Ir pagājis gads kopš valsts piedāvā veikt bezmaksas dzemdes kakla vēža pārbaudes, taču sieviešu atsaucība ir ļoti zema – uz pārbaudi devušās tikai 13,2% sieviešu, kas bija saņēmušas uzaicinājumu. Tikmēr joprojām katru mēnesi no dzemdes kakla vēža Latvijā mirst vidēji 10 sievietes, un katru mēnesi vidēji 20 sievietēm tas tiek diagnosticēts. Vēl traģiskāk ir to apzināties, zinot, ka saslimšanu ar šo vēzi var jau laikus novērst. Speciālisti uzskata, ka sievietes Latvijā ir slikti informētas par dzemdes kakla vēzi un tā pārbaudes nozīmi. Tādēļ sāksim ar pirmo soli – iegūsim zināšanas un sapratni par to, kas tas ir un kā mēs pašas sevi un savas meitas varam pasargāt jau laikus!
2010.gada Dzemdes kakla vēža profilakses nedēļas ietavaros SeivietesPasaule.lv lasītājām bija iespēja uzdot savus jautājumus par saslimšanu ar dzemdes kakla vēzi, par profilaksi un visām lietām, kas nav skaidras saistībā ar šo slimību, RSU docentei, ginekoloģei Ilonai Auziņai. Šeit var izlasīt atbildes uz jautājumiem
JAUTĀJUMI UN ATBILDES
Pele:Vai ik pa 3 gadiem parbaudīties nav pārāk reti?? cik ātri spēj progresēt vēzis? un cik maksā šīs analīzes, ja gribu tās veikt pie sava ginekologa katru gadu?
Sieviete32: Kā lai zina, vai vīrietis pārnēsā to slimību vai nē?
Veročka: Kā lai zina, vai vīrietim ir šāds vīruss?? Vai var veikt kaut kādas analīzes? Vai vīrietim šo vīrusu var izārstēt, lai viņš neaplipinātu sievieti?
Dr. I. Auziņas atbilde: Atbildēšu uz jautājumiem ar kopēju atbildi, jo jautājumi atkārtojas.
Tātad, kā jau iepriekš tika minēts, HPV vīrusa klātbūtni var noteikt veicot analīzi , kura pašiem jāapmaksā, (ja vēlaties, arī vīrietim), bet piemēram, šodien vīruss var nebūt (analīze būs negatīva), bet rīt tas var parādīties.Jūs taču neveiksiet analīzi katru reizi pirms gatavojaties mīlēties!
Par onkocitoloģisko analīžu biežumu. Ja jūs šogad esat bijusi pie ginekolga un ir veikta šī onkocitoloģiskā analīze(lūdzu, nejaukt ar analīzi uz HPV vīrusu!!!) un nav atrastas nelabvēlīgas šūnas, tad nākošā šāda analīze nav nepieciešama biežāk kā pēc 3 gadiem, jo vēža šūnu attīstība notiek ilgākā laika periodā. Tādāļ jau ir tik ļoti nepieciešama šīs analīzes regularitāte , lai “noķertu” to brīdi, kad varbūt šīs izmaiņas sākās un savlaicīgi sākt ārstēšanu. Uzsāktā dzemdes kakla vēža skrīninga programma reģistrē visus šos veiktos onkocitoloģiskos izmeklējumus un automātiski fiksē jūsu nākošās vizītes nepieciešamību, tādejādi nodrošinot kontoli,ja analīzēs ir atrastas izmaiņas. Neatkarīgi no skrīninga programmas, ja sievietei rūp viņas veselība, reizi gadā būtu jāveic profilaktiskā apskate pie ginekologa arī tad, ja nav sūdzību.
Ilze: Esmu pret vakcināciju. Tas ir regulāru pārbaužu jautājums, un galu galā – kā mēs zinām, vēzis rodas no pasaules uzskata, aizvainojuma, ne jau no vīrusa. Tas ir kārtējais farmācijas “bullshits”.
