ūsdienu cilvēki iedalās arī šādi – kārtīgajos un „nekārtīgajos” ēdājos. Vieni ēd tikai mājās gatavotu ēdienu, otri – biežāk ārpus mājas, arī fast-food. Mēģināsim noskaidrot, kā labāk pielāgoties mūsdienu straujajam dzīves ritmam – gatavot mājās, tērēt tam laiku, vai nopirkt jau gatavu, veikalā sagatavotu ēdienu.
Kāpēc mūsdienās būtu jāgatavo mājās?
1. Savas un savu tuvinieku veselības dēļ – mājās gatavots, veselīgs uzturs no sezonāliem produktiem nodrošinās organismu ar visām nepieciešamajām uzturvielām, vitamīniem, minerālvielām. Tas sniegs enerģiju un sāta sajūtu.
2. Laiks kopā – mūsdienu tendence ēst ārpus mājas mazina kopības sajūtu ģimenē. Kopā gatavotas un ēstas maltītes, sarunas un dienas svarīgāko notikumu apspriešana – tas veicina komunikāciju un labākas attiecības ģimenē. Ir veikti arī novērojumi, ka bērni, kuri ēd ģimenē kopā pie viena galda, ir atraisītāki, spēj labāk izteikt savu viedokli, diskutēt, jo to dara regulāri pie kopīga galda ar mājiniekiem.
3. Mājās gatavots ēdiens ir lētāks – ja vien katru dienu negatavosi izsmalcinātus ēdienus! Ikdienas ēdienam ir jābūt vienkāršam, ātri pagatavojamam.
Ko darīt, ja Tavas vēlmes gatavot veselīgāk un ēst veselīgāk neatbalsta pārējie ģimenes locekļi?
Šādi jautājumi izskan teju vai katrā uztura konsultācijā un tas ir nopietni, ja ģimene nepieņem „veselīgākus” ēšanas principus. Ko darīt – strīdēties, pastāvēt par savu taisnību?
Paskaidro, kāpēc gatavosi savādāk kā iepriekš, piedāvā mājiniekiem nogaršot jauno ēdienu. Ja ģimene iepriekš ir ēdusi veikalā, ēdnīcās gatavotu maltīti, tad mājās gatavots ēdiens būs laba pārbaude tavām kulinārajām spējām. Ja ģimenē ir bērni, tad gatavo viņiem, kā ierasts, bet ģimenes pieaugušajiem pievieno savādākas garšvielas, izmēģini jaunas receptes vai ēdienu variācijas un piedāvā bērniem nogaršot.
Bērniem labprāt patīk palīdzēt gatavot – iesaisti viņus, plānojot, piemēram, brīvdienu vakariņas! Ejiet kopā iepirkties, gatavojiet un kopā nobaudiet šo ēdienu!
Vai gatavošana vairākos katlos aizņems vairāk laika? Vai viedoklis – man neatmaksājas gatavot mājās, jo dzīvoju viena/viens, ir dzīvotspējīgs?
Mājās ēdiens būtu jāgatavo arī tad, ja dzīvo viens vai vairāki, jo jāatceras, ka mājas ēdiens ir svaigs, veselīgs, un tā vienmēr ir laba izvēle.Par to arī runāsim uztura meistarklasē, dalīsimies praktiskos ieteikumos.
Situācijā, kad mājinieki arī turpmāk vēlas ēst ierastos cīsiņus, bet tu vēlies pagatavot sakņu sautējumu, tad gatavo sev atsevišķi! Ja mājās ir nepieciešamie produkti un ir vairāku riņķu plīts, cepeškrāsns, tad gatavošana vairākos katliņos vairāk laika nepatērēs.
Ko darīt, ja pārējie ģimenes locekļi nepieņem tavu jauno ēšanas /gatavošanas režīmu?
Nemet plinti krūmos – turpini gatavot, mācies pagatavot jaunus ēdienus, gatavo vairāk dārzeņus, salātus! Vāri zupas – sakņu, biezzupas, gatavo sezonas saknes! Piesakies kulinārijas kursos un paskaidro pārējiem ģimenes locekļiem, ka ēdīsi kaut vai viena pati, bet uzaicini pagaršot. Mana pārliecība rāda, ka veselīgi ēst, gatavot mājās var paspēt pat aizņemta strādājoša vairāku bērnu māmiņa, bet ir jāplāno iepirkšanās nedēļas nogalēs tirgū, veikalā, lai pie rokas vienmēr būtu nepieciešamie produkti.
Vivendi Uztura meistarklasē 7.februārī runāsim par veselīgu ēšanas paradumu ieviešanu ģimenē. Dalīsimies pieredzē, kā iemācīt bērnus ēst veselīgu ēdienu. Gatavosim un baudīsim gardus mājas ēdienus, pārrunāsim gatavošanas variantus, produktu izvēli un iepirkumu plānošanu.
Tiekamies 7.februārī, veselības centrā Vivendi (plkst. 10.00-13.00)
Tēma: Gatavojam mājās (meditējam vai strādājam?)
Kā izvairīties no konfliktsituācijām / strīdiem, ja ir atšķirīgi ēšanas paradumi un uzskati – vīriešiem, sievietēm, bērniem?
Kā ieviest vai izmainīt piemērotus ēšanas paradumus bērniem? Pieredze un padomi mammām. Kompromisi pie galda.
Ēdiena pagatavošanas demonstrācija un degustācija.
Pieteikšanās, zvanot pa tālruni 20451777 vai rakstot e-pastu uz info@vivendicentrs.lv!