Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

10 padomi, kā uzsākt zaļāku dzīvesveidu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zaļais jeb eko dzīvesveids ir viens no pēdējā laika karstākajiem trendiem – šo vārdu salikumu iespējams dzirdēt ik uz soļa. Taču vai zini, kā ar pavisam vienkāršām metodēm arī savu dzīvi padarīt zaļāku? Par to – SMScredit.lv sagatavotā raksta turpinājumā!

Iesākumam – kāpēc būtu vērts pievērsties zaļajam dzīvesveidam?
Šāds jautājums sākotnēji ir ļoti loģisks, tāpēc īsumā paskaidrosim, kāpēc, mūsuprāt, zaļais dzīvesveids ir pareizā izvēle:

  1. Tiek samazināts kaitējums dabai – zaļā domāšana tās būtībā ietver darbības, kas ir maksimāli draudzīgas dabai un nenodara tai kaitējumu. Līdz ar to, ievērojot zaļo dzīvesveidu, vide Tev apkārt uzlabosies;
  2. Tiek uzlabota dzīves kvalitāte – zaļais dzīvesveids ietver arī veselīgāku dzīvesveidu, ēdot pašu audzētus dārzeņus, vairāk kustoties utt., tāpēc ieguvēja būs ne tikai daba, bet arī Tu pats;
  3. Tiek samazināti tēriņi – vēl viena priekšrocība, ievērojot zaļo dzīvesveidu, ir tēriņu samazināšanās, jo tiek iegādāts lietots apģērbs un citas preces, samazināts elektroenerģijas patēriņš un izdevumi par transportu un veiktas vēl virkne darbību, kas ilgtermiņā nāks par labu arī Tavam makam.

Taču nu gan laiks ķerties klāt mūsu sagatavotajiem padomiem, kurus ievērojot, varēsi sevi dēvēt par zaļā dzīvesveida ievērotāju! 

Šķiro atkritumus

 Foto: Shutterstock.com

Šis ir viens no zaļā dzīvesveida stūrakmeņiem, jo tieši atkritumu daudzums un to nonākšana dabā ir zaļi domājošiem (un ne tikai) cilvēkiem aktuāls temats. Pats pamats būtu nodalīt otrreizēji pārstrādājamos atkritumus (makulatūra, plastmasa, stikls) no organiskajiem atkritumiem, piemēram, ēdienu pārpalikumiem. Taču neaizmirsti, ka arī, piemēram, baterijas nepieciešams izmest tieši tām paredzētā konteinerī vai kastē. Tāpat īpaši jāparūpējas par nolietotajām elektroiekārtām, videi kaitīgajiem atkritumiem (auto riepas, tehniskās eļļas utt.) un medicīnas atkritumiem – tiem visiem ir speciāli nodošanas punkti.

Savukārt, runājot par jau pieminētajiem organiskajiem atkritumiem – tie var lieliski noderēt, ja Tev ir dārzs, jo no ēdienu pārpalikumiem vari veidot kompostu, ko pēcāk izmantot kā mēslojumu.

Izvēlies videi draudzīgus transportlīdzekļus
Vai kādreiz, dodoties uz darbu vai mājup, esi palūkojies, cik daudz automašīnās atrodas viens cilvēks? Ja nē, pačukstēsim priekšā – šādi gadījumi nav retums, un, vērtējot to no ekoloģiskā aspekta, tas nebūt nav labi, jo, kā visiem zināms, automašīnas, “pateicoties” izplūdes gāzēm, būtiski piesārņo gaisu. Lai piesārņojumu samazinātu, risinājums ir gana vienkāršs – tā vietā, lai uz darbu dotos ar personīgo vai darba automašīnu, izvēlies gan videi, gan veselībai draudzīgākus transportlīdzekļus, piemēram, divriteni vai skūteri. Bet, ja līdz darba vietai aizmīties tomēr nav iespējams, jo attālums pārāk liels vai aiz loga gāž un zibeņo, izmanto sabiedriskā transporta sniegtos pakalpojumus.

Pievērs uzmanību elektroenerģijas patēriņam
Sekojot līdzi tam, cik daudz elektroenerģijas Tu un Tavi ģimenes locekļi patērē, būsi nošāvis divus zaķus vienlaicīgi – pirmkārt, samazināsi enerģijas patēriņu un otrkārt – ietaupīsi naudu. Pats galvenais princips – atvieno no elektrotīkla ierīces, kas dotajā brīdī netiek izmantotas, jo, piemēram, arī izslēgts televizors un uzlādēts telefons, kas joprojām pieslēgts pie lādētāja, patērē elektroenerģiju. Bet, lai enerģijas patēriņam varētu sekot līdzi precīzi un arī attālināti, vari iegādāties viedo rozeti, kas ne tikai norāda elektroenerģijas patēriņu, bet arī ļauj tai iestatīt konkrētu darba grafiku vai arī atslēgt elektrības padevi attālināti, izmantojot telefonu, planšetdatoru vai speciālu kontrolieri.

