Vārda dienu svin: Hermīne, Estere, Liepa

Sargi sevi no sala! 8 lietas, kas jāievēro

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Laikā, kad gaisa temperatūra ir krietni zem nulles pēc Celsija, nepieciešams parūpēties par savu un savu tuvinieku veselību. Viens no visvairāk izplatītajiem saslimšanas veidiem ziemas sezonā ir apsaldēšanās. No dažādu ķermeņa daļu (rokas, kājas, ausis, deguns, seja, elpceļi) apsaldēšanās ir iespējams izvairīties, rūpīgi sekojot speciālistu ieteikumiem.

 •  Izvēlies pareizus, ziemai piemērotus apavus! Arī tad, ja brauc ar auto!
  Svarīgi, lai apavi nespiestu un tiem būtu bieza zole. Aukstā laikā nav piemērotas kurpes ar plānu zoli un bez siltinātās oderes. Ziemai piemēroti apavi jāizvēlas arī tad, ja pārsvarā pārvietojies ar automašīnu. Kā liecina Valsts apdegumu centra pieredze, nereti ar smagiem roku un kāju apsaldējumiem slimnīcā tiek ievietoti cilvēki, kuri braukuši ar auto, auto ir salūzis un cilvēkam līdz mājām jāiet vairāki kilometri, bet nav izvēlēti pareizie apavi.
 •  Tikai sausas zeķes!
  Īpaša uzmanība jāpievērš zeķēm apavos! Tām jābūt sausām un siltām! Ja pa ceļam, brienot sniegus, kājas kļuvušas slapjas, pēc iespējas ātrāk slapjās zeķes novelc un nomaini pret sausām. Tādēļ nēsā līdzi pāri sausu zeķu pāri!
 •  Nevelc ādas cimdus, bet adītus vilnas dūraiņus!
  Lai neapsaldētu rokas, jāvalkā silti adīti cimdi, vislabāk dūraiņi. Speciālisti iesaka izvairīties vilkt ādas cimdus aukstā laikā.
 •  Izvairies no piespīlētiem un īsiem apģērbiem!
  Aukstā laikā jādomā arī par pārējo apģērbu! Apģērbam ir jābūt siltam, brīvam, tā, lai ķermenis varētu elpot. Svarīgi, lai apģērbs nebūtu par mazu! Nav ieteicams valkāt īsus svārkus vai apģērbus, kas ražoti no plāna auduma! Apģērbam ir jābūt atbilstošam sezonai!
 •  Cepure ir obligāta!
  Aukstā laikā jāvalkā arī cepure, lai pasargātu ķermeni no straujas atdzišanas un matu izkrišanas!
 •  Ja ir liels sals, elpo caur šalli!
  Svarīgi ir pasargāt iekšējos elpošanas ceļus no auksta gaisa ieelpošanas! To var panākt, aizliekot mutei un degunam priekšā šalli!
 •  Sala laikā nebrauc ar velosipēdu un nesmēķē!
  Bīstami veselībai ir arī pārvietošanās ar velosipēdu aukstā laikā, jo tādējādi iekšējos elpvados tiek uzņemts daudz auksta gaisa, radot iekšējo elpvadu apsaldējumus, kā arī pastiprinās iespēja apsaldēt seju, ausis, rokas un kājas un citas ķermeņa daļas un saslimt ar ziemā izplatītām infekciju slimībām. Arī smēķēšana aukstā laikā paaugstina iespējas saslimt un apsaldēt iekšējos elpceļus!
 •  Parūpējies par savu seju – “apģērb” to!
  Seju pasargāt no apsaldēšanās var lietojot aukstam laikam paredzētus kosmētiskos līdzekļus. Ziemā jālieto biezāki, barojošāki krēmi! Seju labi no aukstuma pasargā arī tonālie krēmi un pūderkrēms. Vienmēr pirms iziešanas laukā “apģērb” seju ar kādu no barojošajiem krēmiem!

Speciālisti īpaši iesaka uzmanīties tiem cilvēkiem, kuriem jau ir bijusi apsaldēta kāda ķermeņa daļa, kā arī hroniskiem slimniekiem, kuriem ir asinsvadu patoloģijas.Ja jūti, ka esi apsaldējies, obligāti meklē ārsta palīdzību!


Avots: Raksta pamatā ir Veselības ministrijas apkopotie speciālistu ieteikumi, www.vm.gov.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu