Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Saņemies un pārbaudi savu vēnu veselību Dr. Mauriņa vēnu klīnikā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dr. Uldis Mauriņš

a, nometot biezos ziemas apģērbus un kritiski sevi nopētot, skatiens apstājas pie kājām un kaut kas to izskatā šķiet mainījies uz slikto pusi, tad ļoti iespējams, ka runa ir par vēnu problēmām. „Kāju vēnas cilvēkiem sagādā gan medicīniskas, gan estētiskas problēmas, un mūsu pieredze liecina, ka tieši pavasaris daudziem šķiet vispiemērotākais, lai sāktu tās risināt,” atzīst Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas vadītājs, medicīnas zinātņu doktors, ķirurgs flebologs Uldis Mauriņš.

Tas ir viens no iemesliem, kāpēc šis gadalaiks sākotnēji tika izraudzīts klīnikas rīkotajai akcijai Vēnu pavasaris, kura notiek ar mērķi izglītot plašāku sabiedrību par vēnu veselību, varbūtējām problēmām un mūsdienīgām ārstēšanas iespējām. Akcijas laikā tiek piedāvātas arī atlaides diagnostikai un ārstēšanai. Šogad notiks jau sestais Vēnu pavasaris.

– Gan līdzšinējie Vēnu pavasari, gan citas jūsu klīnikas aktivitātes ir devušas labus rezultātus, tādēļ jājautā – vai tiešām tādas vēl ir vajadzīgas?
Arī mums pašiem reizēm ir sajūta, ka nu jau sabiedrībai vajadzētu būt gana labi informētai. Domājams, ka nav tālu tas laiks, kad vairs nenāksies rīkot tik vērienīgas akcijas, bet pagaidām joprojām sastopamies ar pacientiem, kuri saka: būtu es, zinājis par jums agrāk… Turklāt mēs jūtam, ka daļa cilvēku – gan tie, kuri pie mums jau bijuši, gan arī tie, kuri vēl tikai grasās nākt, gaida tieši Vēnu pavasari.

– Varbūt tas ir piedāvāto atlaižu dēļ?
Protams, cilvēki labprāt izmanto atlaides un daudziem katrs eiro ir svarīgs. Mūsu klīnikai atlaides un akcijas nav pašmērķis, bet drīzāk papildu stimuls, lai cilvēki saņemtos pārbaudīt vēnu veselību, uzzinātu, kādas ir problēmas un kā tās var ārstēt. Mūsu vēlme ir parādīt, ka jebkurš cilvēks var saņemt vismūsdienīgāko vēnu diagnostiku un ārstēšanu.

– Kādas atlaides gaidāmas šajā Vēnu pavasarī?
Gan vēnu diagnostikai ar ultraskaņas duplekssonogrāfijas metodi, gan skleroterapijai martā būs 25% atlaide un tādas pašas būs arī kompresijas zeķēm, kas jāvalkā pēc skleroterapijas. Atlaides, bet jau mazākas, būs arī aprīlī un maijā. Šogad uzsvars akcijā likts uz pacientiem, kuriem ir nopietnas un ne tik nopietnas vēnu problēmas, kas galvenokārt ārstējamas ar skleroterapiju.

Vairāk informācijas par atlaidēm akcijas ietvaros vari uzzināt www.venucentrs.lv.

– Vai var apgalvot, ka skleroterapijas loma vēnu ārstēšanā ir pieaugusi?
Ir arvien vairāk vēnu varikozes formu, kuru gadījumā mēs vairs neizvēlamies ķirurģisku operāciju. To parādīja arī pagājušā gada dati: tikai vienai piektdaļai pacientu mēs kombinējām vēnu lāzeroperācijas ar sekojošu atlikušo zaru ķirurģisku izņemšanu. Lielākajā daļā gadījumu pēc lāzeroperācijas tiek nogaidīts zināms laiks un, ja nepieciešams, palikušie sānu zari tiek sklerotizēti. Šis mūsu pašu izveidotais, uz klīnikā veiktajiem pētījumiem balstītais jaunais ārstēšanas koncepts ir virzīts uz to, lai mēs pēc iespējas ārstētu maztraumatiski, neko kājā nesabojājot, ar minimālu komplikāciju risku. Un, protams, skleroterapija ir visai iecienīta, turklāt ekonomiski izdevīga metode estētisku problēmu risināšanā, piemēram, ja izskatu bojā asinsvadiņu tīklojums uz kājām. Vēl skleroterapija ir ļoti piemērota pacientiem, kuriem reiz ir ļoti traumatiski veiktas vēnu operācijas caur lieliem griezieniem. Tieši griezienu vietās parasti veidojas jaunas vēnas kā mezgli, pinumi vai spirāles, tās nepadodas ķirurģiskai ārstēšanai, jo apkārt ir rētaudi, turklāt šo vēnu ir ļoti daudz un tās ir izlocītas.

– Traumatiskā ārstēšana ir notikusi sen?
Daļai pacientu sen, bet daļai arī nesen. Man ir vislielākais sarūgtinājums, kad redzu, ka atnāk pacienti, kuriem kāju vēnas ir ārstētas nekvalitatīvi un traumatiski, bojājot apkārtējos audus, īpaši limfātiskos audus, tā ka cilvēki pēc operācijas ir ieguvuši vairāk problēmu, nekā būtu tad, ja operācija nemaz nebūtu veikta. Viņi brīnās, kad uzzina, ka ārstēšana varēja būt pavisam citāda, tātad līdz visiem vēl šī informācija nav nonākusi – arī tas ir viens no iemesliem, kādēļ turpinām akcijas plašākas sabiedrības izglītošanai. Padarīt vēnu ārstēšanu minimāli traumatisku ir mūsu pamatmērķis.

– Cik speciālistu jūsu klīnikā praktizē šādu vēnu ārstēšanu un kāds ir darba apjoms?
Mums ir sagatavoti jau deviņi ārsti, kuri nodarbojas ar vēnu slimību diagnostiku un ārstēšanu, strādā vienotā komandā pēc vienotiem principiem, nodrošinot šo ārstēšanas konceptu, kuru mums ir izdevies beidzamajos gados attīstīt un arī starptautiski popularizēt. Manā skatījumā uz šādu ārstēšanu nākotnē virzīsies arī citas klīnikas.

Protams, tas prasa papildus zināšanas no ārsta. Mums ir vismūsdienīgākās tehnoloģijas, tomēr gribu uzsvērt – tehnoloģiju var nopirkt jebkurš, bet izšķirošais faktors, kas nosaka ārstēšanas kvalitāti, ir un paliek ārsts, tādēļ pats būtiskākais ir ārstu sagatavotība, apmācība, kvalifikācijas uzturēšana un attīstība. Vienmēr uzsveru arī ārsta pieredzi un aicinu pacientus, pirms viņi dod piekrišanu kādai operācijai, painteresēties, cik bieži konkrētais dakteris to ir veicis. Ja pāris reizes gadā – uz labu rezultātu diez vai var cerēt. Mūsu klīnikā gadu no gada pieaug gan pirmreizēji konsultēto pacientu, gan arī operāciju skaits. 2013. bija 9000 pirmreizēji konsultēto pacientu, bet pērn 10 000; operāciju skaits no 2500 palielinājās līdz 3000. Pacients var rēķināties ar vienotu pieeju, pat ja diagnostiku viņam veic viens ārsts, skleroterapiju – otrs, bet lāzeroperāciju – trešais. Strādājam komandā un konsultējamies cits ar citu, nodrošinām savstarpēju kontroli. Tas ļauj panākt augstu darba kvalitāti.
Medicīnas attīstība balstās uz zinātniskiem pētījumiem un arī mūsu klīnikā tie notiek regulāri. Vienā no šobrīd aktuālajiem pētījumiem mēs analizējam konkrētas vēnu lāzeroperāciju nianses. Pacienti, kuri atbilst pētījuma kritērijiem, joprojām var pieteikties un izoperēt vēnas par ļoti izdevīgu cenu – 315 eiro.

– Lai ārstēšana dotu vislabāko rezultātu, vajadzīga arī izpratne no pacienta puses. Kuras ir tās lietas, ko cilvēkiem ir visgrūtāk saprast?
Ir ne mazums pacientu, kuri domā, ka vēnu ārstēšana ir kaut kas līdzīgs apendicīta operācijai, ko veic vienu reizi un pēc tam problēmu var aizmirst. Rūpes par vēnu veselību drīzāk līdzinās rūpēm par zobu veselību – mēs taču negaidām, ka pietiks aiziet pie stomatologa vienreiz mūžā un turpmāk viss būs pilnīgā kārtībā. Jāsaprot, ka audi, cilvēkam novecojot, ar laiku mainās un tas attiecas arī uz vēnām. Pētījumos pierādīts, ka cilvēkam iespējamība saslimt ar vēnu slimībām līdzinās diviem procentiem gadā. Ja vēnas vienreiz ir izārstētas, tas nenozīmē, ka neturpināsies audu novecošana un nevar izveidoties jaunas problēmas. Tieši tādēļ ir vērtīgi periodiski veikt vēnu diagnostiku, pat ja nekādu sūdzību nav vai arī tās ir minimālas. Ātrāk atklājot problēmas, ārstēšana ir vienkāršāka un lētāka.

Cilvēks ir vienīgais radījums uz pasaules, kurš cieš no vēnu problēmām, jo staigā uz divām kājām; vēnu slimības veicina mūsu rietumnieciskais dzīvesveids – mēs maz staigājam un daudz sēžam, bet iespējas šos faktorus izmainīt ir minimālas. Cilvēku attieksme pret vēnu problēmām ir atšķirīga. Vienus uztrauc kosmētiskie aspekti un viņi vēlas likvidēt pat vissīkākos ādas virspusē redzamos asinsvadu „zirneklīšus”. Otri turpretī ilgstoši sadzīvo ar nopietnām vēnu slimībām, pierod un ļauj tām gadu no gada progresēt, uzskatot, ka ir normāli, ja kājas ir smagas, veidojas ādas izmaiņas, pigmentācija vai vēnu iekaisumi ar sāpēm un sacietējumiem. Bet, lai nu kā, Vēnu pavasarī mūsu klīnikā gaidīti gan vieni, gan otri, jo katrai vēnu problēmai kopīgi atradīsim piemērotāko risinājumu.

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu