Vārda dienu svin: Edvards, Edvarts, Eduards, Varis

Tā es gāju pie ginekologa …

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ir pirmdienas rīts, modinātājs jau zvana kādu trešo reizi pēc kārtas un man tiešām negribās iet uz darbu. Mašīnas nav, tikko beidzies skolnieku brīvlaiks un tas nozīmē, ka no sava mikro rajona kamēr tikšu uz centru stāvēšu autobusā kājās iespiests starp daudz neapmierinātu skolnieku mugursomām.
Uzburot savā acu priekšā jau šādu ainu sāku jau miljons pirmo reizi pārdomāt par auto pirkšanu kredītā un ekonomiska dzīvesveida ieturēšanu, jo, ja būs auto – būs mazāk citu tēriņu, toties uz darbu brauktu ar ērtībām.

Kafiju dzeru pa ceļam uz autobusa pieturu, nesteidzīgā solī, ik pa brīdim, malkojot rūgto dzērienu. Man pa priekšu lēnām steberē dāma ļoti cienījamos gados, klusībā viņu nopētu un izjūtu cieņu pret viņas gadu nastu, ieslēdzas profesionālais kretīnisms un uzstādu jau diagnozes, pie viena sev pašam – idiots parastais.
Vai tiešām nav nekā cita ko domāt pa ceļam, piemēram kā paskaidrosi ārstam jaunāko pētījumu pamatojamību attiecībā par dzemdes kakla ārstēšanu. Visas brīvdienas biju pārlasījies šos pētījumus krustu šķērsu, pieaicinājis savu draugu – profesionālu tulku, lai šos darbus man vēl pārtulko latviski (orģinālā ir angliski), ja nu gadījumā esmu ko pārpratis. Ārstus saprotu, viņi mācījušies savā profesijā daudzus gadus, taču viņi arī ir tikai cilvēki un nevar visām jaunākām tendencēm izsekot līdzi.

Pēkšņi sirmā dāma manā priekšā paklūp. Jā, līdzjūtība šķiet manī nomira, kad uzsāku darbu medicīnas industrijā, mana rīcība ir tikai tehniski pareiza. Palīdzēju piecelties, apsēsties turpat uz blakus esošā piemājas soliņa, pārbaudīju dzivības uzturošos rādījumus, paralēli izsaucot ātro palīdzību, par spīti kundzes iebildumiem, bet viņai bija zems asinsspiediens, vājš pulss un knapi spēja parunāt un atļāvās man pateikt, ka jūtas labi.Ha! Ietiepīgie večuki!  Mediķu brigāde ieradās ātri, es pieteicos braukt līdzi, jo ar autobusu vairs līdz savam mērķim laicīgi nepagūtu, bet šie slimnieci grasījās vest prom uz Gaiļezeru un tas pat bija man pat vairāk kā pa ceļam.
Kundze sāka pārdzīvot, ka nebūs naudas ne slimnīcai, ne zālēm … Izvilku no maka 50 EUR banknoti un ieliku viņas somiņā.
– 2 diennaktīm pietiks, ilgāk jūs tur neturēs, zāles parakstītās nebūs dārgas, aptuveni 40 EUR viss kopā izmaksās, par atlikušajiem 10 EUR nopērciet sev kārtīgu tumšo šokolādi.

Viņa pretojās un negribēja ņemt naudu, es pasmaidīju un noteicu, ka esmu atbildīgs par viņu, jo Dievs nolika būt līdzās viņai grūtā brīdī un man ir jāklausa augstākā vara. Patiesībā es neticu Dievam, bet kundzei patika šī atbilde un svētīja mani kā labu cilvēku. Labu?! Padomājies tik! Vispār jau dīvaini, brīžam šķiet, ka nemaz tik labs es neesmu tik vien kā pildu savu cilvēcisko pienākumu pret apkārtējo vidi.

Notikums ar sirmo kundzi mani bija mazliet iespaidojis, aizdomājos vai man, kad būšu vecs, kāds palīdzēs piecelties, ja paklupšu?

Tikšanās ar ginekologu noritēja neveikli, viss atdūrās pret jautājumu: “vai jums būtu interesanti uzzināt par jaunākām un efektīvākām metodēm par dzemdes kakla vēža diagnostiku?”

