Vārda dienu svin: Līga

Sajūtu ābece. Lai atbildēt ‘ko es jūtu?’ kļūst vieglāk

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Par emocijām un to izlādes svarīgumu gan portālā, gan tā organizētajos semināros runāts vairākkārt, tomēr arvien kopīgi nākas secināt, ka mūsu vārdu krājums, meklējot atbildes uz jautājumu „ko es jūtu?”, ir pārāk mazs.

„To, protams, veidojusi pirmdzimtās ģimenes pieredze un agrīnā pieredze izglītības sistēmā, kur bieži par jūtām nav runāts vai gluži otrādi – runāt nav ļauts. Spilgti un visiem zināmi piemēri izskan tādās frāzēs kā „Apklusti! Izbeidz ņuņāties! Puikas neraud! Lai es vairāk nedzirdētu no tevis ne skaņu! Nerādi man te savu raksturu!” utml. Laikā, kad veidojas mūsu priekšstati par pasauli un lietu kārtību, vecāki un skolotāji daudz lielāku vērību piegriež burtu, nevis sajūtu ābecei. Tāpēc SievietesPasaules priekšlikums veidot emociju ābeci portāla lasītājām ir brīnišķīgs veids, kā kopīgi varam atpazīt sevi un savas sajūtas dažādās dzīves situācijās. Varbūt uzdrošināšanās skaļi nosaukt vārdā, tā saucamās, „neglītās” sajūtas ļaus citādi reaģēt, piemēram, attiecību grūtībās. Un attiecībās ne tikai ar vīrieti, bet arī vecākiem, draugiem, kolēģiem, savām bērnības atmiņām un galu galā – sevi pašu,” saka „Labo domu pietura” pārvērtējošā konsultante Elīna Brila.

Turpmāk tieši kopā ar Elīnu stāstīsim par tik dažādajām sajūtām un to, kā tās atpazīt. Lasi un uzzini, ka pastāv ne tikai prieks un bēdas, bet arī dusmas, piemēram, uz savu bērnību, kurā trūka iespēju apmierināt elementāras fiziskās vai emocionālās vajadzības, dusmas uz miruši tuvinieku, kas „atļāvies” tik ātri pamest šo pasauli, greizsirdība uz vedeklu, kura „atņēmusi” dēlu, vilšanās izsapņotajā sievas vai mammas lomā, bailes par dzīvības zaudējumu slimības vai nāves priekšā utml.

Sajūtu vārdnīca:
Tiks papildināta!

A
Aizvainojums >>

B
Bailes >>

D
Dusmas >>

E
Empātija >> 

F
Frustrācija >>

Iesaki arī Tu papildinājumam jūtas, emocijas, attieksmes, ar kurām dzīvē esi saskārusies vai par ko būtu interesanti lasīt!

Dalīties.

Atstāt Ziņu