Vārda dienu svin: Jurģis, Juris, Georgs

Palīgā – aukstumpumpa! Kā to ātri novērst?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ukstumpumpas ir herpes vīrusa ārējā izpausme. Herpes vīrusu medicīnā sauc par  Herpes simplex virus. Zinātnieki aplēsuši, ka 90% pasaules iedzīvotāju ir šī vīrusa nēsātāji, bet ne katram parādās aukstumpumpas. Iespējams, tas vienkārši snauž organismā. Aplēsts arī, ka Latvijā ir vairāk nekā 1 miljons cilvēku, kam herpes infekcija regulāri atkārtojas, proti, uzmetas aukstumpumpas.

Izārstēt herpes vīrusu nevar, tas paliek un “aizmieg” tavās nervu šūnās. Kas to atmodina?

Kā tu to esi ieguvusi? Kas to vairs pateiks! Varbūt no kāda mīļa skūpsta vai draudzīga rokasspiediena, varbūt pieglaužoties kādam klāt. Herpes vīrusu pārnešana notiek galvenokārt ķermeņa cieša kontakta laikā ar inficētā cilvēka ādu. Lielākoties cilvēki to iegūst bērnībā, neko par to pat nenojaušot.
Kad esi to ieguvusi, tā var parādīties uzreiz kā daudzgalvains pūķis čūlu veidā uz tavas sejas, bet var arī paslēpties tavā ķermenī un gaidīt īsto brīdi, kad parādīties. Herpes vīruss iekārtojas nervu galos, parasti – ap muti vai degunu, un “aizmieg”.
Visbiežāk herpes, kā par nelaimi, parādās tieši uz redzamākajām vietām – uz sejas. Lūpas, deguns, mutes apvidus, zods, arī acu daļā, kur bieži vien paši aiz neuzmanības ieberzējam infekciju. Herpes infekcijai ir tendece atgriezties vienā un tajā pašā vietā. Ja nelūgtā viešņa uzmetusies uz lūpas, tad zini – nākošreiz tā ciemosies turpat. Turklāt tādas atgriešanās mēdz notikt samērā regulāri, piemēram, reizi mēnesī vai divas reizes gadā.

Ir zināmi daži faktori, kas var pamodināt tevī snaudošo herpes vīrusu un izsaukt aukstumpumpas uzmešanos:

  • Aukstums,
  • Drudzis, saaukstēšanās,
  • Ultravioletie stari (sauļošanās),
  • Stress,
  • Izmaiņas imūnsistēmā,
  • Traumēta āda (saskrāpēta, noberzta),
  • Menstruālais cikls.

Kā var saīsināt aukstumpumpas mūžu? Un ko nedrīkst darīt, ja uzmetusies herpe?

Mūsdienu medicīna vēl nespēj guļošo herpes vīrusu iznīcināt. Nav arī profilaktisku līdzekļu, kurus lietojot, varētu izvairīries no inficēšanās. Tomēr ir ārstniecības līdzekļi, ar kuriem var novērst atkārtotus izsitumus vai arī saīsināt slimības gaitu un atveseļošanās fāzi, piemēram, Zovirax vai Acyclostad smēres. Ziedes  ieteicams uzsmērēt ar vates kociņu, lai neienestu čūlās vēl kādu papildus infekciju un neaiznestu herpes vīrusu uz veselajiem ādas rajoniem.
Tādēļ svarīgi atcerēties, ka herpes ir lipīgas. Nedrīkt aiztikt aukstumpumpas čūlas un kreveles, kur nu vēl pēc tam pirkstus bāzt pie acīm! Izvairies arī no skūpstīšanās un vienu trauku lietošanas, lai neinficētu apkārtējos.
Ja tev ir aukstumpumpa, nevajadzētu apmeklēt pirtis un saunas, jo svīšanas procesā infekciju var pārnest uz citām ķermeņa vietām.
Aukstumpumpu ārstēšana ar smērēm parasti ilgst 5 dienas. Atsevišķos gadījumos ārstēšana jāturpina tik ilgi, kamēr čūlas ir apkaltušas vai izzudušas, tomēr ārstēšanas ilgumam nevajadzētu pārsniegt 10 dienas.
Ja vari atļauties, paralēli ieteicams dzert arī speciālas tabletes. Tādā gadījumā tev jākonsultējas ar ārstu. Tās var nodrošināt to, ka vismaz kādu laiku herpes vairs nemetīsies.

Aukstumpumpas attīstības posmi

Laiks no inficēšanās brīža līdz slimības izpausmei ir apmēram 2-9 dienas. Inkubācijas periodā cilvēks jūtas slikti, ir nomākts, noguris, var sāpēt galva, muskuļi, var būt neliela temperatūra. Ja šajā fāzē sāk lietot medikamentus, aukstumpumpas parādīšanos var novērst.

Herpes vīrusa uzliesmojums parasti ilgst 7-12 dienas un attīstās 5 posmos:

I posms
1.-2.dienā ir tirpšanas posms. Tā laikā āda ap lūpām, degunu vai citā vietā, kur gatavojas iekārtoties aukstumpumpa, sāk tirpt, savelkās vai pietūkst.

II posms
2.-3.diena ir čūlas parādīšanās posms. Tā laikā redzamas pirmās nelielu čūlu veidošanās pazīmes.

III posms
4.diena ir čūlas posms. Čūlas saplīst un atstāj sāpošu plīsumu uz ādas. Šī ir vissāpīgākā un lipīgākā stadija.
IV posms
5.-8.diena ir kreveles posms. Veidojas brūnas kreveles. Ir nepatīkamas sajūtas – niezēšana u dedzināšana, kā arī asiņošana, ja krevele pārplīst.

V posms
9.-12.diena ir dzīšanas posms. Šajā laikā nesmukā krevele nolobās un paliek neliela rēta, kamēr arī tā sadzīst.


Avoti: medicinenet.com, medicine.lv/compeed

Dalīties.

Atstāt Ziņu