Vārda dienu svin: Vilhelmīne, Minna

Pārprogrammē sevi!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Konsultē NLP
trenere Dace Rolava

k, cik būtu jauki, ja varētu sevi sakārtot kā datoru- „izdzēst” traucējošās programmas un lejuplādēt jaunas, labākas. Bet, zini? Tas ir iespējams! Mēs katra tiešām varam sevi no jauna „pārprogrammēt”.
Lai uzzinātu, kas ir neirolingvistiskā programmēšana (NLP) un kā to izmantot, lai mainītu savus iesīkstējušos paradumus, uzskatus un citas “programmas”, uz sarunu aicinājām psiholoģi DACI ROLAVU – NLP treneri, kouča treneri un dažādu NLP kursu pasniedzēju.

Ko nozīmē – neirolingvistiskā programmēšana jeb NLP?
Neirolingvistiskā programmēšana ir jauns un ātri progresējošs lietišķās psiholoģijas virziens.
Neiro- nozīmē visa pieredze, kas iekļūst caur pieciem sensoru kanāliem un tiek iekodēta nervu sistēmā, lingvistiskā – kā šī prakse izpaužas valodā, programmēšana – kā tiek organizēta iekšējā pieredze. „Programmēšana” nosaka domāšanas un uzvedības procesu sistemātiskumu: grieķu valodā “programma” nozīmē – precīza soļu secība, kas vērsta uz kaut kādu rezultātu sasniegšanu.

Dzīves laikā cilvēks tiek papildināts ar
programmām, ko iedod ģimene,
vecāki, bērnudārzs un skola.
Tie ir uzvedības modeļi,
kurus varam izmainīt, uzlabot,
papildināt ar veiksmīgākiem.

Latvijas sabiedrībā programmēšana attiecībā pret cilvēku guvusi negatīvu attieksmi, jo biežāk tiek atpazīta ar piemēriem, kad pret cilvēkiem tiek veikti secīgu darbību kopums, lai otrā vai trešā persona no tā gūtu sev labumu, piemēram, sektās. Lielākoties viņi pakļauj izmisušus, pamestus un nomāktus cilvēkus, atpazīstot viņu emocionālo stāvokli un zinot veidus, kā, sniedzot viņiem trūkstošo, var panākt sev vēlamo pakļāvību un līdz ar to arī materiālu labumu. Tomēr termins programmēšana tiek lietots arī  informācijas tehnoloģiju jomā, kam nav negatīvu asociāciju – IT speciālists mūsu datoros ieprogrammē kādu procesu un mēs zinām, ka nospiežot attiecīgu pogu, notiks attiecīga darbība vai atverot noteiktu programmu, varēsim izdarīt noteiktu procesu. Līdzīgi ir ar sevis programmēšanu. Mēs varam radīt sev tikai tādu izpausmi, kādu esam sevī ieprogrammējuši ar secīgu darbību palīdzību.

Cilvēka iekšējā programma veidojas sākot jau ar ģenētiku – mūsu raksturs, temperaments un dotības ir programmas, kas mums tiek iedotas no dabas un ko mums nav iespējams pārprogrammēt. Dzīves laikā cilvēks tiek papildināts ar vēl citām programmām, ko sākotnēji iedod ģimene, vecāki, vēlāk jau bērnudārzs un skola. Tie ir uzvedības modeļi kurus varam izmainīt, uzlabot, papildināt ar veiksmīgākiem. Var mainīt domāšanas stratēģijas, tad mainīsies uzvdības modeļi. Ja visu laiku iesi pa vienu ceļu nonāksi vienā un tai pašā vietā. Domājot vienādi, kopējot savas domas, mēs sasniedzm vienu un to pašu rezultātu. Ja vēlies būt veiksmīgāks, jālūko ko mainīt. Var kopēt veiksmīgas stratēģijas, var meklēt jaunus ceļus pats.

Priekšnosacījumi sevis pārprogrammēšanai
Lai varētu izmantotu neirolingvistisko programmēšanu savā attīstībā, vispirms ir svarīgi saprast, kāda tipa personība esi jeb – kas ir tava pamatprogramma.

Ekstravertais personības tips, kas iedalās:

Vizuālie – informāciju uztver ar redzi jeb vizuālo kanālu. Spilgtāk uztver tieši redzētos iespaidus – krāsas, formas, kopējo vizuālo skatu. “Tev noteikti tas ir jāredz!” ir biežākais, ko ieteiks saviem draugiem. Šī tipa cilvēkiem talants būs saistīts tieši ar vizuālo izpausmi, jo tas ir arī veids, kā viņš visātrāk un visvieglāk uztver informāciju.

Audiālie – informāciju uztver ar dzirdi jeb audiālo kanālu. Vislielāko iespaidu atstāj mūzika un skaņas. Notikumus drīzāk atcerēsies pēc dzirdētā, nekā redzētā. “Tas tev ir jādzird!” būs ieteikums no audiāļa. Viņiem ir vislielākās izredzes kļūt par īpaši talantīgiem mūziķiem.

Intraverto personības tipu pārstāv kinestētiķi, kas apkārtējo pasauli uztver caur sajūtām – tausti, ožu, garšu. Jautājumus un problēmas risina iekšējā dialogā, līdz ar to ir vajadzīgs laiks pārdomām, personīgai izpratnei par apkārt notiekošo, lietas mēdz uztvert lēnāk, jo vāja ir vizuālā un audiālā uztvere.