Izvēlies lietotu apģērbu
Viens no būtiskākajiem iemesliem, kāpēc pasaule nav tik zaļa, kā to varētu vēlēties, ir apģērbu industrija – saražoto apģērbu daudzums ir ļoti liels, bet to ražošanā nereti tiek izmantotas videi nedraudzīgas un kaitējošas tehnoloģijas un vielas, kas nodara ļaunumu gan dabai, gan cilvēkiem, kas šo apģērbu rūpnīcās strādā. Risinājums ir pavisam vienkāršs – iestāties pret šo apģērbu ražošanu vari, iegādājoties lietotu apģērbu. Iespējas ir gana plašas, jo lietoto apģērbu veikali Rīgā atrodami ik uz stūra, un arī citās Latvijas pilsētās to netrūkst. Turklāt lietoto apģērbu veikalos nereti iespējams atrast dažādas dizaina pērles!

Samazini ūdens patēriņu

 Foto: Shutterstock.com

Mēs, protams, nevēlamies Tevi atturēt no ūdens dzeršanas, taču, ja runājam par, piemēram, mazgāšanos un citiem personīgās higiēnas rituāliem, ūdens patēriņu vienmēr iespējams samazināt. Pirmkārt – vienmēr aizver krānu, kad mazgā zobus vai skujies, kā arī vannas vietā izvēlies dušu. Runājot par mazgāšanos, centies norūdīties un mazgāties pēc iespējas vēsākā ūdenī, jo tādējādi samazināsi enerģijas patēriņu, kas nepieciešams, lai to uzsildītu. 

Saki “nē” papīram
Viens no ļoti efektīviem veidiem, kā parūpēties par zaļāku pasauli – censties samazināt papīra patēriņu, jo, kā visi zinām, papīrs tiek izgatavots no koksnes, un arī tā izveides procesā tiek patērēts visai daudz enerģijas. Tā vietā, lai pastkastītē saņemtu vēstules un žurnālus, izvēlies paziņojumu un laikrakstu digitālās versijas, ja tādas pieejamas. Tiesa gan, šis ieteikums neattiecas uz iepirkuma maisiņu izvēli – plastikāta maisiņu vietā vienmēr labāk izvēlies papīra maisiņus, bet vēl labāks variants ir uz veikalu doties ar mugursomu vai auduma maisiņu.

Audzē pats savu pārtiku

 Foto: Shutterstock.com

Lai gan sākotnēji varētu šķist, ka šo padomu īstenot pa spēkam varētu būt vien tiem cilvēkiem, kuri dzīvo laukos, tā nebūt nav, jo arī tie ļaudis, kuri dzīvo pilsētas dzīvokļos bez mazdārziņiem un pat bez balkona vai lodžijas, var audzēt garšvielas, tomātus, gurķus un citus augļus un dārzeņus. Turklāt nekas nav tik patīkami kā, piemēram, brokastīs pagatavot salātus no nupat novāktiem, paša audzētiem tomātiem vai arī saldajā uzēst pašaudzētas zemenes! 

Izgatavo kosmētiku, izmantojot dabīgas izejvielas
Arī daļu kosmētikas iespējams izgatavot mājas apstākļos; piemēram, skrubi vari pagatavot no eļļas un sāls vai kafijas un medus. Tāpat centies atteikties no kosmētikas, bez kuras vari iztikt, bet, iegādājoties jaunu šampūnu, krēmu vai citu kosmētikas produktu, pārliecinies, vai tā ražošanā pielietoti zaļās domāšanas principi, proti, kosmētikas testēšanā nav iesaistīti dzīvnieki, kā arī izejvielas ir dabīgas.

Izvairies no vienreizlietojamām precēm
Tā vietā, lai nemitīgi iegādātos jaunus vienreizlietojamos skuvekļus, baterijas vai printera kārtridžus, iegādājies preces, kas paredzētas ilgstošai lietošanai – tādējādi samazināsi pieprasījumu pēc jaunu preču ražošanas, kā arī ietaupīsi savus finanšu līdzekļus. Jā, sākotnēji izmaksas varbūt būs lielākas, taču ilgtermiņā noteikti būsi ieguvējs.

Nevajadzīgās mantas ziedo vai atdod
Nereti mūsu mājās atrodas virkne dažādu lietu, kas nav izmantotas jau gadiem, taču mēs tās taupām ar domu, ka kādreiz taču noderēs. Nenoderēs! Tāpēc ik pa laikam mājās veic “inventarizāciju” un atbrīvojies no lietām, kas Tev vairs nav nepieciešamas, tās vai nu ziedojot, vai atdodot cilvēkiem, kam tās nepieciešamas vairāk. Iespējas ir dažādas – gan Rīgā, gan citviet Latvijā atrodamas vairākas vietas, kur ar prieku tiek pieņemti ziedojumi, un arī internetā pieejamas lapas un grupas, kurās iespējams ievietot sludinājumu, lai Tavas mantas atrastu jaunas mājas.

 

SMScredit.lv novēl – lai izdodas ievērot zaļāku dzīvesveidu, tādējādi padarot labāku gan vidi sev apkārt, gan pašam sevi!

Apmaksāta publikācija

Dalīties.

Atstāt Ziņu