Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Kompresijas zeķes Tavai veselībai un skaistumam!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 iezgan bieži pacienti domā, ka kompresijas zeķes ir grūti uzvelkamas un neglītas. Bet tad viņi redz, ka zeķes ir izskatīgas, iemācās tās pareizi uzvilkt un pēc laika jau saka: dakter, šīs zeķes man patiešām palīdz!”, stāsta Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas ķirurgs flebologs Ints Bruņenieks.

Vairāk par kompresijas terapiju lasi ŠEIT >>.

– No kurienes tad ceļas nostāsti par spiedošajam un neglītajām kompresijas zeķēm, kuras nevar uzvilkt?
Agrāk medicīniskās zeķes patiešām bija vizuāli nebaudāmas, bet šobrīd tā vairs nav. Profilaktiskās kompresijas zeķes nav pārāk grūti uzvilkt un izskata ziņā tās būtiski neatšķiras no parastām zeķēm, pieejamas ļoti dažādos toņos. Medicīniskās kompresijas zeķēm krāsu gamma nav tik plaša, taču arī tām ir pievilcīgs dizains.
Grūti uzvilkt šīs zeķes ir tikai tad, ja velk nepareizi. Ir speciālas palīgierīces un paņēmieni, kas to atvieglo. Arī manikīrs zeķu dēļ nav jāupurē, jo ir speciāli gumijas cimdi, kurus lietojot, zeķe netiek saplēsta un to ir vieglāk uzvilkt.

– Cik liela ir kompresijas zeķu nozīme vēnu problēmu risināšanā?
Kompresijas terapija, kuras lielu daļu sastāda kompresijas zeķes, ir vēnu ārstēšanas stūrakmens. Tas var būt gan pirmais, gan pēdējais solis, kas tiek sperts, lai palīdzētu pacientam. Kompresijas zeķes izmanto gan tāpēc, lai neļautu vēnu problēmām attīstīties, gan arī pēc skleroterapijas vai pēc operācijas, bet gadījumos, kad radikāla ārstēšana nav iespējama, kompresijas terapija uztur pacienta veselības stāvokli un uzlabo dzīves kvalitāti.

– Cik ilgi kompresijas zeķes kalpo un vai tās ir dārgas? 
Zeķes saglabā kompresijas efektu pusgadu. Ja parēķina, izmaksas mēnesī sanāk mazākas nekā par tabletēm vai ziedēm, kuru efekts turklāt ir apšaubāms. Mūsu klīnikā akcijas Vēnu pavasaris ietvaros aprīlī atsevišķiem kompresijas zeķu modeļiem ir noteikta 25%, bet maijā – 20% atlaide.

– Kas jādara, lai atrastu sev piemērotākās kompresijas zeķes?
Pirmkārt, ir jādodas pie flebologa, kurš izvērtē, kāda kompresijas pakāpe ir vajadzīga un kāda zeķe ir piemērota, kā arī nomēra kāju, lai zeķe tai precīzi atbilstu. Pārāk liela zeķe nenodrošina vajadzīgo spiedienu, bet pārāk mazu ir grūti uzvilkt un kompresija par lielu. Reizēm pacienti stāsta, ka mājās viņiem tādas zeķes jau esot – pirktas kādam radiniekam, atsūtītas no ārzemēm vai tikušas valkātas trombu profilaksei, kad ilgāku laiku nācies gulēt slimnīcā pēc traumas vai operācijas. Šīs zeķes neder. Mūsu klīnikā pacientam tiek veikta arī kompresijas zeķu izmēra noņemšana. Jāmēra abas kājas, jo jāizvērtē, vai nepastāv būtiska izmēru atšķirība un vai šī atšķirība nav slimības sekas – tādā gadījumā vispirms vajadzīga kompresijas terapija ar kompresijas pārsējiem, ir jāārstē tūska un tikai tad var mērīt kompresijas zeķes. Ja pacients ir bijis izmeklēts un zina, kādas zeķes vajadzīgas, tad mērījumus var veikt speciāli apmācīts personāls, zeķes var iegādāties turpat uz vietas un tūlīt arī iemācīties tās pareizi uzvilkt. Pirmoreiz iegādājoties kompresijas zeķes, noteikti jāierodas pašam valkātājam, lai to varētu apgūt.

– Ko darīt, ja abas kājas nav vienādas vai arī tās neatbilst standarta izmēriem?
Tad mēs veicam speciālus mērījumus, nosakot vairākus parametrus, tai skaitā pēdas garumu un pēdas pacēlumu, un tiek ražotas zeķes pēc individuāla pasūtījuma.

– Jūs minējāt profilaktiskās un medicīniskās kompresijas zeķes. Kā tās atšķiras?
Ar kompresijas pakāpi. Profilaktiskās kompresijas zeķes nozīmē pacientiem, kuru vēnas ir veselas, bet kuri pakļauti ilgstošai statiskai slodzei – stāvēšanai kājās uz vietas, sēdēšanai birojā, pie stūres, lidmašīnā, autobusā u.c. Zeķes jāvalkā, lai neveidotos tūska un kāja dienas beigās justos mazāk pietūkusi un nogurusi, kā arī lai nākotnē nerastos vēnu problēmas. Nav simtprocentīgas garantijas, ka problēmu nebūs, bet zeķes var diezgan būtiski attālināt vai palēnināt vēnu patoloģiju attīstību.
Medicīniskās kompresijas zeķes nozīmējam cilvēkiem ar vēnu slimībām. To uzdevums ir neļaut slimībai izvērsties smagākās formās, piemēram, panākt, lai neveidotos ādas izmaiņas, pigmentācija, trofiskās čūlas, tās izmanto arī trofisko čūlu ārstēšanā. Medicīniskajai kompresijai, ko nodrošina zeķes, ir četras pakāpes. Visbiežāk mēs izmantojam otro pakāpi – pēc vēnu operācijām vai skleroterapijas, kā arī hronisku vēnu slimību gadījumā, piemēram, ja ir dziļo vēnu problēmas, kad operācija nav iespējama. Pirmā pakāpe ir vairāk starpposms starp profilaktisko un ārstniecisko kompresiju – kad vēnu problēmas jau iezīmējas, bet īsti vēl nav tādas, lai operētu. Trešo kompresijas pakāpi izmanto, ja ir izteiktas kāju problēmas, biežāk – ja ir limfas atteces traucējumi, kad veidojas tūskas, limfostāze, elefantiāze – tā dēvētā ziloņa kāja. Ceturtā kompresijas pakāpe tiek izmantota ļoti reti, lielu problēmu gadījumā.

– Kompresijas zeķes var būt īsākas vai garākas, pastāv dažādi specifiski modeļi, ir arī kompresijas zeķbikses. Kāda būs labākā izvēle dažādiem pacientiem?
Ja runa ir par profilaktiskās kompresijas izstrādājumiem, tad tas ir gaumes un ērtību jautājums, vai izvēlēties pusgarās zeķes, garās zeķes vai zeķbikses. No medicīniskā viedokļa pietiek ar pusgaro zeķi . Sportistu vidū iecienītas ir profilaktiskās sporta zeķes, kas lielākas fiziskas slodzes gadījumā ļauj ātrāk atkopties muskuļiem, palīdz ātrāk aizgādāt projām vielmaiņas galaproduktus, tāpēc ir mazākas muskuļu sāpes un nogurums. Ārstnieciskās kompresijas zeķes jebkurā gadījumā nozīmē ārsts, izvērtējot vēnu stāvokli, problēmas raksturu, kāju anatomiskās īpatnības, utt. Ir arī speciālas zeķbikses grūtniecēm, kurām tās būt vēlams valkāt visām, jo hormonālās izmaiņas organismā, bērniņu gaidot, var veicināt varikozes attīstību, kā arī ir pastiprināts vēnu trombozes risks. Pieejamas arī speciālas kompresijas zeķes cilvēkiem ar pēdas deformāciju – greizo īkšķi, ko tautā sauc par „kauliņu”, kā arī diabēta pacientiem domātas kompresijas zeķes ar sudraba šķiedrām, lai mazinātu inficēšanās risku. Rūpējoties par kāju ādas mitrināšanu, var izvēlēties kompresijas zeķes, kuru diegā ar nanotehnoloģijas palīdzību iestrādātas alvejas ekstrakta mikrokapsulas.

– Kādos gadījumos kompresijas zeķes nedrīkst valkāt?
Ja ir iekaisīgas ādas problēmas, ekzēma, strutaina infekcija vai trofiska čūla ar izteiktiem izdalījumiem. Ja ir alerģija pret vielām, kas ir zeķu sastāvā, tad var iegādāties kokvilnas kompresijas zeķes, kas nerada alerģiju. Artēriju problēmu gadījumā zeķu valkāšanas iespēju izvērtē ārsts.

– Cik ilgi kompresijas zeķes kalpo un vai tās ir dārgas?
Zeķes saglabā kompresijas efektu pusgadu. Ja parēķina, izmaksas mēnesī sanāk mazākas nekā par tabletēm vai ziedēm, kuru efekts turklāt ir apšaubāms. Mūsu klīnikā akcijas Vēnu pavasaris ietvaros aprīlī atsevišķiem kompresijas zeķu modeļiem ir noteikta 25%, bet maijā – 20% atlaide. 

 

Rīga, Kokneses prospekts 18a
Tālr.  67374747, 67374744
www.venucentrs.lv

Dalīties.

1 komentārs

  1. Jā,es nopirku zeķes,bet man aizķērās un saplīsa.Mēģināju salāpīt cik izturēs nezinu!Man teica,ka jāiet uz operāciju ,bet sakarā, ka operācija dārga nopirku zeķes.Bet lasīju, ka nevar valkāt zeķes,ja ir vēnu ekzēma vai tā ir?Kājas ļoti sāp un pamst.

Atstāt Ziņu