Vārda dienu svin: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Kas jāievēro pērkona negaisa laikā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

akts ir tumša un asa, bailes biezas, logi ciet.
Negaisa laikā nedrīkst pie logiem stāvēt…”

Kurš gan nezina šo Mirdzas Zīveres izpildīto dziesmu? Bet vai zinām, ka pērkona negaisa laikā nedrīkst ne tikai pie logiem stāvēt, bet jāievēro vēl virkne drošības pasākumu?

Jā, jā, it kā kaut kur lasīts, kaut kas dzirdēts, taču bieži vien piemirstam par dažām lietām, ko tiešām neiesaka darīt pērkona negaisa laikā un pret citām izturamies visai vieglprātīgi. Atgādināsim svarīgākos ieteikumus, kā rīkoties negaisa laikā.

Ja atrodies telpās:
* Vislabāk patverties telpās, kas aprīkota ar zibens novadīšanu. Ieteicams bez īpašas nepieciešamības neiet ārpus telpām.

* Mājās jāaizver visi logu, durvis. Tāpat svarīgi parūpēties, lai telpās nebūtu caurvēja, jo ar to telpā var iekļūt lodveida zibens. 

* Negaisa laikā nekurini plīti vai krāsni. Dūmi vada elektrību un pieaug risks, ka ēkā var iespert zibens. 

* Neuzturies pie elektroinstalācijām, antenām, logiem, durvīm, ūdens krāniem un radiatoriem, kā arī citiem metāla priekšmetiem.

* Atvieno radio un televizoru no elektriskā tīkla. Neizmanto sadzīves elektrotehniku un tālruni. 

* Negaisa laikā pārliecinies, ka neesi kontaktā ar metāla priekšmetiem.

Ja atrodies laukā:
* Nerunā pa mobilo telefonu!

* Mediķu pieredze rāda, ka zibens aktivitāti var piesaistīt arī rotaslietas, piemēram, ķēdīte, kas aplikta ap kaklu.

* Nebrauc ar velosipēdu vai motociklu/motorolleri! Kad sākas pērkona negaiss, nokāp no braucamrīka un noliec to drošā attālumā no sevis.

* Pērkona negaisa laikā nedrīkst atrasties uz ezera vai citas ūdenskrātuves, peldēties, makšķerēt zivis. Nepieciešams attālināties no ūdenskrātuves drošā attālumā, jo ūdens labi vada elektrību. 

* Sevišķi bīstams zibens ir klajā laukā. Atrod ēku, kur patverties. Nekādā gadījumā nevajadzētu patverties zem atsevišķi augošiem kokiem vai nelielos šķūnīšos.

* Nedrīkst palikt atklātās augstienēs, blakus metāla vai metāla stiepļu žogam un zibensnovedējam.

* Ja klajā laukā nav kur patverties, tad nogulies zemē. Ja iespējams, izvēlies sausu, smilšainu grunti, pēc iespējas tālāk no ūdenskrātuvēm.

* Nedrīkst slēpties zem augstiem, atsevišķi augošiem kokiem – ozoliem, priedēm, liepām, it sevišķi ja to stumbru jau bojājis zibens. Pastāv risks, ka zibens var trāpīt kokā vēlreiz.

Un atceries- kas sevi sargā, to arī Dievs sargā!

Ja zibens ir trāpījis
Zibens ir dabas radīta elektrība, kas tiek izvadīta caur ķermeni, tādēļ gadījumā, ja cilvēku skāris zibens, jāpārliecinās vai nav ietekmēta sirdsdarbība. Tāpat zibens ietekmē var rasties ārēji redzami, kā arī iekšējo orgānu apdegumi.

Zibens var radīt arī nervu bojājumus, kas var izpausties, piemēram, kā muskuļu raustīšanās.

Ja cilvēkam iespēris zibens, nekavējoties jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība! Zvaniet 113!

 

Avoti:
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta norādes

Neatliekamā medicīniskā palīdzības dienesta ieteikumi: http://www.nmpd.gov.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu