Vārda dienu svin: Ilga

Ar magniju pret nervu spriedzi un sāpīgiem krampjiem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ūsu ķermenis ir radīts, lai darbotos precīzi kā Šveices pulkstenis. Ja tam visa pietiek, mēs jūtamies labi, taču tiklīdz kaut kā ir par daudz vai, gluži pretēji – par maz, parādās sūdzības. Viena no organisma harmoniskai darbībai nepieciešamām minerālvielām ir magnijs. Tomēr pēc dažādām aplēsēm mūsdienās vairāk nekā pusei rietumnieku ir novērojams hronisks magnija trūkums.

Jautāsiet, kā tas atsaucas uz mūsu labsajūtu? Interesanti – kādu laiku mēs varam to pat nenojaust. Taču, kad tas jau sāk ietekmēt pašsajūtu un dzīves kvalitāti, bieži kā pirmās meklējam citas vainas, jo magnijs ir atbildīgs par ļoti daudzu procesu norisi organismā. Tas labvēlīgi ietekmē sirds un asinsvadu sistēmu, ir atbildīgs par enerģijas „ražošanu” un spēcīgiem kauliem, jo veicina kalcija iedarbību. Tomēr galvenokārt tas nodrošina stabilu nervu sistēmas darbību, mazinot nervozitāti, stresa ietekmi un depresijas varbūtību, kā arī atslābina muskuļus.

Tādējādi sūdzības, kas var signalizēt par magnija trūkumu, ir bezmiegs, nervozitāte, viegla aizkaitināmība, nogurums, neregulāra vai paātrināta sirdsdarbība, paaugstināts asinsspiediens, muskuļu vājums un, tipiskākā no sūdzībām – muskuļu krampji. Tie rodas, jo magnija trūkums kavē muskuļu atslābināšanās spējas, izsaucot pēkšņas, asas sāpes un muskuļu saraušanos gan atrodoties kustībā un sportojot, gan miegā. Daudzas no šīm sūdzībām sievietes piedzīvo grūtniecības laikā, jo tad no organismā esošā magnija “jāiztiek” gan pašai, gan mazulim. 

Kā nodrošināt nepieciešamo magnija daudzumu organismā?
Magnijs ir viena no tām vielām, kas organismā pati neveidojas, tāpēc to ir jāuzņem ar pārtiku vai pārtikas piedevām. Ar magniju bagāti ir zaļo lapu dārzeņi, kartupeļi, gaļa, piens un piena produkti, maize, rieksti, lēcas, žāvētie augļi un graudaugu produkti. Var dzert arī minerālūdeni, kas bagāts ar magniju.

Pieaugušajam dienā būtu jāuzņem 300-400 miligrami brīvā magnija. Tomēr pētījumi rāda, ka pat, ja mēs ar pārtiku uzņemtu šo minerālvielu daudzumu, tikai aptuveni trešā daļa (~100 mg) no tā reāli uzsūktos organismā. Pārējais neizmantots tiek izvadīts no organisma ar urīnu vai izkārnījumiem.

Tāpēc magnijs ir jāuzņem papildus arī ar uztura bagātinātāju palīdzību. Kam pievērst uzmanību tos izvēloties? Vispirms – sastāvam. Ņem vērā, ka vislabāk organismā uzsūcas organisks magnija citrāts. Ideālā gadījumā magniju saturošama uztura bagātinātājam nevajadzētu saturēt arī mākslīgas krāsvielas. Pēc tam uzmanību vari pievērst rekomendētajam lietošanas veidam. Līdzīgi kā citi uztura bagātinātāji, arī magnijs visefektīvāk uzsūcas organsimā, ja tiek uzņemt šķidrā veidā vai arī sūkājamu tablešu, vai granulu veidā, nevis klasisko tablešu veidā.

Lietojot magnija preparātus vajadzētu izvairīties no alkohola lietošanas un vajadzētu sekot līdzi, lai organismā netrūkst B grupas vitamīnu, jo tas var kavēt šo minerālvielu uzsūkšanos organismā. Uzsūkšanos var kavēt arī citu medikamentu sastāvā esošās vielas, tāpēc gadījumos, ja vienlaikus ar magnija preparātiem tiek lietoti arī citi medikamenti, par to vajag konsultēties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu