Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Kā izvairīties no iesnām?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

RINOSPRAY sālsūdens deguna skalošanai.

Labāk un lētāk!

 

Iesnas ir  bieži sastopama slimība. Īpaši bieži šī vīrus infekcija novērojama pavasarī un rudenī. Ko iesākt?

Akūtas iesnas (rinīts) ir deguna gļotādas iekaisuma process, bieži pacientam pievienojas arī kakla iekaisums. Iesnu  ierosinātāji ir vīrusi (zināmi vairāk kā 200 dažādi veidi). Akūtās iesnas parasti ir viens no saaukstēšanās simptomiem, ko visbiežāk izraisa deguna dobuma infekcijas. Deguna blakus dobumos uzkrājas šķidrums, notiek liela daudzuma šķidruma attece no deguna un līdz ar to attīstās deguna aizlikums, kas apgrūtina elpošanu. Ilgstoši neārstējot akūtās iesnas, tās var pāriet hroniskajās. Ārstēšanās galvenais uzdevums būtu šķidruma izvadīšana no deguna blakus dobumiem (te palīdz deguna skalošana ar aerosoliem uz jūras vai sālsūdens bāzes, piemēram, vietējais ražojums Rinospray) un deguna aizlikuma mazināšana, kā arī infekcijas apkarošana.

Simptomi
Galvenie simptomi akūtam rinītam ir ,,tekošs”, ,,aizlikts” deguns (izdalījumi no deguna, kas sākumā ir ūdeņaini un caurspīdīgi, vēlāk kļūst gļotaini un dzeltenīgi), apgrūtināta elpošana, šķaudīšana, skrāpējoša sajūta kaklā, var pievienoties arī balss aizsmakums. Ķermeņa temperatūra var būt paaugstināta, dažkārt pat ļoti augsta, taču nereti tā var būt bez izmaiņām. Tā kā nepatīkamās vīrus infekcijas laikā normāla elpošana caur degunu ir traucēta, nākas elpot caur muti, kas saslimšanu var padziļināt, jo no mikrobiem neattīrīts gaiss nonāk rīklē, kas var izraisīt bronhu iekaisums.
Infekcija visbiežāk izplatās gaisa pilienu veidā, bet to var pārnest arī ar rokām, kopīgi lietojot sadzīves priekšmetus (krūzītēm, dvieļiem utt.).
Īpaša uzmanība būtu jāpievērš zīdaiņiem, maziem bērniem, lai ,,parastas” iesnas nepārvērstos nopietnākā saslimšanā. Tāpat jāatceras, ka deguns ir saistīts ar īpašām atverēm ar tuvumā esošiem orgāniem – acīm, ausīm, kas savlaicīgu iesnu neārstēšanas gadījumā var izraisīt dažādas komplikācijas – izsaukt tūskas veidošanos ausīs, arī sāpes un acu, ausu vai deguna dobuma iekaisumus. Caur degunu ir grūti elpot, kas var būt iemesls tam, ka zīdainis sliktāk zīž. Maziem bērniem uz dažām dienām var būt arī paaugstināta ķermeņa temperatūra.
Inkubācijas periods iesnām ilgst 2 dienas. Parasti iesnas vidēji ilgst 7-10 dienas. Ja iesnas nepāriet un turpinās ilgāk par mēnesi, ir jāmeklē cits iesnu cēlonis. Tas var būt deguna blakus dobumu iekaisums, deguna starpsienas deformācija vai arī alerģiska izpausme.

Ārstēšana
Deguna skalošana ar jūras ūdeni, sālsūdeni, piemēram, Rinospray vai citiem aptiekā nopērkamiem līdzekļiem, deguna gļotādas normālu funkciju atjaunošanai ir vienkārša un efektīva metode, īpaši iesakāma zīdaiņiem un maziem bērniem.
Ja nepieciešams, jālieto pretsāpju/pretiekaisuma medikamentus.
Ja deguns ir aizlikts, var izmantot anemizējošus deguna pilienus, kas nopērkami jebkurā aptiekā. Farmaceits ieteiks katram vecumam atbilstošus preparātus, lietošanas biežumu un daudzumu. Vienīgi der atcerēties, ka šādus preparātus atļauts lietot ne ilgāk par 3–5 dienām. Tie iedarbojas uz deguna gļotādu un, ilgstoši lietoti, var vairāk kaitēt nekā palīdzēt. Atvieglot elpošanu un atbrīvot aizlikto degunu var palīdzēt inhalācijas. Sūkājamās konfektes – vēl viens veids, kā atvieglot elpceļu stāvokli. Tās neārstē slimību, bet samazina diskomfortu.
Sekrēcijas un strutainā stadijā var lietot specifiskākus pret iesnu preparātus. Kuri preparāti konkrētajam cilvēkam ieteicami, vislabāk pateiks ārsts. Īpašos gadījumos ārsts papildus var izrakstīt arī antibakteriālo terapiju.
Cilvēkiem ar novājinātu imunitāti un hroniskām slimībām jau no paša iesnu sākuma būtu vēlams ārstēties mediķu uzraudzībā.

Ko vēl?
Ieteicamas daudz uzturēties svaigā gaisā vai bieži vēdināt telpas.
Istabā vajadzētu būt svaigam un mitrinātam gaisam, īpaši aktuāli tas ir ziemas laikā, kad centrālapkure sausina telpās gaisu. Vairākas reizes dienā vēdiniet istabas, varat izmantot gaisa mitrinātāju, vai uzlikt uz radiatoriem samitrinātus dvieļus.
Ja zīdainim ir paaugstināta temperatūra, viņu nevajadzētu ģērbt siltāk kā parasti, jo var rasties bīstama organisma pārkaršana.
Lai mazulim būtu vieglāk elpot, var nedaudz pacelt gultas matracīša galvgali.
Pieaugušie var veikt kumelīšu inhalācijas. Bērniņiem, kuriem nav alerģijas, degunā var pilināt siltu kumelīšu novārījumu. Mazuļus gan labāk turēt no karstiem tvaikiem un vārošiem ūdeņiem drošā attālumā.

Var lietot tautas līdzekļus pret iesnām
Mājas apstākļos izplatītākie paņēmieni iesnu ārstēšanai ir sviedrēšanās, tēju dzeršana un kārtīga izsildīšanās. Tēja ar aveņu ievārījumu, ingvera tēja, medus no liepziediem, karstas vannas kājām un sinepju plāksteri uz kāju lieliem ir pārbaudīti paņēmieni. Pēc tam noderēs vilnas zeķītes, vai arī kāda sildoša ziede.
Degunā ieteicams iepilināt svaigi spiestu burkānu sulu, kas ir attiecībās 1:1 sajaukta ar ūdeni.
Sīpolu vai ķiploku sasmalcina, izspiež sulu, un vairākas reizes dienā iepilina degunā.
Citronu sulu uzlej uz plaukstas un divas trīs reizes dienā ievelk nāsīs. Pēc dažām minūtēm degunu izskalo ar vāju sālsūdeni.
Trīs četras reizes dienā iepilina degunā pa 2 pilieniem svaigi izspiestas alvejas sulas.
Labi palīdz aromterapija – priedes, piparmētru, eikalipta ēteriskā eļļa iedarbojas antiseptiski, ierobežo mikrobu vairošanos. Eļļas var arī inhalēt.
Iesnu laikā nelietot uzturā piena produktus, kartupeļus un balto miltu izstrādājumus.

Profilakse
Lai neslimotu, svarīgi ir laikus norūdīties un cīņai pret ziemas vīrusiem gatavoties jau vasarā. Šeit būs daži padomi:

  • Pēc iespējas vairāk staigājiet ar basām kājām, peldieties un sauļojieties.
  • Ēdiet vitamīniem bagātos dārzeņus un augļus. Ēdiet ar C vitamīniem bagātās upenes un dzērvenes un sasaldējiet tās ziemai. Lietot uzturā sīpolus un ķiplokus.
  • Ļoti liela nozīme ir fiziskām aktivitātēm – garām pastaigām, izbraucieniem brīvā dabā un fiziskiem vingrojumiem. Tas pasargās ne tikai no iesnām, bet arī no citām vīrusu saslimšanām, stabilizēs imunitāti un novērsīs nepareizas stājas attīstību.
  • Regulāri mazgājiet rokas.

Kā pareizi izšņaukt degunu?
Bērni zīdaiņa vecumā nešņauc degunu, un to ir grūti iemācīt, tādēļ deguntiņš no izdalījumiem jāattīra mehāniski ar speciāla baloniņa palīdzību.
Maziem bērniņiem sapilinot kumelīšu šķīdumu, vannojot vai raudot, deguntiņš pats attīrās.
Degunu nevajadzētu šņaukt ar lielu spēku, bet gan viegliņām papūst, jo tieši tas veicina spiediena palielināšanos deguna blakus dobumos un infekcijas tālāku izplatību.
Nešņauciet abas nāsis reizē. Iesākumā izšņauciet vienu nāsi un iztīriet, tas to pašu dariet ar otru.

 

Uzmanību! Var arī būt alerģiskas iesnas. Tās visbiežāk pavada bieža šķaudīšana, taču to var noteikt Jūsu ārsts.  Par  šo iesnu ārstēšanu ārstējieties ar ģimenes ārstu vai farmaceitu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu