Vārda dienu svin: Ludmila, Laimdots, Laimiņš

Nekritīsim panikā, bet būsim uzmanīgas!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Līdz šā gada 8.decembrim Latvijā laboratoriski apstiprināti 989 jaunās gripas saslimšanas gadījumi. Laboratoriski šobrīd slimnieki tiek izmeklēti tikai sarežģītos gadījumos. (kas nozīmē, ka  “cūku gripu” izslimojuši vairāk nekā laboratoriski apstiprināts). Četrpadsmit pacienti, kuriem bijušas arī nopietnas hroniskas saslimšanas, miruši. Taču vairumā gadījumu slimība norit viegli un bez nopietniem sarežģījumiem. Tādēļ nekritīsim panikā, bet būsim uzmanīgas un informētas! Veselības ministrija devusi atbildes uz būtiskākajiem jautājumiem par “cūku gripu”.

Kas jādara, ja ir aizdomas par saslimšanu?
Pacientam, kurš jūt zemāk minētos pēkšņos saslimšanas simptomus, kas varētu liecināt par gripu, nekavējoties ir jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu pa tālruni. Vēlams palikt mājās un nedoties sabiedrībā. Noteikti informējiet savu ārstu, ja pirms pāris dienām esat atgriezies no ceļojuma pa valstīm, kurās saslimstība ar jauno gripu ir augstāka.

Kā var inficēties ar jauno gripu A(H1N1)?
Gripa no cilvēka uz cilvēku izplatās tāpat kā ikgadējās sezonālās gripas laikā – gaisa pilienu ceļā ieelpojot vīrusus ko slims cilvēks izdala runājot, klepojot vai šķaudot.
Inficēties iespējams arī pastarpināti –  no priekšmetiem, kurus pirms tam lietojis slims cilvēks (traukiem, rokturiem, krāniem u.c.). Vesels cilvēks var inficēties, pieskaroties šīm inficētajām virsmām un pēc tam – savai mutei un degunam.

Kādi ir gripas A(H1N1) simptomi?
Gripas A(H1N1) simptomi parasti ir tādi paši kā parastai, sezonālai gripai:

 • pēkšņa ķermeņa temperatūras paaugstināšanās (virs 38°C);
 • klepus un/vai iesnas;
 • sāpes kaklā;
 • iespējami, arī citi simptomi:
 • sāpes muskuļos (kaulu „laušanas” sajūta);
 • galvassāpes;
 • drebuļi;
 • nogurums.

Kā var izsargāties no saslimšanas ar gripu A(H1N1)? 
Lai izsargātos no saslimšanas ar gripu A(H1N1) svarīgākais ir personīgās higiēnas ievērošana un rūpīga roku mazgāšana.
Svarīgi rokas kārtīgi, vismaz 10-15 sekundes mazgāt zem tekoša ūdens, vēlams ar šķidrajiem mazgāšanas līdzekļiem, kārtīgi noskalot un noslaucīt ar vienreizlietojamu papīra dvieli vai nožāvēt zem ventilatora.
Svarīgi, lai arī saslimušie pacienti ievērotu personīgu higiēnu – šķaudot vai klepojot aizklātu muti un degunu, kā arī regulāri mazgātu rokas.
Vairumā gadījumu saslimšana ar gripu A(H1N1) norit viegli. Pasaules Veselības organizācija ziņo, ka liela daļa pacientu izveseļojas bez īpašas medicīniskās palīdzības un ārstēšanās slimnīcā.

Vai ir vakcīna pret gripu A(H1N1)?
Eiropā šobrīd reģistrētas trīs vakcīnas pret jauno gripas vīrusu. Latvija, Lietuva, Igaunija, kā arī citas Eiropas Savienības dalībvalstis, kas neveica vakcīnu iegādes priekšapmaksu, šobrīd piedalās vienotajā Eiropas vakcīnu iepirkuma procesā. Šobrīd nav paredzēts, ka vakcīna būs pieejama brīvajā tirdzniecībā nevienā no Eiropas valstīm.

Vai sezonālās gripas vakcīna ir efektīva pret gripu A(H1N1)?
Pastāv atsevišķas kopīgas sakarības starp cilvēku gripas vīrusu un gripas A(H1N1) vīrusu, tādēļ nevar izslēgt, ka sezonālā vakcīna varētu aizsargāt pret jauno vīrusu, bet ir jāveic pētījumi, kas to apstiprinātu. Slimības gaita un simptomi gan jaunajai gripai, gan arī sezonālajai gripa ir vienādi, līdz ar to tikai laboratoriski var noteikt ar kuru gripu pacients ir saslimis. Veselības ministrija aicina iedzīvotājus vakcinēties pret sezonālo gripu. Atgādinām, ka noteiktām pacientu grupām – bērniem līdz 2 gadu vecumam, hroniski slimajiem pacientiem, pacientiem vecākiem par 65 gadiem sezonālās gripas vakcīna pieejama ar 50% atlaidi.

Kas ir jaunā gripa A (H1N1)?
Gripa, ko izraisa A(H1N1) vīruss, ir jauns cilvēku gripas vīrusa apakštips, ko veido cūku, putnu un arī cilvēka gripas vīrusu jauna kombinācija, un kāda līdz šim nekur pasaulē nebija satopama. Jaunais gripas vīruss ir lipīgs un izraisa saslimšanu cilvēkiem.

Vai ir droši ceļot uz infekcijas smagāk skartajiem reģioniem?
PVO un ASV Slimību kontroles centrs šobrīd nav noteicis ceļošanas ierobežojumus uz jaunās gripas skartajām teritorijām. Tomēr iedzīvotājiem būtu ieteicams izvērtēt ceļošanas nepieciešamību un/vai iespēju ceļojumu atlikt vai arī ceļojot ievērot šādus ieteikumus:

Ceļotājiem, kuri ieplānojuši ceļot uz jaunās gripas skartajām teritorijām, ieteicams ievērot PVO mājas lapā ievietotos ieteikumus. Visi ceļotāji tiek aicināti ievērot vispārējas higiēnas prasības:

 • ceļojuma laikā bieži un rūpīgi mazgāt rokas. Mazgājot rokas ar ziepēm un siltu, tekošu ūdeni, samazinās risks inficēties ar gripu un citām infekcijām;
  alkoholu saturoši roku dezinfektanti var palīdzēt dezinficēt rokas situācijas, kad tās nav iespējams nomazgāt, tādēļ tos iesakām ņemt līdzi ceļojot;
  izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam vai mutei ar netīrām rokām, jo tā var inficēties ar gripas vīrusiem un citu infekcijas slimību izraisītajiem;
  ceļojuma laikā izvairīties no tādu vietu apmeklējuma, kur pulcējas liels cilvēku skaits, sevišķi, ja tās ir slēgtas telpas, kā arī izvairīties no kontakta ar inficētiem (saslimušiem) cilvēkiem;
  klepojot vai šķaudot būtu jāaizsedz muti un degunu ar vienreizlietojamu salveti, tas samazina mikrobu izplatīšanos;
  sekot vietējo varas iestāžu un sabiedrības veselības institūciju ieteikumiem un norādījumiem par A gripas H1N1 profilaksi.

Kādi piesardzības pasākumi veicami ceļotājiem, kas atgriežas no gripas A(H1N1) vīrusa smagāk skartajām teritorijām?

Ceļotājiem, kuri atgriežas no gripas A(H1N1) vīrusa skartajām teritorijām ir rūpīgi jāseko līdzi savam veselības stāvoklim un kuriem 7 dienu laikā parādījušies gripas simptomi:

 • jāpaliek mājās un pēc iespējas jāierobežo kontakts ar citiem cilvēkiem;
 • jāsazinās ar savu ģimenes ārstu un jāinformē par ceļojumu.

Avots: Veselības ministrija, www.vm.gov.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu