Vārda dienu svin: Jāzeps, Juzefa

Dārza mājiņas: kā tās uzstādīt visam gadam

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nav pārsteigums, ka ideja veidot dārza mājas parasti rodas, kad laiks paliek siltāks un cilvēki sāk domāt par mājīgu vietu klusam vasaras atvaļinājumam. Tomēr, nedaudz vairāk ieguldot celtniecībā, dārza mājas projekti var tikt viegli pielāgoti ziemas atpūtai – tās var izmantot daudz biežāk nekā tikai siltās vasaras dienās. Kā izveidot šādu vissezonas atpūtas zonu?

Pareizas koksnes izvēle – puse no darba

Viens no biežākajiem iemesliem, izvēloties pārvietojamu māju, ir ne tikai koka dabiskums, bet arī tā labās īpašības, kas būtiski ietekmē mājas siltumizolāciju. Tāpēc darza majinas, kas izgatavotas no augstvērtīga koka, jau nodrošina lielisku mikroklimatu – katrā telpā būs patīkami vēss vasarā un silts ziemā.

Mūsu valstī vasarnīcu celtniecībā visbiežāk tiek izmantota skujkoku koksne: priede, egle, ciedra vai ciedru priede, lapegle. Acīmredzams, ka biežā šo koku sugu izvēle lielākoties ir saistīta ar pašu koku pārpilnību mūsu valstī, taču nevar ignorēt arī to specifiskās īpašības. piemēram, egles koksnei ir daudz lielāka noturība pret temperatūras atšķirībām nekā priedes kokam, tāpēc būvkonstrukciju ražošanai bieži izvēlas egli. Tomēr priedes koksne daudz vairāk elpo, nodrošinot labāku gaisa un mitruma caurlaidību, un tās īpatnējais blīvums nodrošina labākas mehāniskās īpašības ar ko var lepoties arī dārza mājas.

Runājot par šīs tēmas būtisko aspektu – siltumizolāciju, no egles izgatavotām koka mājām būs vismaz par 10% labāka siltumizolācija nekā priedēm. Tā pati kotedža no lapegles būs pat par 25-30% aukstāka. Patiesībā, ja netaupāt uz būvmateriāliem, ir vērts atzīmēt, ka sarkanās Kanādas un Sibīrijas ciedru koksnes izolējošās īpašības krietni pārspēj citas koksnes sugas. Pateicoties unikālajai struktūrai, ciedrs ne tikai labi saglabā siltumu, bet arī attīra iekštelpu gaisu un tajā esošos mikrobus. Šim kokam ir arī ļoti zems saspiešanas koeficients, tāpēc tas praktiski nepadodas garenvirziena un šķērsvirziena rotēšanai vai sarukšanai. Tādējādi ciedram ir ļoti zems vismazākais siltuma zudums salīdzinājumā ar citiem koksnes veidiem, pateicoties zemajam blīvumam un augstajam gaisa saturam koksnes struktūrā.

Izvēloties, no kāda koka tiks būvēta jūsu dārza māja, ir vērts zināt arī to, ka, ja iespējams, ir svarīgi ņemt vērā koku atrašanās vietu un gada laiku, kad tie tika nocirsti. Tas ir svarīgi, jo atkarībā no meža, kurā tie aug – jaukti, blīvi varbūt mežā kalnā, purvā vai zemienē – blīvums parasti atšķiras. Kur auga koki, ir svarīgi arī ēkas stiprībai un izturībai. Jāatzīmē arī, ka ziemas cirtes koks būs daudz sausāks, tāpēc žāvējot jau salikto konstrukciju, visticamāk, ļaus izvairīties no lielām deformācijām, lielām plaisām un sēnīšu vai grauzēju bojājumiem.

Kā kvalitatīvi siltināt kotedžu?

Lai dārza mājas tiktu pienācīgi nosiltinātas, pirms siltināšanas darbu uzsākšanas nepieciešams iepazīties ar vairākiem svarīgiem aspektiem, kas palīdzēs nodrošināt to augstāko kvalitāti.

Pirmkārt, ir svarīgi zināt, ka visus vasarnīcas siltināšanas darbus ieteicams veikt no ārpuses, jo tas samazina temperatūras slodzi uz sienām – sienu temperatūra saglabājas stabila visu gadu. Svarīgi arī pieminēt, ka no iekšpuses siltināmi dārza mājas projekti nav ļoti praktiski. Siltinot jau uzceltas mājas sienas, ļoti bieži ir jādemontē grīdu. Lai garantētu, ka vasarnīca saglabās unikālo izskatu, ko piešķir dabīgie baļķi, siltināšanas darbus var veikt arī no iekšpuses. Tomēr šajā gadījumā ieteicams izmantot tikai ekoloģiskus materiālus, jo tas ir vienīgais veids, kā uzturēt veselīgu mikroklimatu.

Otra svarīga lieta, kas ir svarīgi saprast, izvēloties materiālus jūsu guļbūves mājas izolācijai, ir siltumvadītspējas nozīme. Jo mazāks koeficients, jo mazāk būs nepieciešams izolācijas materiālu, un vadītspēja galu galā atbildīs apkures izmaksām. Svarīgi arī ņemt vērā, ka izolācijai izmantotais materiāls ir tvaiku caurlaidīgs – tas neelpo, to nepūš vējš, materiāls neuzkrāj mitrumu un ir izturīgs pret mikroorganismu vairošanos.

Trešā lieta ir tā, ka pirms uzsākt siltināšanas darbus, ir svarīgi ņemt vērā faktu, ka darza majinas kustēsies vismaz dažus gadus pēc izbūves. Tādējādi, pareizi neaprēķinot šo procesu, siltināšanai un izolācijai izmantotie materiāli var sabojāties un var būt atkārtoti jāveic darbi.

Ceturtkārt – ja jūsu izolētā guļbūves māja nav jauna, pirmajam solim pirms jebkādu izolācijas darbu veikšanas vienmēr jābūt rūpīgai tās konstrukcijas pārbaudei. Tas nozīmē noskaidrot, vai mājai nav strukturālu bojājumu. Šajā gadījumā kvalitatīvi jāpārbauda ne tikai ēkas sienas un grīdas, bet arī jumts. Ir vērts atzīmēt, ka logi un durvis veido pat 25% un dažkārt pat 30% siltuma zudumu, tāpēc, ieguldot koka mājas sienu siltināšanā, nemaksājiet par logu, durvju un griestu hermētiskumu. Tas nav nekas neparasts, ka dārza mājas tiek siltinātas neatkarīgi no vietām, caur kurām no mājas izplūst liels siltuma daudzums, kas neļauj nodrošināt maksimālu izolāciju. Tomēr pat lielas investīcijas sienu siltināšanā vai efektīvās apkures sistēmās būs bezvērtīgas, ja netiks nodrošināts pilnīgs pārdošanā esošās darza majinas hermētiskums.

Kādus siltināšanas materiālus izvēlēties?

Pirms apsvērt siltināšanas darbus, ir vērts atzīmēt, ka kotedžas siltināšana noteikti nebūs lēts un ātrs darbs, un materiālu izvēlei būs nozīme siltināšanas kvalitātē. Iespējams, ka šobrīd populārākā izvēle starp koka mājas siltināšanas materiāliem, ir poliestera putas. Siltinot koka mājas šādā veidā, speciāli poliestera paneļi tiek piestiprināti tieši pie koka. Tomēr, lai gan vienkāršības dēļ, šī metode ir īpaši populāra, tas nav variants, kas nodrošina visaugstāko izolācijas kvalitāti (poliestera materiāla hermētiskuma dēļ). Poliuretānu, pateicoties tā izcilajai kvalitātei un elastībai, kas ir svarīga siltumizolācijai, īpaši bieži izmanto, lai siltinātu dārza mājas. Izolācija ar minerālakmens vati varētu būt vēl viena ekstrahēšanas metode, kas ļauj iegūt labāku rezultātu nekā poliestera putas. Tomēr ir svarīgi paturēt prātā, ka, ja jūs izvēlaties akmens vati, jums papildus vajadzēs polietilēna plēvi, kas palīdz absorbēt sienai kaitīgos ūdens tvaikus.

Neatkarīgi no izvēlētās izolācijas metodes vai materiāla, ir svarīgi pievērst uzmanību siltuma pārneses koeficientiem U un siltuma pretestībai R. Siltuma caurlaidības kritērijs ļaus novērtēt siltumizolāciju vai siltuma daudzumu, kas var iekļūt caur izolācijas starpsienu. Jo mazāka ir U vērtība, jo mazāk siltuma iekļūs. Aplūkojot termiskās pretestības koeficientu, jo lielāka pretestība, jo siltāka būs daļa.

Izolētas dārza mājas: kāpēc svarīgi siltināt ne tikai sienas?

Attiecībā uz siltināšanu, pirmā asociācija parasti ir mājas sienas. Tomēr tā nav vienīgā mājas daļa, par kuru būtu jārūpējas, lai ēkā uzturētu komfortablu klimatu.

Pirmkārt, aukstās grīdas ir viens no galvenajiem aukstuma cēloņiem kotedžās. Ir svarīgi uzsvērt, ka šīs problēmas parasti ir grūti atrisināt, uz tām uzklājot paklājus. Tāpēc, ieklājot koka mājas grīdu, jānodrošina, lai siltināšanas procesā neveidotos aukstuma tilti, piemēram, ja jūs nolemjat izmantot poliuretānu izolācijai, tā slānim uz sienām jābūt vismaz 10-15 cm. Dārza mājas projekti ar poliuretāna izolāciju ir ar lieliskām izolācijas īpašībām – šis materiāls ir viendabīgs, tāpēc tam nevajag papildus hermetizāciju, un tas labi pielīp pie izolācijas slāņa. Tas arī ļauj sasniegt daudz augstāku siltumizolāciju nekā citi izolācijas materiāli.

