ar pareizu kontaktlēcu kopšanu vislabāk konsultēties ar savu acu ārstu vai optometristu individuāli, jo katram kontaktlēcu veidam ir savas kopšanas metodes un kopšanas līdzekļi. Dažādas kontaktlēcu sistēmas nodrošina to tīrīšanu, skalošanu, dezinfekciju un uzglabāšanu. Veikalos iespējams nopirkt dažādus šķīdumus, kas to nodrošina.
Daudzfukcionālais šķīdums – universāls šķīdums, ko izmanto gan lēcu attīrīšanai, gan dezinfekcijai. Šajā šķīdumā lēcas skalo un uzglabā. Šis veids ir vispopulārākais, jo ir vienkāršākais un ātrākais lēcu kopšanas veids. Jaunākās paaudze šķīdumi attīra lēcas bez berzēšanas. Lēca ir tikai jānoskalo ar šķīdumu, jāieliek sausā konteinerī, to jāpiepilda ar šķīdumu un jāizver. Lēcu attīrīšana notiek vairāku stundu laikā.
Dalītā kopšana sistēma – šajā kopšanas sistēmā viens līdzeklis tiek izmantots lēcu attīrīšanai, otrs – skalošanai un uzglabāšanai/dezinfekcijai. Šo kopšanas sistēmu izmanto tad, ja daudzfunkcionālais tīrīšanas līdzeklis nav pietiekoši efektīvs, ja cilvēkam ir kāda individuāla vielmaiņas īpatnība vai saslimšana, kā rezultātā lēcas attīrās nepietiekoši.
Ūdeņraža peroksīda sistēma – kontaktlēcu dezinfekciju nodrošina aktīvais skābeklis, kas izdalās sadaloties peroksīdam. Pats dezinfekcijas process ar peroksīda sistēmu ilgst 2 stundas. Peroksīda atliekas var izraisīt acs radzenes bojājumus, tādēļ ir nepieciešams papildus šķīdums šīs vielas neitralizēšanai. Nepieciešams speciāls ferments lēcu attīrīšanai no olbaltumiem un citiem nosēdumiem.
Mūsdienās šo lēcu kopšanas vedu izmanto reti, jo ļoti precīzi jāievēro visi lietošanas norādījumi. Peroksīdi nesatur konservantus, tādēļ šī sistēma ir alternatīva cilvēkiem, kam ir paaugstināta jūtība vai alerģija pret konservantiem, ko satur daudzfunkcionālie lēcu kopšanas šķīdumi.
Atceries! Dažādas kopšanas sistēmas un dažādu ražotāju kopšanas līdzekļus nedrīkst mainīt vai lietot pamīšus uz vienu un to pašu kontaktlēcu pāri!
Kas jāzina kontaktlēcu lietotājiem
Vienmēr pirms saskarsmes ar kontaktlēcām jānomazgā rokas.
Nevar aiztikt kontaktlēcas ar nagiem vai asiem priekšmetiem.
Nedrīkst gulēt ar kontaktlēcām, izņemot pagarināta režīma valkāšanas kontaktlēcas.
Pirms acu pilienu vai citu medikamentu lietošanas vēlams konsultēties ar savu acu ārstu vai optometristu. Iespējam, ka medikamentu lietošana var kaitēt kontaktlēcām.
Peldoties jālieto aizsargbrilles, jo kontaktlēcas no acīm var izskalot.
Kontaktlēcām šķīdumā jāatrodas vismaz 4 stundas.
Nekāda gadījumā kontaktlēcas nedrīkst mazgāt ar krāna ūdeni, tas var lēcas sabojāt un izraisīt acu infekciju.
Kontaktlēcas nav ieteicam valkāt, ja ir iesnas vai kāda cita infekcijas slimība.
Acu kairinājuma gadījumā pirms kontaktlēcu valkāšanas labāk konsultēties ar ārstu.
Obligāti jāievēro kontaktlēcu lietošanas laiks. Tas tiek rēķināts no kontaktlēcu pirmās ielikšanas dienas, neatkarīgi no tā, cik bieži kontaktlēcas lieto.
Kontaktlēcu konteinerus jāmaina reizi mēnesī.
Lietojot kosmētiku, kontaktlēcas acīs jāieliek pirms kosmētikas uzklāšanas un no acīm jāizņem pirms kosmētikas noņemšanas.
Kontaktlēcu kopšanas līdzekļi lietojami tikai saskaņā ar speciālistu norādījumiem. Kopšanas līdzekļus patvaļīgi mainīt nedrīkst.
Uz kontaktlēcām nedrīkst nokļūt matu laka, dažādi krēmi vai kosmētika.
Vienmēr jālieto sveiks kontaktlēcu kopšanas šķidrums.
Mūsdienās ir pieejami vairāki redzes koriģēšanas veidi. Atliek tikai piemeklēt sev piemērotāko. Tomēr jāatceras, ka arī mēs paši esam atbildīgi par savu redzi. Neatkarīgi no tā vai izvēlamies brilles, kontaktlēcas vai lāzeroperāciju, būtiski ir atcerēties, jo saudzīgāk mēs pret savu redzi izturēsimies, jo ilgāk mums tā kalpos
Par kontaktlēcu iedalījumu vari lasīt šeit>>>