Vārda dienu svin: Ivars, Ilgvars

Nepatīkamais, taču dabiskais process – svīšana

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gluži tāpat kā elpot, arī svīst ir normāls un nozīmīgs fizioloģisks process cilvēka dzīvē. Ar sviedru palīdzību mūsu organisms atbrīvojas no liekā ūdens un nevajadzīgiem vielmaiņas produktiem, turklāt svīšana veic termoregulāciju. Būtisks process! Taču, ak, vai, cik bieži tieši par svīšanu piktojamies un vēlamies, kaut vispār tādu sviedru nebūtu! Nu, tad iepazīsimies ar šo procesu mazliet tuvāk un noskaidrosim atbildes uz jautājumiem, kas mūs bieži vien satrauc visvairāk.

Patiesība par nepatīkamo aromātu…
Kāpēc dažreiz sviedri nelāgi ož, bet citreiz nemaz? Kāpēc ir reizes, kad baltās blūzītes padusēs iezīmējas dzelteni pleķi? Patiesībā sviedri nav ne dzelteni, ne smirdīgi. Sviedri satur tikai ūdeni un sāli, līdz ar to tie ir bez smaržas un noteiktas krāsas.

„Specifisko smaku tie veido saskaroties ar baktērijām uz ādas. Uz ādas katram cilvēkam ir sev raksturīga normālā mikroflora. Aromāts būs izteiktāks tad, ja uz ādas ir daudzveidīgāka un lielākā skaitā mikroflora,” skaidro LU docente, SIA „Veselība un estētika” dermatoveneroloģe, kosmetoloģe Inese Kolontaja. Uz ādas esošais lipīdu slānis ir būtisks ādas aizsargfunkcijas uzturēšanā, tai skaitā normālās mikrofloras uzturēšanā. Taču, lietojot kalorijām bagātus un treknus ēdienus, var tikt ietekmēta sviedru mijiedarbība ar ādas lipīdu slānī esošo mikrofloru, un tas var mainīt sviedru aromātu. Tāpat arī emocionāls stress veicina pastiprinātu sviedru izdali, un tie, saskaroties ar ādas mikrofloru, rada intensīvāku aromātu.

„Sviedri sastāv 90% no ūdens, tie nevar būt „netīri”, toties uzturēt ādas tīrību, uz kuras nonāks sviedri, gan ir mūsu pašu rokās”

Arī padušu apmatojums nav vainojams pie nepatīkamā aromāta, kā arī tas neietekmē sviedru rašanos. Taču apmatojums veicina nepatīkamā aromāta noturību, tāpēc no tā ieteicams atbrīvoties.

 …un dzeltenajiem pleķiem
Līdzīgi ir ar dzeltenajiem pleķiem – tos nerada sviedri. Paši sviedri ir bezkrāsaini, tie nonāk uz ādas un saskaras ar lipīdiem, baktērijām, raga slāņa šūnām. Krāsu, kas paliks uz baltās blūzītes, nosaka uz ādas esošie lipīdi, olbaltumvielas, atmirušās raga slāņa šūnas, lietotie antiperspiranti (to sastāvā esošās vielas). „Sviedri sastāv 90% no ūdens. Pastiprināti dzerot, ūdens izdalās no organisma gan caur nierēm, gan ādu. Sviedri nevar būt „netīri”, toties uzturēt ādas tīrību, uz kuras nonāks sviedri, gan ir mūsu pašu rokās,” norāda I.Kolontaja.

Līdzekļi pret svīšanu
Ja svīšana nav pastiprināta, var tikt lietoti dezodoranti vai antiperspiranti. Kāda starp tiem atšķirība? Dezodoranti novērš aromātu, kas rodas sviedriem saskaroties ar uz ādas esošajām baktērijām, taču tie nemazina sviedru izdalīšanos. Antiperspiranti novērš aromātu un mazina sviedru izdalīšanos no padusēm. Antiperspiranti ir gandrīz visi veikalos nopērkamie līdzekļi – gan pūšamie, gan želejveida, gan krēmveida. Vairāki dermatologi jau uzsvēruši: nav jāuztraucas, ka, lietojot antiperspirantus, apturēsim dabisko svīšanas procesu. Mēs svīstam caur visu mūsu ādu, tikai mēs to bieži nemanām, jo sviedri, nonākot uz ādas, ātri izgaro. Padusēs āda veido krokas, tāpēc tur krājas mitrums. Gadījumos, ja āda ir jutīga, jāizvēlas produkts, kas paredzēts tieši jutīgai ādai.

