ieži vien kādas mūsu uzsāktās aktivitātes vai idejas par to, kā, kad un ko ēdīsim, nedaudz novirza no plāna tieši ēšana ārpus mājas. Aizejot ciemos, ne vienmēr uz galda būs tas, ko mums tieši šobrīd vajadzētu ēst. Tomēr nav ko satraukties. Galvenais ir domāt līdzi un vienmēr var atrast arī sev ko piemērotu.
Mazliet jāpamaina domāšana
Lai kāds būtu pasākums, tev nav jāsabojā sava svara kontroles programma, lai to izbaudītu. Tāda vienkārša taktika kā pāris glāžu ūdens un kāda uzkoda pirms iziešanas no mājas palīdzēs izvairīties no izsalkuma sajūtas un glikozes līmeņa asinīs krišanas.
Dažreiz tikai nedaudz jāpamaina domāšanas veids. Mēs esam audzināti, ka viss, kas atrodas uz šķīvja ir jāapēd, tomēr iemācīsimies ēdienu arī atstāt. Tas nav nekas slikts, ka tu neapēd visu, tas ir normāli.
Nekautrējies restorānā palūgt sev nepieciešamo. Ja, piemēram, kartupeļu vietā gribi vairāk dārzeņu, saki to. Restorānos arvien vairāk tiek ņemts vērā arī tas, ka cilvēki cieš no dažādām alerģijām un ir izteikti iejūtīgāka reakcija pret cilvēku individuālajām prasībām.
Mājas viesības
Ja esi sarīkojusi vakariņas vai vienkārši pasēdēšanu savās mājās, tu kontrolē situāciju un viss ir lieliski. Tu noteikti vari pabarot viesus, piedāvājot tādus ēdienu, ka viesi pat nepamanīs, ka reizē ar tevi „ietur diētu” jeb seko tieši taviem ēšanas paradumiem.
Vakariņas pie draugiem
Tas var būt nedaudz sarežģītāk jo tu nekontrolē notikumus virtuvē. Tu nevari uzminēt, kāds ēdiens tiks pasniegts, tāpēc pirms došanās uz viesībām apēd kādu nelielu uzkodu, kaut vai rīsu galeti un pāris dārzeņus.
Tu nevari pieprasīt konkrētu ēdienu, bet tu vari izvēlēties, ko ēst. Pasniegto ēdienu klāstā noteikti būs kāds olbaltumvielu avots un saliktos ogļhidrātus saturoši dārzeņi.
Ja tomēr ēdiens ir tāds, ka tev nav izvēles, ko atlasīt vai neēst, nemoki sevi. Ja tavi ēšanas paradumi ir mēreni, tu vari atļauties arī ko citu, neizjūtot vainas apziņu. Ja svinībās apēdi kādu desertu vai treknākus sierus, nekas, nākošajā dienā vairāk pasportosi un izvēlēsies ko vieglāku.
Restorāns
Priekšrocība, ēdot restorānā ir tā, ka vari no piedāvājuma izvēlēties to, ko vēlies.
Kad paņem rokā ēdienkarti, uzdod sev jautājumu „Kur ir olbaltumvielas?”. Ja to nav, tad tas nebūs piemērotākais ēdiens. Nekautrējies izteikt savas vēlmes. Un, protams, nesnaiksties pēc maizes uzkodām un sviesta pirms ēšanas.
Viesības ar iedzeršanu
Tas ir grūts pārbaudījums katram, kurš ievēro veselīgu ēšanas veidu. Parasti kokteiļu vakars ar sīkām uzkodām un vēlu vakarā pasniegtu lielāku maltīti slikti ietekmē glikozes līmeni asinīs un insulīna izdalīšanās, visticamāk, ir neizbēgama.
Samazini alkohola radīto kaitējumu pirms iziešanas no mājas, izdzerot daudz ūdens un apēdot nelielu, veselīgu uzkodu, lai līdzsvarotu glikozes līmeni asinīs. Izvairies no sīkajām uzkodām, tādām kā čipsi un sāļie riekstiņi. Lieto sarkanvīnu vai baltvīnu, nevis spirtotos dzērienus vai alu.
