Vārda dienu svin: Vitolds, Lolita, Letīcija

Slikta dūša automašīnā – kā to pārvarēt?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nelabums, braucot automašīnā, bieži skar bērnus, tomēr nereti šī problēma saglabājas arī pieaugušajiem, nepatīkamus brīžus sagādājot jebkura garāka pārbrauciena laikā vai pat braucienos pilsētas sastrēgumos. Par to, kā pārvarēt nelabuma sajūtu un kā ātrāk atgūties, ja tomēr piemeklējis nelabums, stāsta „BENU Aptieka” farmaceits Vitālijs Mitrohins.

Braucot transportā, neatkarīgi no tā, vai tā ir automašīna, sabiedriskais transports, kuģis vai lidmašīna, cilvēka ķermenis tiek šūpots. Lai smadzenes noturētu vertikālā stāvoklī, tās balstās gan uz to, ko redz acis, gan uz vestibulārā jeb līdzsvara aparāta sniegto informāciju. Šūpošanas gadījumā smadzenes apmulst, vestibulārais aparāts tiek sakairināts, un rezultātā rodas slikta dūša. Turklāt, ja vestibulārā aparāta kairinājums netiek novērsts, nelabums var izvērsties pat par ģīboni. Šis nelabuma sajūtas stāvoklis tiek dēvēts par jūras slimību jeb kinetozi. Visbiežāk jūras slimība skar 2 līdz 12 gadus vecus bērnus, jo to vestibulārā sistēma ir daudz jutīgāka, kā arī grūtnieces un cilvēki, kas cieš no migrēnas.

Būtiskākais, kas jāatceras cilvēkiem, kurus skar šī problēma – pirms nelabuma lēkmes sākuma krietni saasinās visas maņas. To konstatējot, cilvēks var būt drošs, ka tuvojas nelabuma lēkme. Ja iespējams, šajā brīdī varat braucienu pārtraukt un no transporta līdzekļa uz brīdi izkāpt. Tomēr, kā zināms, tas ne vienmēr ir iespējams, tāpēc noderīgi zināt dažādas metodes, kas pārbraucienus transportā var padarīt vieglākus.

Kā pretoties nelabumam?
Tiem, kam piemīt tendence uz jūrasslimību, visdrošākais līdzeklis pret nelabumu ir miegs. Savukārt braucošā transportlīdzeklī mazāka iespējamība izjust nelabumu ir, sēžot auto priekšējā sēdeklī, jo koncentrēšanās un ceļa vērošana palīdzēs saglabāt vestibulārā aprāta līdzsvaru. Skatīšanās pa sānu logiem nav vēlama – tā tikai var saasināt nelabuma rašanos. Tāpat sliktas dūšas rašanos var aizkavēt svaigs gaiss, kas īpaši būtiski karstā laikā. Noteikti nevajadzētu lasīt vai spēlēt telefonā spēles. Arī bagātīga maltīte pirms brauciena var pastiprināt nelabuma risku.

Tomēr cilvēkiem, kuri ne reizi vien cietuši no jūrasslimības simptomiem un, dodoties garākā pārbraucienā, vēlas būt pavisam droši, BENU aptieku farmaceits Vitālijs Mitrohins iesaka medikamentus, kuri palīdzēs nodrošināties pret sliktu dūšu un citiem kinetozes simptomiem. Pieaugušie un jaunieši, kas vecāki par 14 gadiem, var lietot bezrecepšu medikamentu, kas ir antihistamīnu un B6 vitamīnu kombinācija. Lietojot ik pēc 4-6 stundām, tas nodrošina pretnelabuma efektu. Savukārt 6-14 gadu veciem bērniem tas jālieto ik pēc 6-8 stundām. Pieejami arī homeopātiski preparāti, kuru lietošana ieteicama 3 reizes dienā ik pēc 3 stundām. Savukārt, ja transporta pasažieris izjūt lēkmjveida reiboņus, tabletes jālieto ik pēc 15 minūtēm.

Kā norāda farmaceits V.Mitrohins, efektīgi cīnīties ar sliktu dūšu palīdzēs arī ingveru saturoši uztura bagātinātāji. Augu izcelsmes tabletes palīdzēs saglabāt labu pašsajūtu, novērsīs nelabumu un atvieglos gremošanas traucējumus, ieskaitot vēdera uzpūšanos, kā arī citus nelabuma simptomus, piemēram, galvas reiboņus, drebuļus un svīšanu. Tabletes piemērotas gan pieaugušajiem, gan bērniem no divu gadu vecuma. Tabletes paredzēts lietot 1 stundu pirms došanās ceļā, un tās nodrošinās 4-8 stundu iedarbību, savukārt, ja ceļojums ir garāks, tablete jāiedzer atkārtoti. Tā kā galvenā aktīvā viela, kas nodrošina šo iedarbību, ir ingvers, drošībai var līdzi ņemt arī ingvera konfektes vai ingvera tēju.

Tā kā nelabumu rada vestibulārajai sistēmai radītais stress, novērst nepatīkamos simptomus var palīdzēt arī viegli nomierinošie līdzekļi, piemēram, baldriāni. Pozitīva iedarbība ir arī piparmētru tējai. Veģetatīvās sistēmas uzbudinājuma laikā smadzenes prasa saldumu, tāpēc, sākoties nelabuma lēkmei, var pasūkāt saldu konfekti vai košļāt saldu košļājamo gumiju. Turklāt arī košļāšanas un sūkāšanas process palīdz līdzsvarot vestibulāro aparātu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu