Vārda dienu svin: Šarlote, Lote

Kā pasargāt sevi no karstuma dūriena?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

īdz ar karstā laika iestāšanos, kad termometra stabiņš rāda ap 30 grādiem pēc Celsija, jāuzmanās, lai nekļūstam par karstuma dūriena upuriem. Uzzini, kas jāievēro, lai izvairītos no pārkaršanas, kā pasargāt bērnus un ko darīt, ja tomēr gadījies pārkarst.

Karstajā laikā riskam īpaši ir pakļauti:

* Gados vecāki cilvēki, īpaši tie, kam vairāk par 75 un kuri dzīvo vieni vai aprūpes namos.
* Cilvēki ar garīgiem traucējumiem, plānprātību, kā arī tie, kas ikdienā ir spiesti paļauties uz apkārtējo palīdzību.
* Slimnieki, kas ir piesaistīti pie gultas.
* Cilvēki, kas lieto noteiktus medikamentu veidus.
* Cilvēki, kas slimo ar hroniskiem veselības traucējumiem, īpaši ar elpceļu vai sirds slimībām.
* Cilvēki, kas lieto alkoholu vai narkotikas.
* Zīdaiņi un mazi bērni, īpaši tie, kas jaunāki par 4 gadiem.
* Fiziski aktīvi cilvēki, piemēram, roku darba darītāji, sportisti.

Ja jūs aprūpējat cilvēkus, kuri varētu būt riska grupā, iestājoties karstuma vilnim, ir svarīgi iepriekš plānot savu rīcību. Īpaši karstā laikā cilvēka organisms var pārkarst un zaudēt šķidrumu, kas var radīt nespēku un izraisīt karstuma dūrienu. Abus šos stāvokļus nepieciešamas novērst nekavējoties.

Simptomi, kam jāpievērš uzmanība:
• galvassāpes
• slikta dūša
• intensīvas slāpes
• miegainība
• apsārtusi un sausa āda
• pēkšņa ķermeņa temperatūras paaugstināšanās
• apjukums
• agresivitāte
• krampji un samaņas zudums

! Karstuma dūriens iestājas, ja netiek ārstēts karstuma radītais nespēks, bet tas var parādīties arī pēkšņi un bez brīdinājuma. Karstuma dūriens izraisa neatgriezeniskus organisma, tostarp smadzeņu, bojājumus, vai pat nāvi.

Kā sevi pasargāt karstā laikā?
Laikā, kad gaisa temperatūra sasniedz vairāk nekā plus 25 un pat vairāk nekā plus 30 grādus pēc Celsija, ir īpaši svarīgi neaizmirst par pamatnosacījumiem savas un savu tuvinieku veselības saglabāšanai.

! Karstās vasaras dienās karstuma dūrienu var
 iegūt, atrodoties pat telpās!

Pārkaršanu vai karstuma dūrienu cilvēks var iegūt ilgstoši atrodoties saulē vai karstās, nevēdinātās telpās, kur ir paaugstināts gaisa mitrums. Īpaši svarīgi tas ir, ja cilvēkam ir fiziska slodze! Nepieciešams objektīvi novērtēt savu veselības stāvokli un samērot fizisko slodzi ar laika apstākļiem un savām spējām.

Pārkaršanas pirmās pazīmes ir galvas sāpes, ātrs pulss, apziņas traucējumi, dažkārt var būt arī bezsamaņa, slikta dūša, vemšana, kā arī var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra.