Atvaļinājums
Bieži vien kādu diētu ieturam tieši pirms atvaļinājuma, lai labi izskatītos peldkostīmā. Jāatzīst, daudzi, sākoties atvaļinājumam, atmet visus labos nodomus.
Protams, izpriecājies un izbaudi arī jaunus ēdienus, taču, ja pārēdīsies atkal nokļūsi diētu karuselī un, atgriežoties mājās, būs jāsāk viss no gala.
Noderīgas receptes un to sastāvdaļas:
Mārrutku mērce
Šo mērci varēsi aizstāt pret veikalā pirkto, kuras sastāvā ir arī skābais vai saldais krējums.
Mērci parasti ēd pie zivs vai putna gaļas, kā arī dārzeņiem, piemēram, cukini vai bietēm.
Dotais daudzums paredzēts 4 porcijām:
125 g dzīvā dabiskā jogurta
2 ēd.k svaigi rīvētu mārrutku
2 ēd.k. svaigu, sagrieztu diļļu
Svaigi malti melnie pipari
Visas sastāvdaļas liek bļodiņā un rūpīgi samaisa. Apsedz un līdz pasniegšanai uzglabā ledusskapī.
Ja vēlies mērci pasniegt siltu, uzsildi to karsta ūdens peldē, uzmanot, lai neuzvārās un nesaiet ziedos.
Zivju buljons
Lai pagatavotu šo buljonu, iegādājies zivju atgriezumus – galvas bez žaunām, spuras un asakas. Vislabākie ir balto zivju, piemēram, mencas, heka, jūrasvelna, arī ātes atgriezumi, jo to asakās ir daudz želatīna. Neizmanto treknās zivis, piemēram, skumbrijas vai siļķes.
Pēc šiem daudzumiem, iznāks aptuveni 2 litri buljona:
1-1,5 kg balto zivju atgriezumu
1 smalki sagriezts sīpols
1 burkāns, sagriezts šķēlītēs
1 mazs puravs (tikai baltā daļa), sagriezts šķēlītēs
1 selerijas kāts, sagriezts
1 pētersīļu zariņš
1 lauru lapa
10-12 melno piparu graudiņu
450 ml baltvīna
2l ūdens
Liec visas sastāvdaļas katlā un lēni uzvāri, nosmel putas, līdz šķidrums kļūst dzidrs. Tiklīdz buljons sāk vārīties, samazini liesmu un turpini gatavot uz lēnas uguns daļēji apsegtu 30 minūtes. Neļauj buljonam vārīties, kā arī nepārsniedz 30 minūšu vārīšanās laiku, citādi, tas kļūs lipīgs.
Buljonu nekavējoties izkās caur marli, kas ieklāta caurdurī vai sietiņā. Buljonu var lietot tūlīt vai atdzesētu un uzglabāt tikai vienu dienu ledusskapī vēlākai izmantošanai. Var buljonu sasaldēt ledus kubiņos, lai tev būtu ērti lietojamas porcijas, ko pievienot kādiem ēdieniem.
Zaļā tapenade
Tapenade ir ziežama masa vai piedeva, kuras izcelsmes vieta ir Dienvidfrancija. Šajā receptē pamatsastāvdaļa ir zaļās olīvas, bet var izmantot arī melnās, ja pieejamas tikai tās.
150 g zaļo olīvu bez kauliņiem, sīki sagrieztas
6 vai 7 anšovu filejas, noskalotas un nosusinātas
1 ēd.k. bez kaudzes kaperu
Olīveļļa
Citronu sula
Ieliec olīvas, anšovus un kaperus trauciņā un pamatīgi samīci. Pievieno lāsīti olīveļļas un pēc garšas dažus pilienus citronu sulas. Uzglabā aizskrūvējamā burciņā ledusskapī.