Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Kā izkļūt no ikdienas samsaras rata?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Mūsdienu steidzīgā cilvēka ikdiena pārvērtusies par tādu kā samsaras ratu. Tieši tas kalpoja par iemeslu, lai kādā vakarā, patīkamā, līdzīgi domājošu cilvēku sabiedrībā tiktu apmeklēta Nubpas Končoka Tenzina Rinpočes lekcija par mūsu ciešanu iemesliem un veidiem, kā no tām atbrīvoties.

 Patiesība tās absolūtā formā ir budisma pamatos
‘’Rietumos vērtīgais’’  (Nubpas Končoka Tenzina Rinpočes vārds tulk. no tibetiešu valodas) skolotājs Latvijā stāstīja par budisma mācību jau piekto reizi. Savas dzīves laikā viņš neskaitāmas reizes pavadījis nošķirtībā, meditējot, būtībā veicot garīgu praksi. Budas mācību viņš lekcijas laikā izklāstīja pietiekami saprotamā veidā pat tiem, kas ar budismu nekad nav iepriekš saskārušies. Vairāk pieredzējušiem skolniekiem varbūt šī mācība ir kā patiesība tās absolūtā formā, bet iespaids nav maldinošs, ka ‘’patiesība tās absolūtā formā’’ ir pašos budisma pamatos, un nav jāgaida, ka tiks pasniegtas arvien jaunas zināšanas…

Ciešanu iemesli
Par ciešanu iemeslu tiek minētas dažas cilvēkam piemītošas iezīmes – dusmas, skaudība, lepnums, pieķeršanās un nezināšana. Tieši šīs emocijas laupa mums prāta mieru, un darbojoties to iespaidā cilvēks veic negatīvās prāta, runas un ķermeņa darbības. Katrs pats šīs lekcijas laikā varēja atrast to īpašību vai iezīmi, kura jātransformē pozitīvā virzienā. Lai arī cik daudz cilvēks būtu apguvis šīs teorētiskās zināšanas,  tikai, manuprāt, pēc izteikti dziļas garīgas prakses, varētu apgalvot, ka mācība ir izprasta.

Nepareizās zināšanas
Neziņa nav tā, kas mums traucē, bet gan nepareizas zināšanas. Katrs cilvēks uz lietām skatās caur savu prizmu. Svarīgākais ir atbrīvoties no maldinošajām projekcijām, caur kurām mēs redzam pasauli, pieņemt visu tieši tādu, kāds tas ir.  Pareizs ieskats par pasaules gaitu un Budas mācību ir kā palīgs, lai izrautos no samsaras rata.

Izturies pret savu ienaidnieku kā pret savu māti vai tēvu
Dusmas un skaudība ir pietiekami negatīvas iezīmes, kuras nodara sliktu ne tikai citam, bet arī sev, kā rezultātā ciešanas turpinās. No dusmām rodas naids un tas savukārt noved pie rīcības, kas rada sliktu karmu. Vienmēr der paturēt prātā tādu tēzi: Izturies pret savu ienaidnieku kā pret savu māti vai tēvu. Kādēļ? Tādēļ, ka noteikti kādā no iepriekšējām dzīvēm iespējams tu esi bijis viņa (šī brīža ienaidnieka)  bērns.

Dalīties.

Atstāt Ziņu