Vārda dienu svin: Līga

Lielākās zobu tīrīšanas kļūdas. Nepieļauj tās!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pirms lasi tālāk, lūdzu, atbildi uz vienu jautājumu: “Kāpēc TU tīri zobus?” Kas ir tava motivācija, vai varbūt tās nav?

Dziļākai lietu izpratnei vēlos vilkt paralēles ar ginekoloģiju, jo tas taču, es ceru, ir aktuāli katrai sievietei. Iedomājieties, ka ikmēneša asiņošana turpinās un nebeidz beigties. Kāda reakcija? Satrauktas veikli dodamies pie ārsta, lai noskaidrotu iemeslus. Tiek veikti dažādi izmeklējumi, lietotas zāles un sliktākajā gadījumā mūs ievieto slimnīcā. Skan nopietni!

Tagad iedomājieties smaganu asiņošanu, kas turpinās un nebeidz beigties katru reizi kad tīrāt zobus. Labi, ka netek pa muti ārā! Tad šķiet loģiska doma tīrīt maigāk vai netīrīt nemaz. Šāda taktika diemžēl izraisa vēl masīvāku smaganu asiņošanu, „pilnai laimei” parādās arī specifisks mutes aromāts, dažos gadījumos zobi paliek jutīgi, tā, ka nevar ieēst ne aukstu, ne karstu, arī skābs izraisa diskomfortu. Smaganas pietūkst un no gaiši rozā paliek tumši sārtas līdz pat tumši violetām. Šādai situācijai ieilgstot zobi sāk drupt, daži kustēties. Ēšana sagādā grūtības un līdzcilvēki izvairās nākt tuvāk par metru, jo smaka no mutes ir gana riebīga. Teiksiet briesmu stāsti? Nē! Tā Latvijā ir ļoti daudzu cilvēku problēma un zobu higiēnistu ikdienas darbs!

Viss iepriekš aprakstītais raksturo trīs mutes dobuma saslimšanas  – kariesu (infekcijas slimību, kas sagrauj zobu audus), gingivītu (smaganu iekaisumu, kas raksturojas ar smaganu asiņošanu), periodontītu, tautā sauktu par paradontozi (zobu balstaudu sabrukumu, kas raksturojas ar zobu kustēšanos un to izkrišanu).

Ko darīt? JĀTĪRA ZOBI!!! Tāpēc, lūk, ir jātīra zobi, lai katra no mums pasargātu sevi no saslimšanām, kas ilgtermiņā draud ar zobu zaudēšanu! Bezzobaina sievietes – skan nožēlojami… Šodienas tehnoloģijas ļauj saglabāt pirms desmit gadiem neglābjamus zobus, izgatavot dažāda veida protēzes, tomēr profesionāļi aprindās ir teiciens: “Ir zobi, ir problēmas. Nav zobi – ir vēl lielākas problēmas!”

Tātad, dodamies pie cēloņa! Visas nelaimes mutē izraisa mīkstais un cietais zobu aplikums. Mīkstais zobu aplikums sastāv no ēdiena atliekām, baktērijām un to gala produktiem. No kurienes tas viss? Mēs taču ēdam un dzeram vairākas reizes dienā un ēdiena atliekas sakrājās gan uz zobu virsmām, gan liela daļas starp zobiem! Tad nāk mums mutē esošās baktērijas, kas sāk mieloties un attiecīgi arī vairoties. Kurp dodies tu, kad ir nepieciešamība atbrīvoties no pārstrādātā ēdiena un dzēriena? Ceru, ka atbildi zini. Baktērijas nedodas nekur, tās izdala pārstrādāto ēdienu turpat tavā mutē. Tās ir lokāli toksiskas vielas un skābe. Skābe šķīdina tavus zobus un toksiskās vielas izraisa mutes mīksto audu, smaganu, iekaisumu.

Zobu tīrīšana ir ārstēšana! Tikai tajā gadījumā, ja tiksi vaļā no iekaisumu izraisošajām baktērijām, tavi zobu un smaganas būs veselas. Labā ziņā ir tā, ka tev nebūs jātērē nauda antibiotiku un citu zāļu iegādei, nebūs jāguļ slimnīcā vai jāņem slimības lapa. Tikai zobu pasta, zobu birste, zobu diegs, reizēm mutes skalojamais un noteikti regulāra zobu tīrīšana. Ak, jā! Zobu  higiēnista vizīte ļaus jums ietaupīt laiku un līdzekļus atveseļošanās procesā un pēc tā.

Mūsu uzticamie ieroči:

Zobu birstes – parasti tās tiek ražotas vidēji mīkstas (medium) un mīkstas (soft). Sakarā ar pieaugošo zobu jutību skaita pieaugumam, ražotāji sāk piedāvāt ļoti mīkstas (super soft) zobu birstītes. Galvenie kritēriji ir sariņu mīkstība, zobu birstes galviņas lielums, jo mazāka galviņa, jo ērtāka un labāka būs zobu tīrīšana. Ideālajā variantā zobu birstīte jāmaina 4 reizes gadā. Lai vieglāk atcerēties, mainiet zobu birstītes tāpat kā mainās gadalaiki  – ziemai sava zobu bistīte, pavasarim sava, u.t.t.

Nozīmīgs faktors ir laiks. Kurai no mums gan patīk tikai ātra mīlēšanās? Zobiem arī nepatīk tikai ātra to notīrīšana. Statistika vēsta ka vidēji cilvēki zobu tīra 46 sek. 3 minūšu vietā!!!!! Vai vēlies regulāru mīlēšanos, kas ilgst tikai 5 minūtes?! Zobu tīrīšanai, tas ir sevis ārstēšanai, pasargāšanai no nepatīkamām sekām, tev jāvelta 3 minūtes.

Zobu pastas – to ir daudz un dažādas, atliek tikai zināt ko vēlaties, lai tā pasta paveic. Tā kā nespeciālists neorientējas zobu pastu sastāvos, iesaku zobu pastas mainīt. Izņēmums, ja profesionāļi ir ieteikuši noteiktus mutes kopšanas līdzekļus uz noteiktu laiku. Pasta brīnumus nespēs veikt, ja mehāniski zobus tīrīsiet neefektīvi.

Zobu diegs – eh, kā mēs, Latvijā, viņu nemīlam, neskatoties uz to, ka viņš vienīgais spēj mūs paglābt no kaitinoša zobu starpā iesprūduša ēdiena, kā arī pasargāt no nepatīkamiem pārsteigumiem – apslēptiem caurumiem zobu starpās, mutes smakošanas, jo ēdiena atliekas zobu starpās pūst! Attiecīgi, ja pūst, smagana iekaist uz asiņo, radot papildus „desertu” baktērijām. Mīliet zobu diegu! Amerikāņiem ir teiciens: “Floss or die!” (diego vai mirsti)

Mutes skalojamie ir labs palīgs. Izvēle būs starp ārstnieciskiem un ikdienas lietošanai paredzētajiem. Novērtējiet savas patiesās vajadzības!

Noslēgumā daži knifiņi:

Veselīgi pēc ēdienreizēm izskalot muti vienkārši ar ūdeni vai lietot cukuru nesaturošās košļājamās gumijas.

Zobu diegošanas sabiedriskās vietas nav pierasta lieta, bet zobu bakstāmais gan. „Lielos” gabalus izbaksties uzreiz pēc ēšanas, bet pamatīgāku tīrīšanu atstājiet uz vakaru un to veiciet ar zobu diegu.

Zobu pastu uz zobu birstes lieciet tikai zirņa lielumā .

Pēc zobu tīrīšanas ļoti labi izmazgājiet zobu birstes galviņu, lai tā ir tīra, bez pastas un netīrumu atliekām.

Āboli, burkāni, mutes skalojamie, košļājamās gumijas neaizstāj mehānisku zobu tīrīšanu ar zobu birsti un zobu pastu.

Ja mīli baudīt vīnu, uzkod sieru, jo tas neitralizēs vīna skābumu un liegs tavam baudījumam darīt pāri zobiem.

Ja esi ēdusi, dzērusi kaut ko ļoti skābu, vai sanācis vemt, neklūp zobiem virsū ar zobu tīrīšanu, tas padarīt tos jutīgu. Izskalo muti ar ūdeni un nogaidi pusstundu vai stundu.

Divas reizes dienā pēc zobu tīrīšanas tīri mēli, novēršot nepatīkamu mutes aromātu. Sevišķi tas jāņem vērā smēķētājām!

Zobu higiēnists izvērtēs mutes veselības stāvokli, saslimšanu cēloni, tavas tīrīšanas nepilnības, tieši tev nepieciešanos mutes kopšanas līdzekļus. Konsultēs tavās individuālajās vajadzībās un palīdzēs saglabāt zobu skaistus pēc iespējas ilgāk.

Atkarībā no situācijas nopietnības zobu higiēnists jāapmeklē reizi pusgadā vai reizi gadā.

Tātad! „Kāpēc Tu tīri zobus?” Vai tāpēc, ka tu esi vērtība, tu cieni sevi, rūpējoties par savu ķermeni, jo tas ir tavs instruments savu sapņu realizēšanā, ik katras dienas izjušanā un šīs dzīves baudīšanā? Ja šī atbilde ir tavējā, tad zini, tu esi uz pareizā ceļa.

Dalīties.

5 komentāru

  1. Jūlija Liene R. on

    Patika salīdzinājums par mīlēšanos 🙂 Varu tikai pievienoties, un tā ir ar visu- ja kaut ko dara steigā un ātri, nesanāk tik labi. Ne tikai zobu tīrīšana. Vislabāk to izjūtu ar matiem. Man ir gari mati, lai tos izmazgātu vajag krietnu laiku veltīt, ja steidzos un ātri izmazgāju, man nav sajūta, ka tie ir tīri. Bet, ja vairākas minūtes iemasēju šampūnu galvā un kārtīgi visu matu garumā, tad atšķirība ir milzīga. Tā kā par zobiem tikai piekrītu!

  2. Gabriēla on

    Ah, tāpēc pie vīna vienmēr prasās siers!! Šito nemaz nezināju, bet tapat vienm,ēr ēdu klāt sieru, laikam iekšēja nojauta! ))

  3. Vēlējos pajautāt – vai tā ir taisnība, ka pēc zobu izmazgāšanas vislabāk muti ir skalot ar vēsu ūdeni?<br>Mans draugs tā uzskata un regulāri dara, bet pati tam nevaru saņemties, jo neesmu īsti pārliecināta, vai tā tiešām ir un vai ir vērts paciest ļoti nepatīkamās sajūtas (jo man ir ļoti jūtīgi zobi) veselības labā?!

Atstāt Ziņu