Lai izvairītos no pārkaršanas, karstā laikā speciālisti iesaka:
* Ja tiek iepriekš izziņots liels karstums, plānojiet savu dienu tā, lai jūs varētu izvairītos no karstuma.
* Neatrasties ilgstoši saules iedarbībā!
* Ja iespējams, izvairieties doties ārā no mājas laikā, kad karstums ir visintensīvākais (laikā no plkst. 11 līdz plkst. 15).
* Ja jums tomēr jādodas ārā, uzturieties ēnā. Valkājiet cepuri un gaišas, vieglas un elpojošas drēbes, ieteicams no kokvilnas auduma. Ja kādu laiku plānojat uzturēties ārpus telpām, paņemiet līdzi pietiekamu ūdens daudzumu.
* Ejiet vēsā dušā vai vannā, vairākas reizes dienā apslapiniet ķermeni ar aukstu ūdeni, īpaši seju un skaustu.
* Atcerieties, ka pārkarsis cilvēks nedrīkst iet peldēties aukstā ūdenī!
* Ēdiet kā parasti. Centieties vairāk lietot aukstus ēdienus, it īpaši salātus un augļus, kas satur daudz ūdens. Dienā izdzeriet vismaz 2 litrus ūdens. Fiziskas slodzes apstākļos nepieciešamā ūdens daudzums var būt lielāks!
* Regulāri lietojiet šķidrumu, pat gadījumā, ja nejūtieties izslāpuši – ūdens ar augļu sulu vai pamīšus lietots minerālūdens un dzeramais ūdens ir labākais risinājums.
* Centieties nelietot alkoholu, kafiju un tēju, jo šie dzērieni pastiprina dehidratāciju.
*Izvairīties no smagas fiziskās slodzes veikšanas karstās, nevēdinātās telpās!
*Vecāki cilvēki ir vairāk pakļauti karstuma izraisītajam efektam. Jūs varat palīdzēt saviem gados vecākajiem radiniekiem vai kaimiņiem, regulāri pie viņiem iegriežoties un atgādinot bieži un daudz dzert šķidrumu. Viņiem būtu jālieto dažādi šķidrumi – gan sulas, gan ūdens. Palīdziet viņiem telpās uzturēt vēsumu, aizverot aizkarus, atverot logus pa nakti vai ieslēdzot ventilatoru, ja nepieciešams.
* Gadījumā, ja uz ielas jums paliek pārāk karsti, rekomendējam meklēt atvēsinājumu publiskās vietās: veikalos, kafejnīcās ar kondicionēšanas iekārtām, bibliotēkās. 

Kā rīkoties pārkaršanas gadījumā:
Karstuma dūriena vai pārkaršanas gadījumā speciālisti iesaka cietušo novietot guļus ar paceltu galvgali vēsā un labi vēdinātā telpā, atbrīvot viņu no apģērba, īpaši, ja tas ir cieši pieguļošs.

Cietušajam ir jādod dzert vēss ūdens – vienam litram ūdens vēlams pievienot pustējkaroti sāls, dzert to lēni, nelieliem malkiem. Svarīgi, lai cietušais atgūst normālu ķermeņa temperatūru, tādēļ vēlams cietušā galvu, kaklu un paduses dzesēt ar mitrām kompresēm, kā arī pakāpeniski apšļakstīt cietušo ar vēsu ūdeni.

! No karstuma dūriena cietušo nedrīkst mērkt aukstā ūdenī, jo tas var izraisīt galvas smadzeņu bojājumus vai pat cilvēka nāvi! Ja cietušā stāvoklis neuzlabojas, vērsties pēc mediķu palīdzības!

Kad būtu jāmeklē mediķu palīdzība:
* Sazinieties ar savu ārstu, farmaceitu vai citu veselības aprūpes speciālistu, ja karstuma laikā Jums parādās neparasti simptomi.

* Pievērsiet uzmanību krampjiem rokās, kājās vai vēderā, vieglai apjukuma sajūtai, nespēkam vai miega traucējumiem.

* Parādoties šiem simptomiem, atgulieties uz vairākām stundām, atvēsinieties un lietojiet daudz ūdens vai augļu sulas.

* Meklējiet mediķu palīdzību, ja kāds no šiem simptomiem pasliktinās vai nepāriet.

* Karstuma dūriens var būt nāvējošs. Tas strauji progresē un var novest pie pēkšņa samaņas zuduma. Ja  ir aizdomas, ka kādam ir karstuma dūriens, nekavējoties jāzvana neatliekamās palīdzības dienestam!

Dalīties.

1 komentārs

  1. Vakar biju jūrā, redzēju kā pašā karstākajā laikā, pusdienlaika saulē daži bērneļi bez cepurēm skraidīja, māmiņas protams blakus melnas kā ogles cepinājās uz dvieļiem..njā..cerams, ka šodien tiem mazajiem viss kārtībā.

Atstāt Ziņu