veikšana dzimšanas dienās un tradicionālo svētku – Ziemassvētku un Jāņu- simboliska atzīmēšana nav nekas neparasts daudzās darbavietās. Tomēr ir darbavietas, kurās kopīgās izklaides aktivitātes notiek biežāk un kurās ir iedibinātas pat savas tradīcijas.
Uzklausījām divus stāstus par īpašiem pasākumiem, kas tiek īstenoti divos birojos, kā arī vaicājām speciālista viedokli – kāpēc un vai ir labi, ja kolektīvam ir kopīgas izklaides un tradīcijas?
Dace, SIA Thomson Furniture:
Rosols un gaidītie laivu braucieni
Mēs SIA “Thomson Furniture” esam neliels, apmēram 10 cilvēku kolektīvs, bet noteikti esam radoši un viens otru atbalstoši. Ikdienā darbs rit ar biroju iekārtošanu, plānojumu zīmēšanu, un pēc tam arī apmēbelēšanu. Plāno, zīmē, saskaņo meitenes, bet mūsu spēcīgie puiši pēc tam visu ieplānoto realizē.
Starp meitenēm, lai viena otru motivētu, mēdzam rīkot veselīgas sacensības. Konkrētā laikā jānoslēdz konkrēts skaits līgumu, bet tā, kas nenoslēdz, tā nes pārējām kolēģēm rosolu.
Protams, mums ir kopīgi Ziemassvētku pasākumi, dzimšanas dienu svinības, lielu projektu noslēgšanās svinības utt., bet visgaidītākā no ikgadējām tradīcijām ir kopīgais laivu brauciens, kurš notiek vasarā (jūlija beigas vai augusta sākumā).
Izaicinājums jau ir saskaņot laiku, lai visi tiktu, jo kolektīvā vairums vasarā dodas dažādos ceļojumos, apmeklē festivālus, bet kopīgu kopsaucēju vienmēr rodam.
Tā kā kolektīvs neesam liels, līdzi ņemam arī draugus vai labus sadarbības partnerus. Pēc laivu brauciena vienmēr ir ļoti pozitīvas emocijas un par to pēc tam tiek runāts pat vairākus mēnešus, un ik pa laikam iesmiets par kādu labu joku. Jau pēc Ziemassvētku pasākuma katrs klusībā plāno, kuru upi šogad iekarot.
Liene, reklāmas aģentūra ‘Mēmais’:
„Iedvesmas tikšanās” -ikmēneša pasākumi
Darbi, skriešana, projekti un sanāksmes … cik labi, ja pēc tā visa ir iespējams relaksēties nepiespiestā vidē. Ko tu teiktu, ja atpūta noritētu kopā ar kolēģiem? Neparasti? Tieši šādi atelpas laiku reizi mēnesī pavada reklāmas aģentūras “Mēmais” kolektīvs, ko paši ir nodēvējuši par iedvesmas tikšanos.
Kas ir iedvesmas tikšanās? Tās ir dienas, kad “Mēmais” kolektīva biedri kļūst nedaudz tuvāki cits citam, daudz relaksētāki un nereti arī sportiskāki vai izglītotāki. Tās ir dienas, kad kolektīva darba laiks beidzas ātrāk, pagalmā esošo mašīnu motori ir dzirdami rūcot un kolektīva mati ir redzami plīvojam piedzīvojumu gaidās! Tieši tā – viss kolektīvs kopīgi dodas pasaulē iekarot jaunas zināšanas un smelties iedvesmu turpmākai darbībai.
Pirmā iedvesmas tikšanās norisinājās, kad laukā vēl spīdēja karsta vasaras saule. Mēs devāmies iekarot Latvijas ūdeņus laivu braucienā. Kā jau katram pasākumam, arī šim bija nepieciešama īpaša odziņa – kopīga video filmēšana. Vasaras sezonu noslēdzām ar pasākumu Mangaļsalā kolēģes Lienes Strazdiņas mājās un īpaši gaidītu ciemiņu – Viesturu Dūli jeb Zuargusu. Mēs runājām par iedvesmas izcelsmi, veidiem un spēju saglabāt radošu un darbīgu prātu, protams, neizpalika arī dažādu kolektīvo un uzticēšanās spēļu izzināšana.
Zīmīgi, ka septembris ir skolas mēnesis ne tikai skolēniem, bet arī mums. Rudenī iesoļojām ar zinību tematikas pasākumu Cēsīs pie kolēģes Lienes Mihaļovas un viņas omes (sporta skolotājas un ilggadējas distanču slēpotājas). Mūs pārbaudīja un stiprināja ne tikai Lienes omes dotie fiziskie vingrojumi, bet arī gūtās dzīves atziņas un pieredze.
Savukārt viens no lielākajiem izaicinājumiem “Mēmais” kolektīvam bija bikram jogas apmeklējums. Kopīgiem spēkiem vingrojām, stiepāmies, mācījāmies elpot un atbrīvoties no negatīvām domām.
Atzīstamies, ka fiziskā slodze mums iepatikās, tāpēc pieņēmām 30 dienu plankinga izaicinājumu. Tieši tā – katru dienu pulcējāmies birojā pāris kopīgām sporta minūtēm.
Būdami savas valsts patrioti, novembri pavadījām iepazīstot Tautas frontes muzeju un kolēģa Jurģa Īvāna tēvu, kurš ir bijis līdzdalībnieks daudzos vēsturiskos notikumos. Savukārt decembrī vienojāmies kopīgā skrējienā Santa Fun Run, kur Ziemassvētku vecīšu tērpos saliedējāmies, lai arī pretī dotu ko labu, palīdzētu bērniem tikt pie reitterapijas nodarbībām.
Grandiozs un negaidīts pārsteigums “Mēmais” kolektīvam bija dāvana jaunajā gadā – nedēļu ilgs ceļojums uz Itālijas kūrorta pilsētu Livinjo.
Laiku Itālijas Alpos mēs pavadījām aktīvi slēpojot, snovojot, elpojot kalnu gaisu, baudot neticamos skatus un vērtējot gardos ēdienus.
Šis bija laiks, kad kolektīva jēdziens ieguva pavisam jaunu nozīmi un matēriju.
Šie noteikti nav vienīgie piedzīvojumi. Turpinājums drīzumā sekos – iedvesmas tikšanās nebeigs pārsteigt un izaicināt. Dzīve ir gara, tāpēc ir jāizmanto katrs mirklis, lai to padarītu nenovērtējamu!
Plusi un mīnusi kopīgajiem pasākumiem darba vietā
|
Skaista jaungada balle, kopīgas pusdienas, sporta spēles, izbraukums ar laivām vai došanās ekskursijā – šādas, vai citas neformālas aktivitātes sekmē saites starp kolēģiem, veido draudzīgas attiecības, ļauj iepazīt vienam otru. Neformālā gaisotne ļauj mums atklāt savus kolēģus no jauna, iepazīt viņus kā cilvēkus, ieraudzīt kā viņi uzvedas, ko domā ārpus reglamentētām darba aktivitātēm.
Visbiežāk tieši neformālie pasākumi sekmē labas attiecības starp darbiniekiem, kuras psihologi aplūko kā vienu no svarīgiem elementiem, kas palīdz uzlabot darba rezultātus.
Labas attiecības un draudzīga atmosfēra veido lielāku lojalitāti pret darba vietu, liek mūsu pozitīvām emocijām veidot asociāciju ar darba vietu. Šāda pozitīvā attieksme pret darbu mazina arī izvairīšanās vai „laika stiepšanas” uzvedību − garās kafijas pauzes, bezjēdzīgā sērfošana internetā u.tml.
Draudzīgajā darba kolektīvā darbiniekiem nav grūti lūgt palīdzību, kas ļauj ātrāk un efektīvāk tikt galā ar kļūdām un sarežģījumiem darbā.
Turklāt, neformālie pasākumi var būt labs „tvaika nolaišanas” mehānisms, kad darba spriedze tiek atlaista un ir iespējas atgūt iekšējo līdzsvaru. Tradīcijām piemīt laiku strukturējošas īpašības, kas ļauj mums sajust drošības izjūtu. Laikmetā, kad tik ļoti daudzas lietas mainās, ir svarīgi zināt, ka ir kaut kas nemainīgs, piemēram, darbinieku pirmdienas kafija ar gardiem keksiem.
Protams, kā jebkura laba lieta, kas ir par daudz, neformālie pasākumi un tradīcijas var izrādīties traucēklis darbam un arī izveidot saspīlējumus attiecībās. Ja mēs ēdīsim pārāk daudz šokolādes vai visu laiku sauļosimies, vai nepārtraukti gulēsim, efekts arī būs negatīvs. Gadījumos, kad pasākumi kļūst par piespiedu laika pavadīšanu un neierašanās tiek sodīta vai arī tie sāk veidot lielāko darba daļu un visi nemitīgi ir aizņemti ar nākamā pasākuma plānošanu – steidzami jādomā par tradīciju maiņu. Turklāt neformālā gaisotne var stimulēt arī romantisko attiecību veidošanos vai pārspīlētu apreibinošu vielu lietošanu un nepiedienīgu uzvedību, kas dažkārt var sagraut karjeru.
Diemžēl ir kolektīvi, kur tieši pastiprināta alkoholisko dzērienu lietošana neformālajos pasākumos izvirzās tradīciju priekšplānā, kas rada gan problēmas darba efektivitātē, gan bieži vien darbinieku personīgajā dzīvē.
Tādēļ novēlu mums visiem piedzīvot skaistus kopīgos svētkus ar kolēģiem, kurus neaptumšo pārmērību ēna.
7 komentāru
Arī mums ir tradicionālās dzimšanas dienas sveikšanas, bet šis idejas ir lieliskas, laivu brauciens vasarā-tā ir ideja,par ko vērts padomāt! 🙂
Oho, kas par dāvanu darbiniekiem – ceļojums nedēļas garumā, nu baigi labā darba vieta,kas tā var atļauties lutināt darbiniekus. A kas tikmēr strādāja tai laikā? Vai kantoris uz nedēļu bija slēgts? 🙂
Cik daudz tas traucē gimenes cilvēkiem?