Vārda dienu svin: Hermīne, Estere, Liepa

Izbrīvē stundu gadā un izglābsi sev dzīvību!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Ir nepieņemami ciest un mirt no slimības, ja zināms, kā to novērst,” teic ginekoloģe, biedrības Papardes zieds prezidente Dace Matule. Šī slimība, no kuras Latvijā joprojām mirst daudz sieviešu, ir dzemdes kakla vēzis.
Šonedēļ Eiropā, tai skaitā Latvijā, tiek atzīmēta dzemdes kakla vēža profilakses nedēļa, kuras mērķis ir mudināt sievietes savlaicīgi nodrošināties pret šo slimību.  

Par spīti tam, ka šī slimība ir salīdzinoši viegli konstatējama, un savlaicīgi atklātu to iespējams pilnībā izārstēt, dzemdes kakla vēzis Latvijā ir izplatīts – pērn reģistrēti 250 saslimšanas gadījumi. Vidēji ik mēnesi 10 sievietes no šī vēža mirst. Mirstība no dzemdes kakla vēža Latvijā ir gandrīz 3 reizes augstāka nekā vidēji Ziemeļeiropā un 6 reizes augstāka nekā Somijā.

„Atšķirībā no citām onkoloģiskajām saslimšanām, dzemdes kakla vēzi ir iespējams viegli un laikus diagnosticēt un veiksmīgi ārstēt, ja vien tas atklāts agrīnā vēždraudes stadijā. Regulārs skrīnings apvienojumā ar vakcināciju efektīvi aizsargā sievietes no dzemdes kakla vēža. Tāpēc Papardes zieds jau sesto gadu pēc kārtas arī Latvijā aktualizē Eiropas dzemdes kakla vēža profilakses nedēļas ideju, lai atkal un atkal sievietēm un meiteņu mammām atgādinātu, ka ir nepieņemami ciest un mirt no slimības, ja zināms, kā to novērst,” uzsver biedrības Papardes zieds prezidente Dace Matule.

Iespēju pārbaudīties neizmanto laika trūkuma dēļ
Lai mazinātu saslimstību, kopš 2009. gada Latvijā tiek īstenota dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programma, kuras ietvaros 25 līdz 70 gadus vecām sievietēm reizi trijos gados valsts apmaksā skrīningtestu. Taču sieviešu atsaucība ir ļoti zema – bezmaksas skrīninga testu veikusi vien ceturtā daļa uzaicināto sieviešu.

Papardes zieda veiktā sieviešu aptauja liecina, ka galvenais iemesls, kāpēc sievietes nav izmantojušas iespēju pārbaudīt savu veselību, ir laika trūkums – to kā ieganstu minējušas 32% sieviešu.

Gandrīz tikpat daudz – 28% – aptaujas dalībnieču minējušas, ka izmeklējumi jau veikti neatkarīgi no valsts programmas. Vēl 17% sieviešu norādījušas, ka veikt izmeklējumu ir kavējušas iespējamās papildu izmaksas, kas saistītas ar konsultācijām un papildu izmeklējumiem, bet 12% aptaujas dalībnieču uzskatīja, ka šādi izmeklējumi viņām nav nepieciešami.

Citāts: „Es gribētu aicināt ikvienu sievieti veikt valsts apmaksātos izmeklējumus un apzināties, ka no viņas rīcības ir atkarīgs, vai slimību izdosies savlaicīgi diagnosticēt un vai to būs iespējams izārstēt,” aicina veselības ministre Ingrīda Circene. 

„Finanšu krīze skāra daudzas nozares, tomēr pat šajā laikā dzemdes kakla audzēju profilakse bija prioritāte. Ir pagājuši trīs gadi, kopš Latvijā, īstenojot valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža savlaicīgas atklāšanas programmu, ir nodrošināta iespēja aizsargāt sievietes no dzemdes kakla vēža. Laika posmā no 2009.gada janvāra līdz 2011.gada novembrim aicinājumam piedalīties bezmaksas skrīninga testā atsaukušās piektā daļa sieviešu, un vairākiem desmitiem no tām tika atklātas vēža šūnas. Tādēļ es gribētu aicināt ikvienu sievieti veikt valsts apmaksātos izmeklējumus un apzināties, ka no viņas rīcības ir atkarīgs, vai slimību izdosies savlaicīgi diagnosticēt un vai to būs iespējams izārstēt,” aicina veselības ministre Ingrīda Circene.

Fakti, kas liek aizdomāties 

* Katru minūti vienai sievietei pasaulē atklāj šo slimību  

* Dzemdes kakla vēzis ir pasaulē otrais biežāk sastopamais vēža veids sievietēm

 * ~80% sieviešu savas dzīves laikā inficējas ar cilvēka papilomas vīrusu (HPV), 50% gadījumu tie ir onkogēnie HPV tipi (vēzi ierosinošie)

 * Prezervatīvs nenodrošina pilnīgu aizsardzību

 * Latvijā katru mēnesi vidēji 20 sievietēm tiek diagnosticēts dzemdes kakla vēzis un vidēji 10 sievietes mirst no dzemdes kakla vēža. Tā ir Latvijā otrā biežāk sastopamā vēža lokalizācija sievietēm līdz 45 gadu vecumam

* Pēdējo 10 gadu laikā saslimstība ar dzemdes kakla vēzi Latvijā ir pieaugusi par 20%

* Aprēķini Latvijā rāda – vakcinācija un dzemdes kakla vēža skrīnings uz katrām 10 000 meitenēm novērsīs 87 dzemdes kakla vēža gadījumus un 43 nāves gadījumus! Un ja nu starp tām ir Tava meita?


Dalīties.

Atstāt Ziņu