Dr. I. Auziņas atbilde: Vakcinēties vai nē, ir katra cilvēka personīgā izvēle. Tas ,ka HPV vīruss ir dzemdes kakla vēža izraisītājs, ir zinātniski pierādīts, par ko vācu zinātnieks Harald zur Hausen saņēma Nobela prēmiju, ko piešķir pasaules zinātnes eksperti un kas netiek dota par “bullshit'” .
Nata,,,,: Bet kā tas vīrietis tiek pie šī “dārguma”? (domāts par vīrusu)
Dr. I.Auziņas atbilde: HPV vīruss dzīvo uz ādas un tādēļ saņemt to var arī ciešas intīmo zonu ādas saskarsmes ceļā.
Zane: Mana mamma nomira no dzemdes kakla vēža. Esmu kaut kur lasījusi, ka meitām ir visai maza varbūtība, ka arī saslims. Citās vietās lasīts ir pilnīgi pretējais. Kurš viedoklis par pareizs? No vienas puses jau šie apgalvojumi liekas aplami, gadijumos, ja vīruss, piemēram, ir iegūts pēc dzemdībām. Esmu arī dzirdējusi, ka tām sievietēm, kurām mātes mirušs no šīs slimības ir iespējams lētāk vakcinēties. Vai tās tikai baumas?
Dr. I.Auziņas atbilde: Dzemdes kakla vēzis nav pārmantojams ģenētiskā, t.i., iedzimtā ceļā. Protams, tas neizslēdz iespējamību, ka Jūs dzīves laikā varētu saslimt ar šo vēzi, bet tas nebūst iedzimtības dēļ. Atlaides maksājumos par vakcīnu pagaidām nav paredzētas.
Ance: Man ir 32 gadi. Mans vienīgais partneris ir bijis mans vīrs, ar kuru esmu kopš kopš 21 gada vecuma. Viņam pirms tam ir bijušas vienas attiecības, kurās ir bijis arī sekss. Regulāri eju pie ginekologa un nekas nav atklāts. Vai man arvien ir jāuzmanās. Vai un kā es šo vīrusu varu iegūt, ja mans vīrs mani nekrāpj?
Dr. I.Auziņas atbilde: Seksuāli aktīva sieviete (dzīvo dzimumdzīvi) var infecēties ar HPV vīrusu visas savas dzīves laikā. Kā jau iepriekš tika rakstīts, pietiek ar vienu seksa partneri, kurš, visbiežāk, nav mērķtiecīgi meklējis sev HPV vīrusu. Bez tam, vīruss pats no organisma var aiziet prom un atnākt atpakaļ. Vizītes laikā pie ginekologa tiek ņemta onkocitoloģiskā iztriepes analīze no dzemdes kakla, kas nav analīze uz HPV vīrusu, bet gan uz ļaundabīgo šunu klātbūtni (ir vai nav). Ja sieviete vēlas noskaidrot, vai dzemdes kakla šūnās ir HPV vīruss, ir jāņem atsevišķa analīze, par samaksu (dārga), bet nav lielas nozīmes to veikt, jo, kā jau rakstīju, šodien vīruss nav, rīt var būt un otrādi.
…….: Varbūt, ka stulbs jautājums, bet vai tiešām ar šo infekciju nevar sastapties arī, piemēram, apmeklējot publiskos baseinus, pirtis, burbuļvannas utt.
Dr. I.Auziņas atbilde: Ir veikti daudz pētījumi par to, vai var inficēties ar vīrusu pirti, baseinā u.c. publiskās vietās. Pēc pieejamās literatīras datiem, šādā ceļā iegūt vīrusu praktiski gandrīz nav iespējams.
Marī: Vai šis vīruss skar tikai sievietes? Vai ja sievietei ir HPV vai jau dzemdes kakla vēzis, tad viņa var inficēt vīrieti? Vai vajag atturēties no sexa? Vai vīrietim HPV arī ir kaitīgs vai viņam nekas nedraud?