Ja vēlaties, lai vasarnīcā visu gadu būtu komfortabla temperatūra, ne mazāk svarīga ir kvalitatīva jumta izolācija. Jumts ir ēkas daļa, kas pasargā telpas no ārējas ietekmes, piemēram, karstuma, aukstuma un lietus. Tomēr neuzraudzīts vai tekošs jumts parasti rada vienu no lielākajiem siltuma zudumiem – līdz ar ēkas siltā gaisa līmeņa paaugstināšanos, līdz pat 30%, un dažkārt caur jumtu noplūst vairāk siltuma. Iespējams, visizmantotākais jumta siltināšanas materiāls ir minerālvate, kas ne tikai saglabā siltumu koka mājā, bet arī ievērojami samazina siltumenerģijas patēriņu. Ir svarīgi arī pieminēt, ka videi draudzīgu un ilgtspējīgu izolācijas māju izvēle dos divkāršu labumu videi, jo tās patērēs mazāk enerģijas un to siltināšanā netiks izmantoti materiāli. Tāpēc īpaši svarīgi ir atrast drošu veidu, kā apturēt siltā gaisa noplūdi caur jumtu un tā konstrukcijām. Kvalitatīva jumta izolācija neļaus jums zaudēt mājīgumu un komfortu kopā ar siltumu no ēkas.

Kādu apkures sistēmu izvēlēties?

Nav viena vislabākā veida, kas der visiem mājokļu veidiem, tāpēc atbilde uz jautājumu, kā darza majinas apsildīt, nav tik vienkārša, kā varētu šķist no pirmā acu uzmetiena. Apkures sistēmas izvēli var noteikt daudzi faktori, tāpēc dārza mājas var apsildīt dažādos veidos: ar kamīnu, elektrisko sildītāju, gaisa kondicionieri, profesionālu apkures sistēmu.

Apsverot, kā apsildīt savu koka māju, ieteicams apsvērt tādas lietas kā mājas celtniecības veids, siltināšana, cik daudz jūs atrodaties koka mājā bez vasaras, piemēram, ja jūs neplānojat izmantot atpūtas māju visu gadu, nav vērts ieguldīt pilnīgā telpu un ūdens apkures sistēmā, kuras gadījumā jums būs jāuztur aptuveni 6-8 °C temperatūra visu ziemu, lai radiatoros nesasaltu ūdens. Ja jūs plānojat izmantot māju periodiski, ir vērts izvēlēties apkures sistēmu, kas neprasa lielus ieguldījumus, bet nodrošina minimālas apkures vajadzības, piemēram, elektriskais sildītājs vai gaisa kondicionieris apsilda telpu diezgan ātri un efektīvi – ar 70-80 W/m² ierīcēm vajadzētu pietikt, lai apsildītu izolētu māju mērenos ziemas apstākļos.

Lai nodrošinātu visaugstāko elektriskās apsildes efektivitāti, jūs varat izmantot sildītājos esošos termostatus, kas ļauj automātiski kontrolēt temperatūru. Atkarībā no sensoru reģistrētās temperatūras apsilde ieslēgsies vai izslēgsies automātiski. Tas ietaupa izmaksas un padara sistēmu efektīvāku. Vēl viena, iespējams, visizplatītākā apkures iespēja ir kamīns, kas sniedz efektīvu ēkas apkuri un ko var izmantot tikai, kad nepieciešams. Ja jūs nodrošināsiet papildu siltuma sadales sistēmu visās telpās, jūs apsildīsiet visu māju diezgan ātri un lēti. Lielākais mīnuss ir tas, ka, kad kamīns vairs nedeg, telpas diezgan ātri atdziest, tāpēc, ja izvēlaties šo apkures iespēju, ēkai ir jābūt augstākā līmeņa izolācija.

Visbeidzot, tiem, kas meklē visefektīvāko veidu, kā apsildīt dārza māju, ilgtermiņā, vajadzētu pienācīgi apsvērt profesionālu apkures sistēmu. Tas ne tikai ļaus uzturēt vēlamo mājokļa temperatūru jebkurā diennakts laikā, bet arī nodrošinās, ka visa māja tiek apkurināta vienmērīgi, ieskaitot ūdens sistēmu, tādējādi izvairoties no sasalšanas problēmas ziemā.

 

Apmaksāta publikācija.

Dalīties.

Atstāt Ziņu