Latvijas sabiedrībā visgrūtāk klājas intravertā – kinestētiķa tipa cilvēkiem, jo mēs, spriežot pēc vairākuma, esam ekstraverti audiālā tipa personība. Tieši tāpēc mums ir tik daudz izcilu mūziķu, dziedātāju un tiekam uzskatīti par dziedātājtautu. Kinestētiķiem šāda sabiedrība ir par strauju, tādēļ viņi jau kopš mazotnes lielākoties tiek pakļauti negatīvai programmēšanai, visbiežāk radot viņos zemu pašvērtējumu. Piemēram, bērns kinestētiķis lietas var darīt lēnāk, nekā lielākā daļa vienaudžu. Viņam var būt vajadzīgs vairāk laika, lai izdarītu kādu darbiņu, pat lai apģērbtos. Vecāki bieži ir nepacietīgi un var kaunināt bērnu, kāpēc viņš visu dara vislēnāk vai salīdzināt ar ekstraverta tipa brāli vai māsu “Redzi, kā māsa jau saģērbusies, bet tu vēl čammājies!”. Bērnudārzā un skolā šī attieksme tikai pastiprinās, jo vidējais darba procesa laiks ekstraverta tipa bērniem ir par ātru intraverta tipa bērniem, tādēļ viņi jau kopš bērnības sāk izjust to, ka nedara lietas tik labi, tik ātri kā citi bērni.

Kā es varu izmantot NLP?
Mūsdienās viena no populārākajām problēmā ir zems pašvērtējums, bet tas neveidojas tikai intraverta tipa cilvēkiem. Lai arī tiek uzskatīts, ka ekstraverta tipa cilvēkiem augsts pašvērtējums jau ir pamatprogrammā, jo organismā ir pietiekams serotonīna un dopamīna (laimes hormonu) daudzums, kas veicina jau šūnu līmenī apmierinātību ar sevi, tomēr arī viņiem mēdz būt zems pašnovērtējums.

Ja ekstraverta tipa cilvēks
saskaras ar
zemu pašvērtējumu,
tad
programmēšana jāsāk
fizioloģiskā līmenī
ar uzturu – banāni, zaļumi,
tumšā šokolāde, kakao u.c.

Līdz ar to, ja ekstraverta tipa cilvēks saskaras ar zemu pašvērtējumu, tad pirms sākt izprast problēmas cēloni, programmēšana ir jāsāk fizioloģiskā līmenī ar uzturu. Ir jāsāk ēst banāni, dienā pāris gabaliņi tumšās šokolādes, sauja vismaz trīs riekstu maisījumu, zaļumi un jādzer kakao. Visu šo produktu sastāvā ir serotonīns un dopamīns. Var izmantot arī kādus papildu vitamīnus vai uztura bagātinātājus. Paralēli tam arī jārūpējas par aktīvu dzīves veidu, lai organismu uzturētu tonusā. Kad organismā katra šūna būs piepildīta ar tai nepieciešamajām vielām un jutīsies ar sevi apmierināta, tad arī cilvēkam sāks būt pozitīvāks skats uz dzīvi, un arī pašapziņas atgriezīsies vai to būs daudz vieglāk atgūt ar tālāku darbu. Sevis fiziska sakārtošana ir pirmais solis, lai spētu veiksmīgi sevi virzīt uz jaunu mērķu sasniegšanu.

Ar NLP palīdzību var sevi atbrīvot no uzskatiem „es to nevaru”, „tas nav man, es esmu par vecu”, no nespējas izvirzīt mērķi un to sasniegt. Bet NLP var izmantot arī, lai tiktu pāri kādiem pārdzīvojumiem, pagātnes notikumiem. Kā piemēram, ja ir bijis kāds strīds, ko grūti aizmirst un kas joprojām tiek pārdzīvots. Ja atceroties piedzīvoto strīdu, sāc izjust spriedzi un augošu satraukumu vai tas rodas atkal, satiekot personu, ar kuru ir bijis strīds, tad var izmantot programmēšanu, lai atbrīvotu sevi no šīm negatīvajām sajūtām.

Tehnika, kā “izdzēst nepatīkamu failu”
Lai aizmirstu, piemēram, nepatīkamu strīdu, var izmantot ļoti vienkāršu tehniku:
1. Mājās jāapsēžas pretī brīvai, tukšai sienai.
2. Ar acīm vaļā vai ciet, kā ērtāk un vieglāk, uz sienas jāvizualizē aina no strīda kā uz liela plakāta.
3. Vizualizācijā ir jāredz sevi no malas un vēlreiz jāizdzīvo piedzīvotās emocijas, atbilstoši savam personības tipam – spēcīgāk uztverot tieši apkārtējās lietas, krāsas vai skaņas, pateiktās frāzes, vai emocionālās sajūtas, ja esi intravertā tipa cilvēks.
4. Pēc tam šis vizualizētais attēls ir “jāsaloka” uz pusi mazākā izmērā. Tas ir kā A4 lapu pārlocītu uz pusēm. Un vēlreiz jāizdzīvo izvēlētā situācija.
5. Šāda attēla samazināšana jāveic tik ilgi, kamēr attēls ir palicis vairs tikai melns punktiņš uz sienas. Tad dziļi jāievelk elpa un ar izelpu punktiņš jānopūš prom no sienas.
6. Tad 2-3 minūtes ar acīm ciet mierīgi jāturpina sēdēt, lai tikko veiktie procesi nostrādā arī zemapziņā.

                                                            

LASI VĒL!
POZITĪVO DOMU SPĒKS – AFIRMĀCIJAS.
VAI TĀS IEDARBOJAS? >>


Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu