Vārda dienu svin: Ludmila, Laimdots, Laimiņš

Aicina atbalstīt pirmās mātes piena bankas izveidi Latvijā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Papildināts 30.10.2017. ar mātes piena bankas darbību raksturojošu shēmu

Katru gadu Latvijā vairāk nekā 1000 bērniņu (jeb 6%) dzimst priekšlaicīgi. Viņiem ir ne vien lielāks risks neizdzīvot, bet arī saskarties ar veselības problēmām nākotnē. Mammas piens ir labākais uzturs jebkuram zīdainim viņa pirmajos dzīves mēnešos, taču vismazākajiem bērniņiem tas ir kritiski nozīmīgs ne vien izdzīvošanai, bet arī turpmākās dzīves kvalitātei, ir pārliecināti neonatologi. Diemžēl ne visām māmiņām,  mazulim piedzimstot pirms laika, ir savs piens. Tāpēc gandrīz visur Eiropā darbojas mātes piena bankas, kur ar krūti barojošās māmiņas var ziedot savu pienu tām mammām, kurām piena nepietiek. Pašlaik Latvija un Rumānijā ir vienīgās valstis Eiropā, kurās nav izveidota mātes piena banka. Salīdzinājumam – Igaunijā ir viena, bet Lietuvā pat divas aktīvas mātes piena bankas.

Lai izveidotu arī Latvijā pirmo mātes piena banku, Latvijas Neonatologu biedrība sadarbībā ar uzņēmumiem Nutricia un Rimi, kā arī Bērnu slimnīcas fondu un priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku organizāciju Esmu klāt! sākuši vērienīgu labdarības kampaņu priekšlaikus dzimušo bērnu atbalstam “Dod spēku vismazākajam!”, kuras laikā Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti ziedot mātes piena bankas izveidei.

Kāpēc šādas mātes piena bankas izveide būtu tik nozīmīga? “Priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem mātes piens dod visliekāko spēku augt, tāpēc mātes piena bankas izveide ir nozīmīgs projekts ļoti daudziem no Latvijas vismazākajiem bērniem. Ir pierādīts, ka mātes piens palīdz izvairīties pat no tādām agrajiem bērniņiem raksturīgām smagām slimībām kā nekrotiskais enterokolīts. Ne visām māmiņām, bērniņam piedzimstot priekšlaikus, ir savs piens, un šādos gadījumos otra piemērotākā izvēle būtu donoru piens,” skaidro viena no mātes piena bankas idejas iniciatorēm, Latvijas Neonatologu biedrības valdes priekšsēdētāja, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas neonatoloģe Amanda Smildzere.

Daktere Amanda Smildzere piebilst, ka piena bankas izveide ir apjomīgs projekts, kas tiks īstenots vairāku gadu laikā, un tā kopējās izmaksas būs aptuveni 61 000 eiro, neskaitot PVN. Par līdz gada beigām veiktajiem ziedojumiem būs iespējams ielikt šī projekta pamatus jeb veikt pirmo soli projekta īstenošanā, iegādājoties vienu no vissvarīgākajām ierīcēm – mātes piena analizatoru, kura izmaksas lēšamas ap 27 000 eiro, neskaitot PVN. Gadījumā, ja tiks saziedots lielāks apjoms līdzekļu, tas ļaus iegādāties arī speciālus ledusskapjus donoru piena saldēšanai. “Ir būtiski piebilst, ka mātes piena bankas mērķis būs nodrošināt donoru pienu vismazākajiem pacientiem visos Latvijas neonatoloģijas centros, ne tikai Rīgā,” stāsta Dr. A. Smildzere.

Priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku biedrības Esmu klāt! dibinātāja Sanita Ziediņa uzsver, cik svarīgs mammas piens ir mūsu vismazākajiem: “Kad pasaulē nāca mani mazuļi, izjutu to, cik svarīgs ir mātes piens – it īpaši, ja piena nav. Bērniņam piedzimstot priekšlaikus, svarīga ir katra pilīte, taču man piena nebija, un es to ļoti pārdzīvoju. Tajā pašā laikā blakus bija mammas, kurām bija tik daudz piena, ka palika pāri – bija žēl skatīties, ka tas iet zudumā. Mātes piena bankas izveide ir liels atbalsts gan mazuļiem, gan viņu māmiņām.”

Vieni no kampaņas iniciatoriem un rīkotājiem ir arī zīdaiņu un bērnu pārtikas ražošanas uzņēmums Nutricia, kas jau vairāk nekā 40 gadus savā zinātnes centrā Nutricia Research Nīderlandē pēta mātes pienu, ik dienu par to atklājot ko jaunu. “Mēs pētām mātes pienu, par savu misiju uzskatot mazuļu agrīnajā dzīves posmā uzņemtā uztura kvalitātes veicināšanu, jo katrs bērns ir pelnījis iespēju saņemt labāko uzturu un izaugt vesels – arī vismazākie jeb priekšlaikus dzimušie bērni, kuru veiksmīgai attīstībai uzturam ir kritiska nozīme. Piemēram, pagājušā gada laikā vien tika atklāti 600 jauni proteīni, kas atrodas mātes pienā. Šī bagātā pētnieciskā pieredze ļauj mums maksimāli ievērot mazuļu uztura vajadzības savu produktu ražošanā, vienlaikus secinot, ka mātes piens savas sarežģītās ķīmiskās formulas dēļ ir vispārsteidzošākais šķidrums pasaulē,” skaidro Nutricia vadītājs Baltijas valstīs Guntars Zālītis.

Kā darbojas mātes piena banka?

Kā tu vari atbalstīt Latvijā pirmās mātes piena bankas izveidi?

  •  iegādājoties Aptamil 2, 3 vai 4 piena maisījumus ar akcijas uzlīmi Rimi veikalos, tādējādi ziedojot 0,50 eiro par katru iegādāto iepakojumu (akcijas periods: 02.10.2017. – 31.12.2017.)
  •  zvanot uz Bērnu slimnīcas fonda ziedojumu tālruni 90006988 (ziedojums: 1,42 EUR par zvanu) vai ziedojot mājaslapā bsf.lv,
  •  ziedojot Rimi un Supernetto kastītēs vai Mans Rimi naudas uzkrājumu Rimi veikalu kioskos vai mājaslapā mansrimi.lv. 

Dalīties.

Atstāt Ziņu