas jau ar drēbju pirkšanu. Izvēlieties drēbes, kas sastāv no dabiskās šķiedras.
Avots: padomi no Vides vēstis
2 komentāru
Es gan esmu mēģinājusi izmantot veļas bumbas, bet īstu rezultātu nemanīju, jo man ir problēmas ar ūdens cietību, līdz ar to piespiedu kārtā leiku veļas mīkstinātāju http://ejuz.lv/ulnou
Es balsoju par Klar veļas pulveri, tīras drēbes un arī dabai draudzīgi:http://www.ekoveikals.lv/lv/majai–darzam/velas-mazgasanai#sort-sort-;<br><br>