Dr. I.Auziņas atbilde: Ar HPV vīrusu visbiežāk inficējas tieši dzimukontakta laikā, tas nozīmē, ka jūs to saņemat no vīrieša. Vīrietim nav sūdzību un simptomu,kas liecinātu,ka viņam ir šis vīruss. Tas ir viens no faktoriem, kāpēc vīrusa izplatība ir ļoti plaša. Bieža partnera maiņa veicina inficēšanās risku, bet arī tikai viens dzimumpartneris var šo vīrusu jums “uzdāvināt “. Diemžēl arī prezervatīvs pilnībā nepasargā, jo vīruss var izkļūt cauri šai barjerai.Tāpēc ir tik svarīgi vakcinēt meitenes, kuras vēl nav uzsākušas dzimumdzīvi, lai organismā jau laikus izstrādātos antivielas pret šo vīrusu un mazinātu tā iespējamo ļaundabīgo ietekmi uz dzemdes kaklu. Nav pierādīts, ka vīrietim HPV izraisītu onkoloģisku saslimšanu, kā arī pagaidām nav datu par nepieciešamību vakcinēt vīriešus pret HPV.
Anda: Ja sapratu pareizi, tad vislielākais risks ir tām sievietēm, kurām ir vai ir bijuši vairāki seksa partneri?
Dr. I.Auziņas atbilde: Lielāks partneru skaits palielina risku inficēties ar HPV vīrusu, bet arī viens vienīgs partneris var būt HPV vīrusa avots. Tomēr jāņem vērā, ka vīruss ,visbiežāk ,pats no organisma atkal “aiziet”projām. Diemžēl, ar katru jaunu partneri jūs to atkal varat dabūt.
Pele: Un kas notiek kad taja skrininga atklaj vezi? Opere?
Dr. I.Auziņas atbilde: Vispirms gribu atzīmēt, ka skrīninga laikā var atklāt izmaiņas, kuras vēl nav vēzis, bet ar laiku var par tādu kļūt. Šīs izmaiņas( CIN II un CIN III) jāarstē. Ja konstatē jau vēža šūnas, tad ārstēšanas metode ir atkarīga no saslimšanas stādijas. Sākuma stādijās parasti tiek veikta slimās dzemdes kakla daļas izgriešana, bet vēlākās stadijās var būt nepieciešama dzemdes arī olnīcu izņemšana. Atgādinu, ka savlaicīgi atrasts dzemdes kakla vēzis ir izārstējams!!!
Ginta: Vai šī vakcīna pret dzemdes kakla vēzi ir uz visu mūžu? Vai ar to ir tāpat kā ar poti pret ērču encefalītu- ik pa laikam jāpotējas no jauna? Uz cik ilgu laiku ir šī pote?
Dr. I.Auziņas atbilde: Patreizējie pētījumi un praktiskā pieredze liecina, ka imunitāte var saglabāties ilgstoši, pat līdz 20 gadiem, bet galējie secinājumi vēl nav veikti, jo laiks, kas pagājis kopš vakcinācija vispār tiek veikta vēl nav pietoekoši ilgs. Ir pierādīts, ka pēc 7 gadiem antivielu līmenis joprojām organismā ir pietiekoši augsts, lai pasargātu no saslimšanas.
Yule: Kāda šim dzemdes kakla vēzim ir atšķirība no olnīču vēža? Vai tās pašas pārbaudes laicīgi var atklāt arī olnīcu vēzi?
Dr. I.Auziņas atbilde: Olnīcu vēzis atšķiras no dzemdes kakla vēzi ar :
1. Lokalizāciju. Olnīcas ir sievietes dzimumdziedzeri, kuri novietoti mazajā iegurnī un tās nevar ieraudzīt un apskatīt ar ginekoloģisko spoguli ginekoloģiskās izmeklēšanas laikā. Turpretī , dzemdes kaklu,kura viena daļa atrodas maksts augšējā daļā ir labi apskatāma ar ginekoloģisko spoguļu palīdzību vizītes laikā un no tā ļoti labi var paņemt iztriepju analīzi gan no ārējās,gan iekšējās dzemdes kakla mutes (tādas daļas dzemdes kaklā ir). Tas arī ir viens no iemesliem, kādēļ dzemdes kakla nelabvēlīgas saslimšanas var atklāt agrīnās stādijās un sekmīgi izārstēt (ja vien sieviete aiziet pie ārsta uz profilaktisko pārbaudi).
