Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Nesāpīgāka un ērtāka hemoroidālās slimības ārstēšana

Pinterest LinkedIn Tumblr +

aunām medicīnas metodēm, ienākot apritē, vispirms jāiegūst pacientu uzticība. Hemoroidālās slimības ārstēšanai ar lāzertehnoloģiju palīdzību tas acīmredzot ir izdevies – par to liecina augošais pacientu skaits, kuri izvēlas šo ārstēšanu Lāzermedicīnas klīnikā. „Pašlaik veicam ap 30 hemoroīdu lāzeroperāciju mēnesī, kas faktiski jau konkurē ar hemoroīdu operāciju apjomu lielākajās klīnikās,” saka medicīnas zinātņu doktors, docents, ķirurgs  koloproktologs Aigars Martinsons.

„Lāzermedicīnas klīnikas” proktoloģijas nodaļas vadītājs Aigars Martinsons. 

„Rezultāti mūs apmierina, bet pastāvīgi strādājam pie metodes pilnveidošanas, jo kaut ko uzlabot var vienmēr. Šobrīd gatavojamies kongresam, kas jūnijā notiks Berlīnē, vienā no slavenākajām proktoloģijas klīnikām. Meistarklases būs veltītas modernajām ķirurģijas tehnoloģijām, ieskaitot proktoloģijas lāzerķirurģiju, tur tiksies Eiropas proktologi, kuri praktizē šīs metodes, apkoposim un salīdzināsim savus rezultātus.”

– Kādas ir hemoroidālās slimības ārstēšanas pamatmetodes jūsu klīnikā?
Galvenokārt izmantojam metodes, kas pazīstamas ar nosaukumiem HeLP un LPH.
HeLP procedūras (no angļu valodas – hemorrhoid laser procedure) gaitā ar speciālu doplerzondi tiek atrasts, kurā vietā zem gļotādas ir hemoroīdus barojošais asinsvads un precīzi tajā vietā tas tiek piededzināts. Ar šo pašu aparatūru arī kontrolē, vai asinsvads ir noslēdzies – tiek iegūts skaņu efekts, kas ļauj spriest, vai asins plūsma samazinās. Šo metodi vairāk izmanto agrīnām hemoroīdu stadijām, kad vēl nenovēro hemoroidālo mezglu izkrišanu no anālās atveres, bet pacientam vairāk ir sūdzības par asiņošanu. Ar lāzera palīdzību tiek mainīta asinsvada sieniņas struktūra un asinsvads slēdzas. Mezgli, kuri ir palielināti tikai nedaudz, pēc zināma laika saplok. Labu efektu ar HeLP lāzertehnoloģiju var panākt arī pacientiem, kuriem ir sūdzības par niezi, diskomfortu un citām subjektīvi nepatīkamām sajūtām anālajā zonā. Procedūru parasti veic vietējā anestēzijā ar speciālu atsāpinošu gēlu; atsevišķos gadījumos to papildina ar viegli nomierinošu līdzekli (tableti, retāk injekciju). Ja slimības pakāpe ir lielāka, HeLP lāzerprocedūra ļauj uz kādu laiku samazināt traucējošos simptomus, kamēr pacients ir gatavs nopietnākai ārstēšanai. Lielākās hemoroidālās slimības stadijās efektīva ir LHP (laser hemorrhoidal plastic) operācija. Ja hemoroīdi ir jau pārāk lieli un sāk izkrist, tad saistaudi, kas tos tur pie zarnas sieniņas, ir izstaipīti, tāpēc vairs nav iespējams panākt tik labu efektu, slēdzot artērijas, kas apgādā hemoroidālos mezglus ar asinīm. Mezglā tiek iedurta lāzera „adatiņa” un veikta piededzināšana, mezgls saplok, varētu teikt – pielīp pie zarnas sieniņas. Ir ļoti precīzi aprēķināts, cik liela enerģija vajadzīga šim nolūkam, lai nebojātu taisnās zarnas slēdzējmuskuli vai gļotādu.

– Ar cik ilgu darbnespēju jārēķinās pēc šādas ārstēšanas?
HeLP metodes gadījumā slimības lapa parasti nav vajadzīga, bet pēc LHP operācijas darbnespējas ilgums atkarīgs no pacienta profesijas specifikas. Dažs var strādāt jau nākamajā dienā, citam jāpagaida pāris dienu, citam nedēļa, bet smaga fiziska darba veicējiem – līdz divām nedēļām.

– Vai ir arī tādi hemoroidālās slimības pacienti, kuriem šīs metodes nevar palīdzēt?
Tie ir cilvēki, kuriem hemoroidālā slimība tik stipri ielaista, ka nepieciešama ir operācija, ko var veikt tikai slimnīcā. Sākumā šādi pacienti nāca biežāk, bet šobrīd – krietni retāk, acīmredzot cilvēki ir labāk informēti par to, ka ļoti ielaistus gadījumus nevar ārstēt dienas stacionārā. No otras puses, mūsu prasmes ir augušas, tāpēc uzņemamies ārstēt arī sarežģītākus gadījumus nekā tolaik, kad tikko sākām šīs metodes praktizēt. Rezultāti mūs apmierina, agrīnās komplikācijas pēc lāzeroperācijām nav novērotas. Domājam arī par citu proktoloģisko problēmu risināšanu ar lāzertehnoloģiju palīdzību, drīzumā sāksim ārstēt pacientus ar nekomplicētiem astes kaula eju iekaisumiem. Bet jebkurā gadījumā, lai uzzinātu, vai varam palīdzēt, jāierodas pie mums uz konsultāciju.

– Cilvēki nereti ir noskaņoti skeptiski un jautā: ko tāda konsultācija man dos, jo sevišķi, ja izrādīsies, ka tālākā ārstēšana nav pa kabatai?
Pirmkārt, pacients noskaidros diagnozi, un jau tas vien ir svarīgi. Daudzi jūtas ļoti atviegloti, uzzinot, ka slimība nav ļaundabīga un atzīstas, ka jau ilgāku laiku ir mocījušies šaubās. Otrkārt, ja tā būs kāda onkoloģiska vai iekaisīga zarnu slimība, tad tiks nozīmēts izmeklēšanas plāns, pacientu nosūtīs pie attiecīgiem speciālistiem un vairumā gadījumu viņu ārstēs tālāk par valsts naudu. Treškārt, tiek piedāvāta izvēle: pacientu nekad agresīvi nemotivējam tikai uz vienu konkrētu ārstēšanas metodi, vienmēr tiek izstāstītas alternatīvas. Jāteic, ka arī ārstēšana, izmantojot lāzertehnoloģijas, pamazām kļūst cenas ziņā pieejamāka, un, jo savlaicīgāk pacients ierodas pie proktologa, jo vienkāršāka un arī ekonomiski izdevīgāka ir ārstēšana.

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu