Pusaudži par psihoaktīvām vielām uzzina jau ļoti agrā vecumā, gan vērojot pieaugošo ieradumus, gan dzirdot un redzot to sabiedrībā. Reizēm vēlme kļūt pieaugušākam, ievērības cienīgam, pārņem pusaudzi vairāk nekā citas vēlmes. Līdz ar to, viņi jau agrā vecumā mēģina iesaistīties psihoaktīvo vielu lietošanā.
Viena no izplatītākām psihoaktīvo vielu lietošanu, pusaudžu vecumā, ir smēķēšana. Daudzi pusaudži manā praksē ir teikuši, ka viņu skolā gandrīz visi pīpē, līdz ar to nepīpēt nozīmē atšķirties no pārējiem. Jā… skumji, bet kas pats interesantākais gandzrīz visi pusaudži zin’ par smēķēšanas kaitīgumu.
Tad kāpēc pusaudži uzsāk smēķēšanu?
Bieži var dzirdēt šādas atbildes: “jo visi mani draugi smēķē”, “lai es izskatītos pieaugušāks”, “ziņkāres dēļ”, “tāpēc, ka man patīk smēķēt, “Jūtos nervozs, cigaretes mani nomierina”. Līdz ar to varam secināt, ka smēķēšana tiek saistīta ar vīrišķību, neatkarību, dabiskumu, skaistumu, seksualitāti, komunikabilitāti.
Jau no mazotnes bērni skatoties TV stipri ietekmējās no saviem mīļākiem mūziķiem, aktieriem, kas savos video klipos, vai filmās rāda smēķēšanas nepieciešamību un lielo baudu to darot. Pusaudži vēlās līdzināties saviem vecākiem un citiem pieaugušajiem, saviem TV varoņiem.
Reizēm smēķēšana palīdz iegūt apkārtējo uzmanību un ievērību. Nosodījums no skolotāju puses, vai vecāku puses pusaudzim nozīmē uzmanību. Reizēm pusaudzim, sākot smēķēt, sāk saņemt divreiz, vai pat trīs reizes lielāku uzmanību, jo mēs pieaugušie smēķēšanu uztveram kā signālu – kaut kas nav kārtībā.Daudzi pusaudži sāk smēķēt sava vienaudža spiediena pēc.
Pusaudži, kuri pirmie pārņem “pieaugušo manieres” iegūst vienaudžu vispārējo apbrīnu, bet tie, kuri vel nemēģina to darīt, tiek nostādīti kā vājāki, neattīstītāki. Agri uzsāktā smēķēšana ir saistāma arī ar pašnovērtējumu. Daži pusaudži šādā veidā vēlas iegūt vairāk pārliecības par sevi un augstāku novērtējumu vienaudža acīs.
Ko darīt ja pusaudzis ir uzsācis smēķēšanu?
Pusaudzim pirmkārt ir jāsaprot, ka cilvēks bez smēķēšanas var justies ar dzīvi apmierinātāks. Nedrīkst pusaudzi sodīt par to, jo viņš var izrādīt lielāku protestu pret Jums.
Izrunājieties (uztaisiet siltu augļu tēju un uzaiciniet uz sarunu), varbūt ir kas tāds, kas pusaudzi satrauc un nemākot rast risinājumu, viņš ir ķēries pie cigaretes, jo kā zinām smēķēšana nomierina (ne jau sastāvdaļu dēļ, bet gan procesa dēļ, tas ir tāpat kā zīdainis “zīž” gumijas pupu. Zidaini tas arī nomierina). Argumentējiet, pēc iespējas vairāk, kāpēc nevajadzētu smēķēt, prasiet, lai pusaudzis pastāsta savu viedokli par smēķēšanu, savus argumentus kapēc to nedarīt. Sekojiet līdzi, lai pusaudzis būtu nodarbināts, jo kā zināms pusaudžu vidū smēķēšana notiek aiz gara laika. Iesaistiet pusaudzi ģimenē “lielo cilvēku” lēmumu pieņemšanā, kā piemēram: ko šodien gatavot ēst, kura veikalā iepirkties, padalieties ar informāciju par ģimenes budžetu un iesaistiet tā plānošanā, uzsāciet ģimenes rīta skrējienus, tas palīdzēs saprast kas ir jāpārcieš plaušām jau pēc pāris 100 metriem. Apmeklējiet kopā ar ģimeni medicīnas muzeju, bet iesaku to tiešām apmeklēt ar ģimeni (ar vecākiem), jo ja tas notiek ar skolas grupu pusaudzis nespēj to uztvert nopietni, jo notiek ķiķināšana starp klases biedriem un līdz ar to nepieciešamā informācija par smēķēšanas kaitīgumu līdz pusaudzim “neaiziet”.
Un nobeigumā vēlētos vēlreiz uzsvērt: nenosodiet pusaudzi par to, jo negatīvas emocijas vairo negatīvas emocijas.
Konsultācijām: Lilita Burova Personības pilnveides treniņsemināru vadītāja, sertificēta psiholoģe
www.vitalitate.lv, lilita@vitalitate.lv, mob. 29198846
raksts tapis pēc Rīgas narkomānijas profilakses centra materiāliem
3 komentāru
He, labs salīdzinājums – cigarete kā knupītis 🙂
Tik daudzas sievietes smeeke meitenes to dara vel vairak!!Tada dziives iisteniiba!
Sievietes arii peec divdesmit saak smeket!Domaju ka vinnaam tas liekas piennemami.