Vārda dienu svin: Emīls, Egita, Monvīds

Būt pasniedzējam – ko saka viņš un viņa?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

SievietesPasaule.lv turpina rakstu sēriju „Tik atšķirīgi līdzīgie” – par vīrieti un sievieti, kurus vieno viņu profesija. Šoreiz iepazīsimies ar sabiedrisko attiecību jomas pasniedzējiem. Lolita un Andris ir divu dažādu augstskolu pieredzējuši pasniedzēji, viņus vieno sabiedriskās attiecības, bet vai vēl kas? Lasi un secini cik līdzīgi vai dažādi viņi ir.

Iepazīsimies!

Dr. sc. soc. Andris Pētersons, Biznesa augstskolas Turības Sabiedrisko attiecību fakultātes dekāns, asociētais profesors

 

 

 

 

Lolita Stašāne, “Swedbank” korporatīvo izdevumu redaktore, Latvijas Universitātes  
lektore vairāk nekā 10 gadus.

 

 

 

 

Ar ko mūsdienu students atšķiras no tā laika studenta, kad pati/-s vēl studēji?
Andris: Šodien studentiem ir sarežģītāk koncentrēties. Viņiem gribas pamēģināt to, to un to. Un tā arī vajag darīt. Studiju laikā jāizmēģina pēc iespējas vairāk, lai zinātu, kas patīk vislabāk un ir paturams uz mūžu.
Lolita: Manā laikā studenti nesekoja pasniedzējiem twitter vidē un nedraudzējās sociālajos tīklos facebook.com vai draugiem.lv.

Raksturīgākie studēšanas paradumi studentēm-meitenēm, un studentiem – puišiem?
Andris: Ir atšķirība, vai raksts tiek rakstīts datorā, vai uz papīra, jo tad domas virknējas citādi. Turklāt, tie studenti, kuri raksta ar copy-paste metodi, domā citādi, nekā tie, kuri liek pa vienai rakstu zīmei uz baltas papīra lapas. Savulaik profesors Sems Bleks ir sacījis: „ Sabiedrisko attiecību speciālistam jāraksta informācija, ņemot vērā, ka puse no lasītājiem ir sievietes”. Patlaban lielākā daļa studentu ir daiļā dzimuma pārstāves. Viņas ļoti emocionāli uztver sacīto un vairāk nekā puiši izrāda savus pārdzīvojumus. Viņām ļoti patīk runāties, kaut arī puiši bieži nāk pie manis gan studiju jautājumos, gan vienkārši parunāt par dzīvi.
Lolita: Lielu atšķirību nav, lai gan puišiem dažreiz vairāk jaušams sacensības gars par labākajiem vērtējumiem. Savukārt meitenes rūpīgāk seko līdzi visam, kas jāizdara, lai saņemtu sekmīgu vērtējumu un nebūtu „parādu”.

Dīvainākais, „spilgtākais” jautājums vai doma, kas dzirdēta no studenta?
Andris: „Bioloģiski komunikācija ir ziņas nodošana no viena organisma otram.”
Lolita: Dažreiz absolventi atraksta e-pastu un pajautā, vai nevar atnākt vēlreiz noklausīties kādu no manis lasītājiem kursiem. Sākot strādāt viņi ir sapratuši, cik daudz no stāstītā ir svarīgi, taču iepriekš klausoties nav spējuši noticēt, ka tas vēlāk tiešām būs vajadzīgs.

Kā tikt galā ar skaļiem studentiem?
Andris: Jauniešiem jādod iespēja izpausties – spēlēt, dziedāt, smieties, runāt. Lai viņi ir skaļi, ja vien var atrast kādu, kurš klausās, kuram tas ir interesanti. Ja nav nekā jēdzīga, ko sacīt, tad jāuzklausa citus.
Lolita: Runājot pēc iespējas klusāk.

Pabeidz teikumu: Būt pasniedzējam nozīmē…
Andris: Būt pasniedzējam nozīmē visu laiku mācīties pašam.
Lolita: Būt pasniedzējam nozīmē būt gatavam pašam visu mūžu mācīties.

Kā tu gatavojies lekcijām, cik daudz laika tas prasa?
Andris: Tas prasa visu laiku starp lekcijām – jālasa grāmatas, jāpiedalās konferencēs, jāraksta raksti, jāvingro un jāguļ. Man kā profesoram jābūt zinošam, spirgtam un smaidīgam.
Lolita: Gatavošanās lekcijām nav kampaņveidīga vai plānota – papildinu kā teoriju, tā piemērus ikreiz, kad pamanu ko svarīgu vai iedomājos ko noderīgu – tas var būt katru dienu pa vairākām stundām, var būt retāk un uz pāris minūtēm.

Bez kādām īpašībām neiztikt esot šajā amatā?
Andris: Obligātas ir zinātkāre un spēja iejusties cita ādā. Un jāatceras Heraklīta Tumšā vārdi panta rei. Proti, viss plūst, mainās.
Lolita: Bez pacietības, empātijas un humora izjūtas.

Kas ir sabiedriskās attiecības, kādēļ ir vērts tās studēt?
Andris: Sabiedriskās attiecības palīdz cilvēkiem un organizācijām saprasties. Sabiedriskās attiecības ietver komunikāciju, uzticēšanos, reputācijas veidošanu, psiholoģiju. To ir vērts pārzināt.
Lolita: Pēc definīcijas – sabiedriskās attiecības ir komunikācija ar dažādām sabiedrības grupām ar mērķi ietekmēt to attieksmi un viedokli. Studēt tās ir vērts, ja pašam gribās ietekmēt un mainīt sabiedrību uz labu.

Kādu grāmatu un filmu ieteiktu tiem, kam interesē šī joma?
Andris: Ja mācību grāmatu, tad mana drauga Dennis Wilcox un Glen Cameron „Public Relations Strategies and Tactics”. No biogrāfijām Noras Ikstenas un Bruņa Rubesa „Brīnumainā kārtā”. No filmām klasika ir „Thank You for Smoking”, King’s speech”, „Chicago”, „Maverick”. Bet patiesībā, sabiedriskās attiecības jūs atradīsiet ikvienā dzīves brīdī.
Lolita: Grāmata, kas pirmo reizi izdota jau 1936. gadā un kopumā pārdota vairāk nekā 15 miljonos eksemplāru – Deila Kārnegija „Kā iegūt draugus un iepatikties cilvēkiem”, pirms vairākiem gadiem iztulkota un izdota arī latviski. No filmām varu ieteikt „Thank You for Smoking”, latviski saukta „Smēķēt atļauts”.

Labas sabiedrisko attiecību prakses piemērs Latvijā?
Andris: Ikviens Latvijas Sabiedrisko attiecību asociācijas biedrs savā veidā var kalpot par piemēru. Mums, asociācijā, šobrīd ir vairāk nekā simts biedru, tā, ka piemēru ir daudz.
Lolita: Iniciatīvas, kas runā no sirds uz sirdi. Piemēram, portāls „Ziedot.lv”. 

Kāds ir tavs rīta rituāls, ja agri jāceļas?
Andris: Obligāti eju pastaigāties ar draugu. Vienalga, cikos ceļos. Tāda ir noruna ar manu suni Cooler. Citādi viņš sabožas un nav nomierināms pat ar desu.
Lolita: Skaļi ieslēgts radio un glāze istabas temperatūras ūdens ar citronu un medu.

Kāds ir tavs pēdējā laika labākais apmeklētais pasākums?
Andris: Studentu darba grupas sanāksme, kurā spriedām kā noorganizēt konkursa skolēniem „Apstājies mirklī!” noslēguma pasākumu 13. aprīlī. Konkursam var pieteikties: konkurss.apstajiesmirkli@gmail.com Uzklausīju lieliskas idejas un prātojām, kā to visu īstenosim. Būs koncerts, apbalvošana, meistardarbnīcas dziedāšanā, zīmēšanā. Piekritu vadīt veidošanas darbnīcu. Jāiepērk plastilīns.
Lolita: Šāds pasākums bija krustmeitas Beatrises trīs gadu dzimšanas diena.

Kāda ir tava vislabākā atpūta pēc darbdienas?
Andris: Vislabākā atpūta pēc darbdienas ir gulēt. Paturot prātā, ka grāmatu lasīšana, zinātniskās konferences Latvijā un ārzemēs, pasākumu organizēšana un piedalīšanās tajos, pieņemšanas, tikšanās, smalkās sarunas un tamlīdzīgas lietas ir mans darbs.
Lolita: Sporta zāle, pirts un pāris seriāla „Mad Men” sērijas.

Dalīties.

Atstāt Ziņu