2. Izraisītāju. Dzemdes kakla vēža izraisītāji ir cilvēka papllomas vīrusa noteikti tipi (pavisam to ir vairāk kā simts , bet tikai nedaudzi rada saslimšanu ar vēzi ). Vakcīnas radīšana pret šo nelabvēlīgo vīrusu iedarbību ir liels sasniegums dzemdes kakla vēža profilaksē. Olnīcu vēža izraisītāji ir citi faktori un diagnosticēt šo vēzi ir ļoti gūti,jo ne vienmēr to var sataustīt izmeklējot sievieti uz ginekoloģiskā krēsla. Audzēja izmēri saslimšanas sākumā var būt ļoti nelieli, tieši tādēl sievietei būtu regulāri jāapmeklē ginekologs, lai pārmaiņas varētu konstatēt, ja tādas ir. Olnīcu vēža diagnosticēšanā nozīmīga ir ultrasonoskopiskā izmeklēšana, kurā ar aparāta palīdzību var ātrāk pamanīt izmaiņas olnīcās.
3.Ar gaitu un prognozi. Daži no olnīcu vēža veidiem ir ļoti agresīvi,samērā ātri augoši, ātri var dot metastāzes citos orgānos, tos bojājot un apgrūtinot kā ārstēšanu, tā rezultātu.
katja: Cik zinu, tad šie bezmaksas skrīnigi tiek veikti sievietēm pēc 45 gadu vecuma, jo šīs sievietes ir riska grupa uz jau ielaistiem vēžiem. Cik bieži, piemēram, man vajadzētu veikt šādas pārbaudes, ja man ir 28. Vai to var konstatēt regulārā ikgadējā ginekologa apmeklējuma laikā vai tur jāpiesakās uz kādu īpašu izmeklējumu?
Dr. I.Auziņas atbilde: Bezmaksas skrīninga programmā ir iekļautas sievietes no 25 gadiem līdz 70 gadiem. Tas nozīmē, ka jūsu vizīte valsts programmā ar analīzes paņemšanu no dzemdes kakla ir apmaksāta reizi trijos gados. Neaizmirstiet paņemt līdzi uzaicinājumu, ko saņēmāt no šīs programmas, jo tā būs jūsu “caurlaide “uz šo apmaksāto apskati. Ja jūs gribat būt droša, ka nelabvēlīgas pārmaiņas nav sākušās pirms pienāk nākošā valsts programmā apmaksātā vizīte, tad reizi gadā apmeklējiet ginekologu ārpus šīs skrīninga programmas un pārliecinieties, ka viss joprojām, patiesi, ir kārtībā.
I.T.: Vai, ja ir pārslimotas citas ginekoloģiskas saslimšanas tad iespēja dabūt šo vēzi ir lielāka? Man nesen bija cista, nu jau ir izārstēta.
Dr. I.Auziņas atbilde: Vieni no dzemdes kakla vēža veicinošajiem faktoriem ir iepriekš pārslimotas vai patreiz esošas seksuāli transmisīvas slimības: gonoreja, hlamidioze, u.c. Olnīcas cistas nav ar to saistītas, bet tas neizslēdz iespējamību, ka jau esat , vai varat inficēties ar kādu no dzemdes kakla vēzi izraisošajiem vīrusu tipiem. Tas viens otru neizslēdz.
Brī: Jautājums dakterei: Vai inficējoties ar šo papilomas vīrusu, parādās kaut kādi simptomi? Piemēram temperatūra vai nogurums vai nieze? Vai to var vispār sajust, ka esmu inficējusies?
