Vārda dienu svin: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Kolāža – veids, kā ieraudzīt savus sapņus un likt tiem īstenoties

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ķiet, nevienai vairs vārds „kolāža” neasociējas tikai ar vizuālās mākslas darbiņu, kurā no dažādiem fragmentiem izveidots viens vesels mākslas darbs. Arvien biežāk dzirdam iedvesmojošus pieredzes stāstus, kas attiecas uz vēlmju un sapņu kolāžām. Šāda vizualizācijas kolāža ir viens no mākslas terapijas paņēmieniem, un ar tās palīdzību izdodas skaidrāk apjaust, kas ir tas, ko vēlamies saņemt no dzīves, pat sakārtot prioritātes, apjaust, kā pietrūkst un pēc kā ilgojamies.

Kā izveidot savu vizualizācijas kolāžu:

Vari kolāžu veidot mājās viena pati, taču jautrāk un mīļāk, ja sarīko kolāžas vakaru un griez un līmē kopā ar foršiem cilvēkiem! Ja laba enerģija virmo telpā, arī kolāžā ieguldīsi daudz pozitīvāku attieksmi!

Nepieciešamās lietas: kaudze ar žurnāliem (der jebkādi dzīvesstila, sieviešu, recepšu, dārza žurnāli – jo vairāk, jo labāk!), šķēres, līme, liela kartona vai papīra loksne, un kāda svecīte, ko iededzināt darbošanās laikā, lai telpā būtu pozitīva enerģija.

Kolāžas var gatavot divējādi:

1. Kolāžas veidošanā ļauties savām sajūtām – atslābinies un vienkārši šķirsti žurnālus un griez ārā to, kas tev ļoti iepatīkas – gan attēli, gan uzraksti. Pēc tam, kad to visu salīmēsi kopā, varēsi skaidri redzēt kolāžas kopējo noskaņu un paanalizēt, kāpēc ir tā un pēc kā tu alksti. Tāda neliela ielūkošanās pašas zemapziņā.

2. Kolāžas gatavošanai pieiet ļoti atbildīgi un tās gatavošanā „pieslēgt” prātu. Tātad – apzināti meklēt un atlasīt attēlus un citātus, meklējot lietas un notikumus, kurus vēlies redzēt savā dzīvē. Šādu kolāžas gatavošanas tehniku, starp citu, iesaka arī slavenās filmas The Secret autori, kuri uzskata, ka vēlmes jāizsaka atbildīgi, jo tās piepildās, līdz ar to arī tavai vēlmju kolāžai jāsastāv tikai no tā, ko patiešām gribi.

Idejai: kolāžas centrā vari uzlīmēt savu fotogrāfiju un tai apkārt tad attiecīgi attēlus, kas simbolizē tavas vēlmes katrā dzīves sfērā.

Interesanti un vērtīgi ir šādu kolāžu izveidot visai ģimenei kopā. Lielās lapas vidū uzlīmējiet ģimenes foto un kopīgi izveidojiet savas ģimenes 2013.gada sapņu karti!

 

PIEREDZE

Līga: Savu pirmo iedvesmas un sapņu kolāžu es izveidoju pirms trijiem gadiem, īsi pirms Ziemassvētkiem. Līdz tam par neko tādu nebiju dzirdējusi, nebija ne mazākās nojausmas, vai un kas sanāks. Sanācām kopā bariņš meiteņu. Milzīga kaudze žurnālu. Kāda tur pļāpāšana vai karstā dzēriena baudīšana – viss šis process tā ievilka. Sākumā sēdi, šķirsti žurnālus, bet te pēkšņi  sāc pamanīt, ka pretī sāk lūkoties lietas, fotogrāfijās notvertas sajūtas, treknos uzrakstos un izceltos citātos izteiktas vēlmes un domas, kas jau kādu laiku ir mitušas manī un burtiski kliedz „izgriez mani!”.

Ja sākumā domāju, koncentrēšos uz noteiktām jomām (tobrīd aktuāls bija darbs), tad rezultātā manā kolāžā vairāk runāja tieši emocijas, dzīves baudīšana un pašā centrā divas lielas, skaidras pūkainā dvielī ievīstīta mazuļa acis… Atceros, kā ar meitenēm par to iesmējām, bet tici vai nē, jau uz nākamajiem Ziemassvētkiem sev zem sirds es nēsāju mazulīti, manu mīļo meitiņu!

Pēc tam esmu veidojusi kolāžu katru gadu. Nākamajās ļoti acīmredzami ir runājusi vēlme pēc nepiespiestākas dzīves, pēc sievišķības un arī to, man gribas teikt,ka esmu saņēmusi! Vismaz sajūtu ziņā ik katra no manām kolāžām, skatoties ar laika distanci, ir piepildījusies. Arī lietas un procesi dzīvē ir gājuši soli solī ar manām kolāžām.

Vai es nemitīgi raudzījos uz šīm kolāžām? Nē! Tās bija manā tuvumā, reizēm uzmetu „gleznai” skatienu, pakavējos pie tās, bet mēdzu arī par to pilnīgi aizmirst. Pagājušajā gadā gan ļoti apzināti izveidoju vienu tematisku kolāžu ar to, kādu es vēlētos savu ģimenes ligzdiņu – atradu attēlus, kas izstaro atmosfēru, kādu vēlo vannasistabā, virtuvē, ēdamistabā, terasē… Arī par šo pagājušajā gadā piemirsu, taču gada nogalē to atradu un kaut kas tajā tik spēcīgi uzrunāja, ka tagad tieši gribās visu laiku to turēt acu priekšā. Ko tagad? Dzīvoju, strādāju, ticu un ceru!

 

Annija: Kolāžas regulāri sāku veidot četrus gadus atpakaļ, tagad taisu katru gadu vismaz pa vienai – gan uz papīra, gan uz datora ekrāna. Ir lietas, kas piepildās visai aši, piemēram, suši bilde realizējās tādā veidā, ka blakus darba vietai atvērās kafejnīca, kas piedāvā austrumu virtuvi. Tagad skatos – man kolāžā ir vārds “laimē” un nauda, un nu jau četras reizes pēc kārtas laimēju pa 25 – 50 santīmiem, laikam nākamreiz gan jābūt konkrētākai par laimesta apjomu. Saderība seksā man gan gājusi gar degunu, jo šogad nav izdevies iepazīties ar savu otro pusīti, bet droši vien aizgājušajā gadā bija citas lietas vispirms sakārtojamas.

Esmu sapratusi, ka man neder piebāzta kolāža, jo tad es neko tur nevaru atrast un nav uz ko koncentrēties. Kolāžu veidošana man palīdz noformulēt, ko tad es īsti uz šo brīdi vēlos no dzīves visās jomās, un iedvesmo arī kaut ko darīt lietas labā.

Liene: Par kolāžu tehniku uzzināju pirms pieciem gadiem, kad gatavojām tās reiki nodarbībā. Man toreiz šis process un pats gala iznākums šķita ļoti iedvesmojoši, un vēl iedvesmojošāk bija tajā brīdī, kad pēc kāda laika atkal paraudzījos uz savu kolāžu un sapratu, ka tur redzētās sajūtas un lietas ir piepildījušās! Kad gatavoju savu pirmo kolāžu, līdz ar to tajā atspoguļojās manas ilgas pēc attiecībām. Visai drīz pēc kolāžas uztaisīšanas es iepazinos ar savu pašreizējo vīru, drīz pieteicās meitiņa, sarīkojām kāzas un iekārtojāmies paši savā dzīvoklī. Viss ,pēc kā ilgojos, īstenojās dzīvē! Tagad kolāžu gatavošana ir manas dzīves sastāvdaļa- to es taisu vismaz reizi gadā, tā mani iedvesmo un es uzskatu, ka ikdienā ir nepieciešams vairāk tādu lietu, kas mūs iedvesmo. Kolāža palīdz noformulēt, ko īsti es vēlos un kaut brīdi arī par to padomāt.

Līga: Ar vizualizācijas kolāžu iepazinos pirms vairākiem gadiem, kad tuvojoties Jaunā gada sagaidīšanai, ar draudzenēm sarīkojām kolāžu veidošanas vakaru. Toreiz mani aizrāva gan tās gatavošanas process- istabā valdīja pozitīvs azarts, radošums un prieks, lidoja sapņi un tika noformulēti mērķi, gan arī pats galarezultāts. Ļāvos sajūtām, kas mani vadīja un mudināja griezt no žurnāliem laukā it visu, aiz kā aizķeras acis un sirds sajūsmā iesaucās: tas ir man! Pēc gada lūkojoties uz savu kolāžu, secināju, ka sajūtas, pēc kurām alku, ir izdevies notvert un izjust. Tā nu kolāža kļuvusi par manu Jaunā gada apņemšanās un vēlmju sakārtošanas tradīciju. Man patīk reizi vai pāris reizes gadā uztaisīt kolāžu – tā ir kā mana „personīgā psihoterapija”, kad ielūkojos savā zemapziņā, savās ilgās, vēlmēs un noskaņās. Šīs kolāžas gatavoju pēc principa – „viss, ko redzu un kas patīk, griežu un līmēju laukā”.

Taču man ir tapusi arī viena ļoti racionāli un apzināti veidota kolāža. To pirms diviem gadiem veidojām kopā ar vīru- uz lielās skaidu plātnes tāfeles esam salīmējuši savus mērķus un sapņus, ko vēlamies kopdzīvē īstenot. Šī kolāža regulāri tiek papildināta- kaut kas tiek pielikts, kaut kas noņemts, vai atzīmēts kā jau iegūts. Nu, ja jums vajag iedvesmu, teikšu, godīgi – piepildās! Un vēl kas svarīgi- jānoformulē laikam tā vēlme ļoti precīzi, vai arī pašai sev jāatbild, vai patiešām to vēlies. Mazs piemērs: izgriezu un ielīmēju kolāžā sievieti skrituļslidās, domāju- kā nu ne, skrituļošu gar savu Daugavmalu uz nebēdu- gan fiziska aktivitāte, gan svaigā gaisā padzīvošu, kā to var negribēt!? Nu, lūk, dabūju es savas skritulenes, un tā pēc dažiem ne tik veiksmīgiem izbraucieniem tās noputējušas stāv skapī. Tomēr tas nemazina prieku par notikumiem un lietām, kas piepildījušās un patiešām ir bijušas „īstās” – sākot no dziļi personīgiem notikumiem un mājokļa iegādes, beidzot ar baseina apmeklējumu.

 

Dalīties.

2 komentāru

  1. Par kolāžu uzzināju pirms gadiem 10.Esmu tādas veidojusi vairākas.Kolāžās ievietoju fotogrāfijas-savas un tuvo cilvēku. Manas kolāžas ir piepildijušās-veidojiet un ieskatieties tajās laiku pa laikam!

  2. šogad savu pirmo kolāžu uztaisīju fotoshopā. Pirms tam bildes izgriežot no virtuāliem žurnāliem internetā ar speciālo programmu. Kaut kā pašā sākumā negribējās vēl graizīt žurnālus. Uz dekstopa gan pagaidām vēl nelikšu. Vēlāk uzrakstīšu, kas ir piepildījies.<br><br>

Atstāt Ziņu