Norma vai jau slimība?
Tomēr ir gadījumi, kad tīrība un antiperspiranti nelīdz, un svīšana ir pastiprināta vai arī regulāri jūtams netīkams aromāts. Tādā gadījumā jāapmeklē dermatologs vai ģimenes ārsts. I.Kolontaja brīdina, ka ilgstoši neārstēta sekundārā hiperhidroze (pastiprināta svīšana) var atstāt nopietnas sekas, jo tā ir kā simptoms kādai nopietnākai slimībai. Pastiprināta svīšana ir simptoms tādām slimībām kā vairogdziedzera dishormonāli traucējumi, cukura diabēts, tuberkuloze, CNS slimības, onkoloģiskas saslimšanas, medikamentu lietošana utt.

Taču – kā noteikt, kad svīstam pastiprināti un kad tas ir normāls dabisks process?„Noteikt normu, cik ir jāsvīst nav iespējams. Vidēji miera stāvoklī izdalās puslitrs sviedru diennaktī un pastāvot fiziskai vai emocionālai piepūlei sviedru izdale paaugstinās,” skaidro dermatoloģe. Normāli sviedri, kas izdalās miera stāvoklī nožūst un svīšana ir nemanāma. Taču, ja esot miera stāvoklī svīšana ir vizuāli manāma un subjektīvi traucējoša, tas ir pietiekams iemesls, lai dotos pie ārsta.

Nākamnedēļ lasi par to, kā kopt savas paduses un kā pareizi lietot dezodorantus un antiperspirantus!

Dalīties.

7 komentāru

  1. Ikdienā par svīšanu nesūdzos – viss ir normas robežās, bet gadījumos, kad man publiski jāuzstājas vai paredzētas kādas nopietnas tikšanās, svīstu ļoti stipri. Un tad nu vienmēr rodas vēl papildu stress par to, vai tikai blūzītei vai krekliņam neparādīsies slapji pleķi padusēs, vai tikai nesmirdēs utt. Kā to varētu izskaidrot – tā ir ārstējama vaina vai ar to jāsadzīvo?

  2. Gribēju saprast par tiem pleķiem tuvāk. Ja šo krāsu rada sviedri nonākot saskarē ar baktērijām utt. uz mūsu ādas. Kas ar ādu ir jādara, lai šāda reakcija neveidotos? Un vai tas ir normāli vai principā krāsai nevajadzētu būt?

  3. Jūlija Liene R. on

    Pilnībā piekrītu par to aromātu. Esmu ievērojusi, līdz ko apēdu treknus ēdienus, tā sviedriem parādās specifiskāka smarža. Tāpat arī ar stresu, līdz ko stresoju sviedriem parādās smarža, bet ja nestresoju un vienkārši strādājot dārzā vai sportojot svīstu, sviedri it nemaz ne pēc kā neož.

  4. Neesmu novērojusi sliktas sviedru smakas saistībā ar savu uzturu, ar stresu vai spriedzi gan. Bet tur jau atliek strādāt tikai pašam ar sevi – mazāk stresot, bet ja stresot, tad galvā prast to visu noremdēt pēc iespējas ātrāk.

  5. man ir paziņa, kas ļoti bieži dzer, un to var sajust arī viņa sviedros, alkohols izraisa jūtamu un nepatīkamu aromātu.. tā, ka domāju, ka sviedru aromāts atšķiras no tā, ko mēs ēdam, dzeram un droši vien arī no tā, kāpēc mēs svīstam. t āpat kā asaras ir gan saldas gan sāļas 🙂

  6. Man arī agrāk problēmas sagādāja pastiprināta svīshana, it sevishi stresa situācijās:(. Tad atradu inetā tādu PERSPI GUARD-stipras iedarbības pretsviedru dezi. Izmēģināju,palīdzēja:). Tagad tikai to vien lietoju. Svīshanu notur līdz pat 3dienām(arī streasa situācijās). Super!!!Visām iesaku http://www.perspi.lv/.Viņiem arī ir kvalitatīvi pretsviedru ieliktņi.

Atstāt Ziņu