– Nē! Es uzticos esošajām metodēm un neko jaunu pat mēģināt negrasos. Jaunais ne vienmēr ir tas labākais!
– Jūsu otrajam apgalvojumam daļēji piekrītu, bet ne attiecībā uz šo tēmu, šajā gadījumā šis jaunais palīdzētu ātrāk veikt secinājumus par sievietes ārstēšanu? Ļaujiet jums to parādīt!
-Kārkliņa kungs, netērējiet savu laiku! Ticu, ka tas ir interesanti, bet teikšu godīgi – man tas pārāk daudz izmaksās!
– Vispār jau cena ir zemāka šim izmeklējumam un to tāpat kā līdzšinējo sedz pacients!
– Man tas nav izdevīgi! Vai tiešām nedzirdat ko saku?
– Varētu man lūdzu paskaidrot kas tieši jums nav izdevīgi? Cena vai tas, ka jūsu pacientes ātrāk būs veselas?
– Jūs kļūstat nekaunīgs!
– Vēl nē! Man tiešām tas šobrīd ir interesanti, lai izprastu Jūsu vajadzības.
– Starp mums runājot, pie manis atkārtotā vizītē paciente maksā 35 EUR, vēža gadījumā viņai ārstēšana ir priekš manis izdevīga.
– Nav tā kā, mazliet ciniski?
– Mīļais cilvēk, ciniski ir tas, ka vakar mana sieva sasita savu auto un šodien man viņa bija jāved uz darbu, līdz ar to nokavēju savējo, pacientes man pārmet 10 minūšu kavēšanos un draud, ka ies pie cita speciālista. Tagad man ir jādomā kur nopirkt savai kundzei jaunu braucamo. Esmu ārsts, kurš ir pelnījis vairāk, nevis būt atkarīgam no pacientu kaprīzēm!

Es tai brīdī nomirkšķināju acis un mēģināju aptvert dzirdēto. Pieņemsim, ka mēģināt ko jaunu konservatīvam cilvēkam ir grūti – pieradums, sava veida risks un tā, bet mērīt sieviešu veselību savas ģimenes budžetā man bija grūti saprast. Pārmest cilvēkam kaprīzumu, kad tai pat laikā akli izpilda citas kaprīzes, visticamāk kādu egoistisku iemeslu dēļ, jo tas atmaksātos, ja ne naudā, tad ēmm – baudā. Savādi, tomēr jāatzīst, ka ļoti cilvēcīgi!

Mūsu tālākā saruna ievirzījās pareizajā gultnē, padiskutējām par iespējām, taču katrs palikām pie sava viedokļa. Acīmredzot nebiju pietiekami gatavojies, ka nespēju iedrošināt. Izgājis uz ielas, samiedzu acis no spožās saules, izvilku no somas saules brilles un tad ievēroju jaunu sievieti ar skumju skatienu kāpjam augšā pa kāpnēm, kas veda uz ieeju pie doktorāta durvīm, kur tikko biju viesojies. Viņa bija skaista, jauna, bet tās acis … Tās slēpa kādu sāpi …

Informācijai.

Ik gadus Latvijā no dzemdes kakla vēža mirst 35 – 40 sievietes.

Dzemdes kakla vēzi izraisa HPV – human papilloma virus.

HPV vīruss tiek atklāts vairāk kā 80 % sieviešu, kuras apmeklē savu ārstu (Latvijas skarbā statistika).

HPV ir apmēram 100 tipi, bet dzemdes kakla vēzi visbiežāk izraisa 16 un 18 tipa HPV. Uz šīm analīzēm ārsts arī nosūta iztriepi no sievietes maksts uz laboratoriju parastās apskates laikā, pie mazākām aizdomām tiek veiktas papildus analīzes uz cita tipa HPV. Rezultāti no laboratorijas pienāks trīs dienu laikā, ja laboratorijā būs aizdomas par novirzēm izmeklējums tiks veikts atkārtoti un padziļināti, līdz ar to atbildes kavēsies līdz septiņām dienām. (Esam pieraduši visu saņemt ātri, bet atcerieties sasteigts vērtējums ir sasteigts vērtējums!)

Vīrusu iegūst seksa laikā, tas ir tāds pats mēsls kā jebkura STS saslimšana un no tā izsargāties var lietojot prezervatīvu. Vīrieši HPV vīrusu slimo retāk, bet ir lieliski pārnēsātāji.

Vakcīnas ir divu veidu, viena pret 16 un 18 tipa un otra, nedaudz krutāka, jo derēs arī pret 31., 33., 45. tipa.
Taču vislabāk lieciet vīrietim lietot prezervatīvu un pirms sākt dzīvot bez gumijas, vīrietim jāpārbaudās pie ārsta, veicot laboratoriskās analīzes! Sargiet veči savas sievietes no pāragras nāves! Sievietes, esiet taču atbildīgākas, pārbaude reizi gadā pie ginekologa var palīdzēt jums sagaidīt mazbērnus!

Dalīties.

Atstāt Ziņu