Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

Kā lasīt sarežģītu grāmatu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

uvojas mācību laiks, un daudziem no mums vieglie vasaras romāni būs jānomaina uz kādu sarežģītāku lasāmvielu. Arī tie, kas neko nemācās un nestudē, ikdienā arvien biežāk izvēlas lasīt kādu uzziņu grāmatu, piemēram, par psiholoģiju, cilvēka ķermeni vai zinātni.
Pat ja tev ir liela pieredze grāmatu lasīšanā, tu joprojām saskaries ar grāmatām, kuras nav tik viegli izprast. Kā tad īsti lasīt šādas grāmatas, kurās ir sarežģītāka valoda, nezināmi vārdi un jēdzieni, kā arī sarežģītas tēmas?

Lūk, daži padomi:

Atrodi savu lasīšanas vietu – vietu, kur tev ir ērti
Saskaņā ar kādiem nosacījumiem tu vari koncentrēties, pētīt un lasīt visefektīvāk? Kādam tas ir pie rakstāmgalda, bibliotēkā, citam pļavā pie ezera vai varbūt dīvānā zem segas. Daži lasītāji nespēj koncentrēties, ja apkārt ir troksnis, bet citi var lasīt jebkur. Izveido sev ideālos apstākļus – īpaši, ja tu lasi sarežģītu grāmatu.

Izmanto vārdnīcu
Turi tuvumā skaidrojošo vārdnīcu (vai konkrētas valodas vārdnīcu, ja grāmata ir citā valodā), kamēr lasi grāmatu. Apskati jebkuru vārdu, ko nesaproti.

Nepalaid garām saturu
Pirms sāc lasīt grāmatu, iepazīsties ar grāmatas saturu. Tas ļaus iepazīties, par ko tieši būs grāmata un noskaņos tevi gaidāmajām tēmām.

Neļauj, lai grāmata tevi aizbiedē
Lai arī kādos brīžos tā var šķist sarežģīta vai garlaicīga, izlasi to līdz galam. Tu redzēsi, ja kādu vietu tekstā pārlasīsi vēlreiz, tā vairs nešķitīs tik grūta.

Atzīmē svarīgo
Ja grāmata, ko lasi pieder tev, tad vari veikt dažus atzīmējumus un izcelt frāzes vai fragmentus, kas tev šķiet svarīgi. Daži lasītāji uzskata, ka, izmantojot lapu karodziņus ir vieglāk atrast tās sadaļas, kas ir būtiskas, lai izprastu grāmatu. Vai arī, tu vari atzīmēt sadaļas, ko tu nesaproti, lai varētu atgriezties pie to apskatīšanas vēlreiz, vēlāk.

Nepārpūlē acis
Citiem vārdiem sakot, ja grāmata šķiet pārāk sarežģīta, uz mirkli pārtrauc lasīšanu. Izmanto šo laiku, lai sakārtotu savas idejas par grāmatu. Pieraksti jautājumus, kas tev ir prātā. Vēlāk varēsi tos apspriest, piemēram, ar draugiem.

Neatmet lasīšanai ar roku
Nenoliec grāmatu malā pārāk ilgi. Tas var būt vilinoši, atlikt grāmatu, ja tā šķiet pārāk sarežģīta, bet nepadodies šim kārdinājumam.

Pārlasi divreiz
Pēc tam, kad esi izlasījusi grāmatu vienreiz, izlasi to atkārtoti vēlreiz ( ja ne visu, tad kādu nodaļu vai fragmentu). Aizpildi nepilnības, ko nesaprati ar pirmo reizi. Pamēģini lasīt skaļi. Daži lasītāji vieglāk apgūst grūtāku valoda un / vai jēdzienus, kad viņi dzird šos vārdus lasot.

Saņem palīdzību
Ja tev joprojām ir grūti ar grāmatu, noteikti ir kāds, kas varētu atbildēt uz taviem jautājumiem. Runā ar savu skolotāju, pasniedzēju vai cilvēku, kas tev iedeva grāmatu, par savu apjukumu. Jautā konkrētus jautājumus par grāmatu.

Lasot grāmatu, tev būs nepieciešams:
Protams, pati grāmata
Laiks
Pacietība
Vārdnīca
Zīmulis
Papīrs
Līmlapiņas

 

Pieredze
Inga, 26 gadi:
Studēju medicīnu un man ikdienā nākas ļoti bieži lasīt grāmatas, kas nebūt nav viegla lasāmviela. Protams, tā kā es studēju šo priekšmetu, tā nav man arī pilnīgi sveša ābece. Tomēr, arī es esmu ieviesusi kādus veidus, kā tieku galā ar mācību literatūru.
Atšķirībā no romāniem, šīs grāmatas nekad nelasu gultā pirms miega, jo tad parasti var uznākt miegs un līdz ar to, pusi no lasīta vienkārši neatceros. Ļoti bieži pārlasu dažus grāmatu fragmentus vairākas reizes, jo ar pirmo ne vienmēr izdodas visu saprast. Veicu atzīmējumus un pasvītroju svarīgo. Vēl, izmantoju šādu paņēmienu – esmu, izveidojusi datorā failu, kur rakstu katras lasītās grāmatas nosaukumu un zem tā – grāmatas svarīgākās atziņas, pāris tēzes un spilgtākos citātus. Tas liek pašai sakopot domas, izprast grāmatu un, pēc tam lieti noder, kad pārskatu, vai kāda no grāmatām nenoderētu konkrētajā brīdī.

Dalīties.

2 komentāru

Atstāt Ziņu