Dr. I.Auziņas atbilde: Daži no cilvēka papillomas vīrusiem (ne onkogēnie) izraisa tā saucamo kondillomu (izskatās kā kārpiņas) augšanu dzimumorgānu rajonā, arī ap anālo atveri.Tās var asiņot, izraisīt niezi, sāpēt. Ir sastopams īpašs dzimumorgānu herpes vīruss, kas rada sāpes, čūliņas dzimumorgānu rajonā. Tie vīrusu tipi, kuri izraisa dzemdes kakla vēzi, sūdzības neradīs un jūs varat pilnībā nenojaust, ka tādi jūsu organismā nonākuši. Jāatzīmē, ka lielākā daļa gadījumos vīrusi paši pēc zināma laika pazūd un var atkal atgriezties. Problēmas rodas, ja vīruss organismā uzturas ilgāku laiku un vairāku gadu periodā izraisa ļaunās izmaiņas dzemdes kaklā- dzemdes vēzi. Pateikt , vai tieši jūs nebūsiet tā, kurai šis izmaiņas sāksies, nevar pateikt neviens, tieši tādēļ jau ir nepieciešama šī skrīninga profilaktiskā izmeklēšana, lai noķertu to brīdi… Neignorējiet šo programmu un vakcinācijas iespēju pret cilvēka papilomas vīrusu!
*****
Riskam pakļauta ikviena no mums
Šonedēļ visā Eiropā, tai skaitā Latvijā, noris dzemdes kakla vēža profilakses nedēļa, kuras mērķis ir rosināt sievietes aizdomāties, kā viņas pašas, izmantojot profilakses iespējas – valsts apmaksāto pārbaudes (skrīniga) programmu un vakcināciju – var pasargāt sevi un savas meitas no saslimšanas ar dzemdes kakla vēzi.
“Pašlaik Latvijā ir ieviesti abi dzemdes kakla profilakses veidi, kas nākotnē varētu būtiski samazināt saslimstību ar dzemdes kakla vēzi, kas mazajā Latvijā patlaban ir nepiedodami augsta – ik mēnesi no jauna vidēji tiek atklāti 20 saslimšanas gadījumi, bet vidēji 10 sievietes ar šo slimību mirst. Saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pēdējo desmit gadu laikā Latvijā pieaugusi par 20%,” atzinusi Ginekologu un dzemdniecības speciālistu asociācijas valdes locekle Ilze Vīberga.
Taču šīs profilakses iespējas tiek izmantotas ļoti kūtri. Pirmā gada laikā sieviešu atsaucība uz aicinājumu veikt dzemdes kakla vēža skrīningu kopumā ir vērtējama kā nepietiekama. Uz dzemdes kakla vēža profilaktiskajām pārbaudēm 2009. gadā tika uzaicinātas vairāk kā 200 tūkstoši sieviešu. Pārbaudes apmeklēja tikai 13,4%.
Atceries, ka dzemdes kakla vēža attīstības riskam ir pakļautas gan jaunas, gan arī vecākas sievietes – ar vēzi izraisošo vīrusu inficēties var ikviena sieviete neatkarīgi no vecuma un iedzimtības, ja vien viņai ir dzimumattiecības.
Inficēšanās risks sākas jau ar pirmajām attiecībām, un tieši jaunu meiteņu un sieviešu vidū šā vīrusa tipu sastopamība ir visaugstākā. Nepārejošas infekcijas risks pieaug līdz ar gadiem, tāpēc ir svarīgi, lai sievietes jebkurā vecumā censtos sevi profilaktiski pasargāt no šīs slimības un laicīgi meklētu ārsta palīdzību un padomu.
Lasi vairāk par dzemdes kakla vēzi, par tā izraisītāju papilomas vīrusu un par to, KĀ AR TO VAR INFICĒTIES?
Trešdien lasi vairāk par to, KĀ IESPĒJAMS SEVI PASARGĀT no saslimšanas ar šo vīrusu un dzemdes kakla vēzi – pārbaudēm un vakcīnu