Vārda dienu svin: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Osteoporoze- klusējošais kaulu grauzējs

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Liepājas teātra aktrise Anita Kvāla jau vairāk nekā 10 gadus cīnās ar osteoporozi – slimību, ko mēdz dēvēt par „klusējošo kaulu grauzēju”. Slimība progresē bez redzamām izpausmēm un parasti to atklāj tikai ar pirmo lūzumu. Sākotnēji aktrises cīņa ar slimību ritēja veiksmīgi, tomēr terapijas pārtraukšana tikai uz pusotru gadu Anitu atsvieda atpakaļ 10 gadus senā pagātnē.

Anita Kvāla: „Osteoporoze man ir jau 10 gadus. Pašā sākumā sāpēja mugurkauls un mazie kauliņi, gāju uz masāžām, bet tas nebija īstais veids, kā atbrīvoties no sāpēm. Kādu laiciņu dzēru pretiekaisuma zāles, tomēr tas bija ceļš uz kuņģa sabeigšanu. Un tad ģimenes ārsts iedomājās par osteoporozi. Lai būtu skaidrība, sēdos autobusā un prom uz Rīgu, jo tajā laikā Liepājā vēl nebija vajadzīgo iekārtu osteoporozes atklāšanai.”

“Pēc statistikas datiem, trešajai daļai sieviešu pēc 50 gadu vecuma un pusei sieviešu pēc 70 gadu vecuma ir kaut viens ar osteoporozi saistīts lūzums.”

„Pēc kaulu blīvuma mērījuma bija skaidra diagnoze – osteoporoze. Kad valsts kompensēja zāles 75% apmērā, vairākus gadus cītīgi tās lietoju, un arī sajustie uzlabojumi deva sparu cīnīties pretī kaulu grauzējam. Zāles pārstāju lietot, kad valsts nolēma kompensēt tikai pusi, jo tās vairs nevarēju atļauties. Diemžēl tā arī beidzās ārstēšanās un cīniņš ar slimību, tādējādi atkal ļaujot osteoporozei izvirzīties vadībā. Pusotrs gads bez zālēm mani atsvieda 10 gadus senā pagātnē. Sajustie uzlabojumi vairs neko nenozīmēja, bija pat sliktāk nekā tajā dienā, kad Rīgā izgāju no ārsta kabineta, mokoties ar sāpēm un apzinoties savu kaulu stāvokli,” atceras Anita.

Pēc statistikas datiem, trešajai daļai sieviešu pēc 50 gadu vecuma un pusei sieviešu pēc 70 gadu vecuma ir kaut viens ar osteoporozi saistīts lūzums. Šie lūzumi parasti rodas minimālu traumu dēļ, tāpēc osteoporozi var salīdzināt arī ar klusumu pirms negaisa – viss šķiet mierīgi, kamēr nav lūzumu. 

Osteoporozes terapijas pamatuzdevums ir pēc iespējas samazināt kaulu masas zudumu. To paveicot, ir iespējams novērst kaulu lūzumus, ja tādu vēl nav. Tajos gadījumos, kad kaulu lūzumi osteoporozes dēļ jau ir bijuši, terapijas mērķis ir aizkavēt nākamos iespējamos lūzumus, samazināt sāpes, samazināt lūzumu risku, kā arī novērst iespējamos kaulu lūzumu izraisītos kustību ierobežojumus.

“Osteoporozi var salīdzināt arī ar klusumu pirms negaisa – viss šķiet mierīgi, kamēr nav lūzumu.”

Osteoporozes ārstēšanā tiek izmantoti gan medikamenti, gan D vitamīns un kalcijs. Gan pamatterapija (pretosteoporozes medikamenti), gan papildu terapija (D vitamīna un kalcija uzņemšana) nodrošina labāko iespējamo cīņu ar slimību. Jāņem vērā, ka osteoporozes terapija nozīmē vairākus gadus ilgu ārstēšanos.

Saprotot, ka veselības stāvoklis būtiski pasliktinās, Anita nolēma darīt visu, lai atsāktu lietot pretosteoporozes medikamentus. Atsākot terapiju, Anitas pašsajūta uzlabojās palēnām, tajā pašā laikā „psiholoģiski ļoti palīdzēja apziņa, ka zālēs ir arī D vitamīns, jo tas jau darbojas uz visām frontēm – ne tikai kauliem, bet daudz kam citam arī.”

Pašlaik ārstēšanās rezultāts ir pat ļoti pamanāms. Anita: „Esmu atsākusi terapiju, lai cīnītos ar osteoporozi, kas mani nomoka jau vairāk nekā 10 gadus. Lai gan sākums bija visai grūts, šobrīd jūtos patiešām labi. Beidzot! Beidzot patiešām ir labi, no rītiem un arī nevienā citā dienas brīdī nekas nekur nesāp, dzīvoju harmonijā.”

Osteoporoze apdraud visus cilvēkus, tomēr lielākā riska grupa ir sievietes pēc menopauzes iestāšanās. Menopauzes ietekmē būtiski izmainās hormonu attiecības organismā, un tas visbiežāk ir iemesls osteoporozes attīstībai. Tomēr osteoporozei var būt arī citi iemesli, piemēram, ilgstoša imobilizācija jeb nekustīgums, dažādas iekšķīgās slimības un medikamentu lietošana.

Osteoporozes ietekmē kauls pastiprināti zaudē minerālvielas – kalciju un fosforu, kauli kļūst poraini un dobumaini, ievērojami samazinās kaulu masa (blīvums). Tā rezultātā kauli kļūst trausli un viegli lūst pat pie nelielas slodzes vai traumas. Osteoporozei raksturīgākie ir gūžas kaula, plaukstas pamatnes locītavas un mugurkaula skriemeļu lūzumi.

 

Uzziņai!

Plašāka informācija par osteoporozi: www.osteo.lv

Latvijas Osteoporozes pacientu un invalīdu asociācijas bezmaksas tālrunis: 80000018

Dalīties.

Atstāt Ziņu