Vārda dienu svin: Andulis, Alnis

Kā uzvārīt normālu ķīseli?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ir ogu laiks, bērns pie vecmāmiņām regulāri baudījis visvisādus ķīseļus, un nu tos lūdz gatavot arī man. Cenšos, bet vēl neviens no pieciem mēģinājumiem man nav šķitis tāds, ar ko lepoties. Te par šķidru, te par stingru un garšo pēc cietes. 
Var kāds, lūdzu, pateikt, kas ir laba ķīseļa garants? Kādas ir proporcijas ūdenim un nepieciešamajam cietes daudzumam? 

Dalīties.

7 komentāru

  1. Es parasti ņemu 2 litrus ūdens, apmēram 200 gramus ogu. Ogas un ūdeni nedaudz pavāru. Ogām ir jāsāk šķīst. Ķīselis ar nešķidušām ogām pēc pagatavošanas kļūst skābāks. Cukuru pēc garšas pievieno, kad ogas pašķīdušas. Kartupeļu miltus iemaisu aukstā ūdenī un pievienoju pirms kīselis sācis vārīties. Pēc cietes pievienošanas, ķiselis ir jāmaisa nepārtraukti līdz uzvārīšanās brīdim. Kartupeļi cieti nevar pievienot, kad ķīselis jau vārās, tad izdodas arkunkuļiem un nav viendabīs. uzvārīt nevajag ļoti strauji pēc cietes pievienošanas. Lai izdodas! Jautājiet, ja vēl ko nezināt vai neizdodas! Katrs sākums grūts!

  2. Likās, ka uzrakstīju! Jā tiešām nav! Es ņemu kartupeļu cieti 2 deserta karotes bez kaudzītes. Udeni ņemu 1 glāzi, tad var labi izmaisīt. Svarīgi, lai ciete pirms pievienošanas kīselim ir tiko izmaisīta un nav nosēdusies trauka dibenā!

  3. Es ņemu 2 ēd.k.ar nelielu kaudzīti cieti un iejaucu ~1/3 gl ūdens (ieber lielākā krūzē cieti un pamazām, maisot, pievieno ūdeni) Patiesībā ērtāk ir to darīt zem krāna, jo tad var labāk iemaisīt. Šo procedūru veic TIEŠI PIRMS pievienošanas šķidrumam katlā (ja agrāk, tad pirms tam atkal kārtīgi jāsamaisa). Uzreiz leju LĒNĀM (tievā strūkliņā) katlā, kad tas pamatīgi vārās, un iemaisu ar putojamo slotiņu. Labāk iejaucas un nekad nav kunkuļu. Tad riņķi izslēdzu (man plītij ir keramikas virsma) Vēl mazliet pamaisu un atstāju, lai dziest. Pārējais, kā jau iepriekšējos komentos… Es gan neko nemēru un nesveru, jo neba nu pirmā reize. 🙂 Šādi sanāk pabiezs ķīselis, ko bērni ļoti labprāt ēd desertā kopā ar kādu "balto" krēmu, piemēram, no saputota saldā krējuma un biezpiena, vai rīsu, vai bubertu, vai vienkārši ar aukstu mannā biezputru. Garšīgāks ir stipri padzisis vai pat auksts.<br><br>Jau vārīšanas sākumā noteikti pievienoju 3-4 krustnagliņas un kaut kāda citrusaugļa miziņu (1/2 – 1 neliela citrona vai laima), dažreiz izmantoju to, kas paliek pāri pēc sulas izspiešanas. Pirms cietes pievienošanas to izķeksēju no katla.<br><br>Ogu vietā var izmantot jebkuru ievārījumu (ziemā, piemēram) Man gan "nerakstīts likums" ir – labs ķīselis sanāk tikai tad, ja klāt ir upenes! Tās dod to "īsto ķīseļa" garšu, krāsu un aromātu. 🙂 No zemenēm vien sanāk pliekans…<br>Vēl man šķiet, ka jo skābāks ķīselis, jo šķidrāks tas sanāk… Bet varbūt vienīgi sagadīšanās… <br><br>Lai izdodas un labi garšo!

  4. Sievietes Pasaule on

    Šodien piedalījāmies varenā ķīseļa vārīšanas pasākumā – tapa trīs dažādi ķīseļi, pārbaudījām dažādus knifiņus, proporcijas. Drīzumā publicēsim portālā! 🙂

Atstāt Ziņu