Vārda dienu svin: Hermīne, Estere, Liepa

Iemāci bērnam lasīt ar prieku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sākt mācīties lasīt ir milzīgs pavērsiens bērna dzīvē. Un pat, ņemot vērā, ka katrs bērns ir unikāls, ir dažas vispārējas pamatnostādnes, lai ikviens varētu palīdzēt viņam to iemācīties.

Interaktīvā lasīšana
Vislabāk būtu, ja tu lasītu bērnam jau kopš zīdaiņa vecuma. Tagad bērnam būtu jābūt gatavam būt tavam lasīšanas partnerim. Ļauj bērnam izvēlēties grāmatas, kuras viņš vēlas, lai tu lasi skaļi (pat ja viņš paceļ to pašu grāmatu jau mēnesi no vietas). Jautā, kāpēc viņš izvēlas tieši šo grāmatu un ko viņš atceras par stāstu.

Norādi bērnam arī uz nosaukumu un vāka ilustrāciju. Lasi nosaukumu un autoru skaļi, lai tavs bērns var redzēt, ko šie vārdi nozīmē. Ļauj bērnam pāršķirt lapas. Vari arī ar pirkstu sekot līdzi tam, ko lasi.

Kad lasi, ik pa laikam uzdod bērnam jautājumus, piemēram: „Kā tu domā, kas notiks tālāk?” Izrunājiet attēlos redzamo. Liec, lai bērns atrod sakarību vai attēlus, kuri ir minēti stāstā.

Atskaņas
Stāsti un lasi ar bērnu kopā arī dzejoļus. Iesāc kādu teikumu, lasi ritmiski un izteiksmīgi un ļauj, lai bērns aizpilda tukšās vietas (tu tajā brīdī iepauzē). Tas veicinās to, ka bērns uzmanīgās ieklausīsies un sāks atpazīt vienādās skaņas.

Alfabēts
Meklē ābeces stila grāmatas, kas atbilst tava bērna interesēm. Grāmatām vajadzētu būt par dažādām tēmām – dzīvniekiem, ēdieniem vai mašīnām. Varat arī izgriezt attēlus no žurnāliem un likt klāt pie atbilstošajiem burtiem.

Braucot mašīnā, var uzspēlēt, piemēram, šādu spēli. Saki bērnam: „Es redzu kaut ko, kas sākas ar burtu B”. Un tad viņam ir jāsauc lietas, kas ir apkārt un sākas ar burtu B. Pēc tam to pašu darāt ar citiem burtiem. Neaizmirsti bērnu uzslavēt par katru pareizi izpildītu uzdevumu. Viņam jāzina, ka viņa centieni tiek novērtēti.

Izmanto etiķetes
Izmēģini pievienot nosaukumus jeb etiķetes uz ikdienas priekšmetiem – durvīm, gultas, sienas, lampas, un tava māja kļūs par milzīgu bilžu grāmatu. Tavs bērns sāks apgūt vārdus ar redzi.

Lasi arī pati
Esi paraugs savam bērnam! Ļauj, lai tavs bērns redz, kā tu pati lasi romānus, žurnālus, recepšu grāmatas un avīzes. Ļauj viņam saritināties tev blakus ar savu bilžu grāmatu. Modelēšana un attēlošana ir spēcīgs instruments.

Brīva izvēle
Kad tavs bērns sāk lasīt un pat tad, kad viņš jau ir kļuvis par labu lasītāju, ļauj viņam pašam izvēlēties savu lasāmvielu. Ļauj viņam lasīt pārtikas produktu nosaukumus, iepakojumus, katalogus. Aizved viņu uz bibliotēku un ļauj pašam atrast to, ko viņš vēlas lasīt.

Iemācīt bērnam lasīt un iemīlēt lasīšanu ir viena no lielākajām dāvanām, ko varam dot savam bērnam.

Dalīties.

Atstāt Ziņu