Vārda dienu svin: Līga

Skumji, bet patiesi fakti par smēķēšanu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ēs visi zinām, ka smēķēt ir kaitīgi, un vislabāk to, protams, zina paši smēķētāji. Taču parasti mēs neaizdomājies par to, kādas ir patiesās smēķēšanas radītās sekas. Reti kurš no mums zina, ka katru gadu nepieciešams ceturto daļu veselības aprūpes budžeta novirzīt tabakas un alkohola izraisīto slimību ārstēšanai, aptuveni trešdaļu ugunsgrēku Latvijā izraisa nenodzēsti izsmēķi, bet regulārs smēķētājs Latvijā tabakas industrijas attīstībā iegulda pat 1200 eiro gadā. Šoreiz par smēķēšanu – ar skaudru, bet patiesu skatienu.

Viena izsmēķēta cigarete samazina dzīvi par 11 (!) minūtēm!

Ik pēc 8 sekundēm pasaulē kāds mirst no smēķēšanas.

Tabakas dūmi satur vairāk kā 4000 ķīmisko vielu, tostarp arī tādas indes kā nikotīnu, amonjaku, etiķskābi, nāvējošo indi arsēnu, kadmiju, benzopirēnu u.c.

Tabakas lietošana izraisa klepu, kakla iekaisumu un aizsmakumu, rada sliktu elpu, samazina fiziskās spējas, novājina imūnsistēmu, pasliktina smaržas un garšas uztveri, veicina aizdusu, kā arī mutes, zobu un smaganu iekaisumus un asiņošanu.

Ilgstoša tabakas lietošana ir galvenais riska faktors saslimšanai ar vēzi, infarktu, aterosklerozi jeb, tā sauktajām, „aizsērējušām artērijām”, sirds mazspēju un citām ļoti nopietnām slimībām.

Visi tabakas produkti bez izņēmuma ir kaitīgi cilvēka veselībai – cigaretes, ūdens pīpes, elektroniskās cigaretes, košļājamā tabaka, cigāri u.c.

Ja smēķē topošā māmiņa, smēķē arī bērniņš – īpaši indīga mazulim ir tabakas dūmos esošā tvana gāze jeb oglekļa monoksīds, kas cilvēka organismā izraisa skābekļa trūkumu.

Vairāk kā 90% pacientu ar kāju artēriju slimībām ir smēķētāji – Latvijā gadā tiek veiktas aptuveni 1000 kāju amputācijas, kuru tiešais cēlonis ir smēķēšana.

Katrs ceturtais pusaudzis savu pirmo cigareti izsmēķē pirms 10 gadu vecuma.

Aptuveni puse Latvijas iedzīvotāju – 46% – ir regulāri vai epizodiski smēķētāji. 63% no regulārajiem smēķētājiem Latvijā smēķēt uzsākuši pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas.

44,6% Latvijas skolēnu mājās nav iespējas elpot tīru gaisu, jo viņu klātbūtnē kāds no vecākiem, brāļiem vai māsām smēķē.

Latvijā tabakas industrijas apgrozījums ir aptuveni 500 miljoni eiro gadā.

Tabakas industrijas peļņa mērāma desmitos miljardu eiro gadā, un tas viss uz smēķētāju veselības rēķina!

Regulārs smēķētājs Latvijā cigarešu iegādei gadā tērē 600 – 1200 eiro.

Aptuveni ceturtā daļa no veselības aprūpes budžeta tiek tērēta tabakas un alkohola izraisīto slimību ārstēšanai.

Aptuveni trešdaļu ugunsgrēku Latvijā izraisa tieši smēķēšana.

Vismaz 70% smēķētāju vēlas atmest smēķēšanu.

Atmetot smēķēšanu iespējams izvairīties no vairāk nekā 90% smēķēšanas izraisītām slimībām.
Jau vienu dienu pēc smēķēšanas atmešanas uzlabosies sirdsdarbība un normalizēsies asinsspiediens. Gadu pēc smēķēšanas atmešanas uz pusi samazinās sirds un asinsvadu slimību risks.

Nekad nav par vēlu atmest smēķēšanu!

Lasi vēl!
10 labi iemesli,
lai atmestu smēķēšanu >>>

 

‘Es vairs nesmēķēju’:
Patiesi stāsti un pieredze, kā izdevās
atmest smēķēšanu >>>


Raksts tapis Slimību profilakses un kontroles centra un LR Veselības ministrijas kampaņas ‘Brīvs’ ietvaros

Dalīties.

4 komentāru

  1. Gribētu redzēt, no kurienes šādi dati ņemti. Neesmu par smēķēšanu un, protams, ka tas ir kaitīgi un slikti, bla, bla,bla. Bet nu šīs taču ir muļķības, kam nav reālu ciparu apakšā:<br><br>"Viena izsmēķēta cigarete samazina dzīvi par 11 (!) minūtēm!<br>Ik pēc 8 sekundēm pasaulē kāds mirst no smēķēšanas." – no smēķēšanas mirst, tas nozīmē, ka mirst, jo smēķē, nevis mirst no smēķēšanas veicinātas slimības.

  2. Ja padomā par piesaukto faktu,ka izsmēķēta cigarete samazina dzīvi par 11minūtēm,tad nav grūti izrēķināt,ka lielākajai daļai pīpētāju jau bij jābūt beigtiem,jo sen kā izsīkušas dzīves minūtes!!!!<br>Esmu PRET smēķēšanu,pati neesmu smēķējusi,bet tagad pavērojot sabiedrību-kāds ārprāts-cik daudz SIEVIEŠU smēķē!<br>Tā ir tāda atkarība un NAV taisnība,kā te raksta,ka jau nākošajā dienā pēc atmešanas normalizējas asinsspiediens un sirdsdarbība-kādas muļķības!!!Ne vella,nekas nenormalizējas-tieši otrādi-sākas briemīgs klepus no rītiem,asinspiediens tieši otrādi lēkā un sākas problēmas ar sidsdarbību un vēl viskautkas.To es redzu reāli,kā cīnās mans laulātais,atmetot 30 gadu pīpēšanu.Tikai pēc pusgada veselība viņam sāk uzlaboties,jo organisms bija riktīgi piesārņots.Un nauda-jau esam sakrājuši un aizbraukuši ceļojumā par to naudu,ko būtu izkūpinājis gaisā.

Atstāt Ziņu