Vārda dienu svin: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Kā drošāk pārlaist gripas sezonu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

iema ir laiks, kad īpaši aktivizējas dažādi vīrusi, no kuriem kā draudīgāko atpazīstam gripas vīrusu. No tā mēs īpaši cenšamies pasargāt gan sevi, gan bērnus, nereti veicot dažādas profilaktiskas darbības, tostarp vakcinējoties. Tomēr, aizvien lielākā daļa sabiedrības izvēlas vakcināciju neveikt. Kā tad labāk pārdzīvot iespējamo gripas laiku un kapēc tieši gripa mūs tik ļoti biedē? Uz šiem jautājumiem atbild klīnikas Premium Medical virsārste un ģimenes ārste Aija Šnikvalde.

Kā izvairīties no vīrusa?
Lai izvairītos no gripas, tāpat kā no citām vīrusu saslimšanām, ir svarīgi regulāri nostiprināt savu imunitāti, kā arī veikt ikdienas profilaktiskās darbības.

Inficēties ar gripas vīrusu var gaisa pielienu ceļā, ieelpojot inficētu gaisu, kā arī nokļūstot tiešā kontaktā ar inficēto personu vai inficētiem priekšmetiem – bērnu dārzā daloties ar rotaļlietām, veikalā izvēloties iepirkumu grozu un sabiedriskajā transportā pieturoties pie roktura. Kā redzams, slimības izplatības ceļi ir ļoti ikdienišķi un diez vai mēs varam visu gripas sezonu neapmeklēt pārtikas veikalu, bērnu dārzu, skolu, darbu un citas sabiedriskās vietas. Tomēr, sabiedriskās aktivitātes, īpaši gripas epidēmijas laikā, ir vērts ierobežot riska grupas pacientiem:

  • Grūtniecēm;
  • Maziem bērniem un senjoriem;
  • Hronisku plaušu, sirds un asinsvadu, kā arī nieru aknu un vielmaiņas slimību pacientiem;
  • Pacientiem, kuri sirgst ar imūndeficītu.

Tieši riska grupas pacientiem nopietnāk būtu jāizsver nepieciešamība pēc pretgripas vakcīnas kā profilakses līdzekļa. Vakcinēties var arī gripas sezonas laikā, taču jāatceras, ka imunitāte pret vīrusu izstrādājas divu nedēļu laikā pēc vakcinēšanās. Šobrīd valsts 50% apmērā kompensē pretgripas vakcīnu riska grupas pacientiem un 100% apmērā bērniem no 6 – 23 mēnešu vecumam.

Tāpat svarīgi ir rūpēties par vidi sev apkārt, lai izvairītos no saslimšanas, jāievēro personīgā higiēna, biežāk jāmazgā rokas, īpaši pēc sabiedrisku vietu apmeklējuma, regulāri jāvēdina gan darba, gan dzīvojamās telpas, jārūpējas par vitamīniem bagātu, sabalansētu uzturu un jāuztur sevi maksimāli labā formā, lai saslimšanas gadījumā ir spēks cīnīties ar vīrusu.

 

Kā atpazīt gripu?
Lai pēc iespējas veiksmīgāk uzveiktu gripu, ir svarīgi to atpazīt ļoti laicīgi. Gripas vīruss sākas akūti, strauji paaugstinās temperatūra (virs 38*C), parādās lauzoša sajūta kaulos un muskuļu sāpes, sāp galva un acāboli. Vēlāk var pievienoties citiem vīrusiem tik raksturīgās kakla sāpes, klepus un iesnas.

Tomēr, jāatceras, ka droši gripas vīrusu var diagnosticēt tikai veicot nepieciešamās analīzes. Te talkā nāk mūsdienu medicīna, piedāvājot veikt gripas ekspress testu. Piemēram, klīnikā Premium Medical šādu testu var veikt ārsta vizītes laikā.

Kāpēc tieši gripa mūs tā biedē?
Gripas vīruss attīstās ļoti strauji, tā inkubācijas periods ir vidēji 24-78 stundas, taču cilvēks sāk izdalīt vīrusu vēl 24 stundas pirms simptomu attīstības un turpina vidēji 5 dienas. Arī telpās gripas vīruss var izdzīvot ļoti ilgi, uz priekšmetu virsmām tas var saglabāties līdz pat 10 dienām. Vienkārši runājot – gripas vīruss ir ļoti agresīvs un lipīgs.

Tomēr vēl viena būtiska atšķirība starp gripu un parastu saaukstēšanās vīrusu, ir iespējamās, nopietnās komplikācijas, no kurām biežāk sastopamās ir:

  • Bakteriāls sinusīts,
  • Vidusauss iekaisums;
  • Encefalīts;
  • Pneimonija, bronhīts
  • Hronisku plaušu slimību un astmas saasinājumi

Šīs komplikācijas un nevis gripa kā tāda, ir lielākais drauds veselībai.

Kā uzveikt gripu?
Jo laicīgāk tiek konstatēts gripas vīruss, jo sekmīgāk to var ārstēt. Ja gripa tiek konstatēta pirmo 48 stundu laikā pēc simptomu parādīšanās, pacients var sākt lietot īpaši gripas ārstēšanai paredzētus medikamentus, kuri palīdz ātrāk un efektīvāk cīnīties ar vīrusu. Ja šos medikamentus lieto vēlāk, to efektivitāte mazinās. Diemžēl, tie ir visai dārgi un iedarbojas specifiski uz A un B tipa gripas vīrusu, tāpēc tos nevajadzētu lietot, ja vien gripas vīruss nav apstiprināts ar analīžu rezultātiem.  Šie ir recepšu medikamenti un pirms to lietošanas noteikti jākonsultējas ar ārstu.

Ja gripa nav apstiprināta laboratoriski, un tomēr esat sasirdzis ar vīrusu, jāatceras, ka gripu un citus vīrusus ir jāārstē mājās, nevis darba vietā. Turpinot savas ikdienas gaitas, jūs apdraudat gan sevi, gan cilvēkus sev apkārt. Vīrusu izplatības laikā un īpaši, ja mājās jau ir atnests vīruss, ir biežāk jāvēdina telpas, kurās uzturaties.

Lai pēc iespējas sekmīgāk uzveiktu vīrusu, ir jālieto daudz šķidruma. Nereti ir grūti pierunāt bērnus dzert ūdeni, šajā gadījumā talkā var nākt ar medu saldinātas tējas un sulas.

Tāpat svarīgi ir uzņemt imunitāti nostiprinošos vitamīnus, kuri visvairāk sastopami svaigos dārzeņos un augļos. Var lietot arī aptiekā nopērkamu C vitamīnu, kas dos organismam vairāk enerģijas cīņai ar vīrusu.

Ja pašsajūta augstās temperatūras dēļ fiziski ir slikta, tad jālieto pretsāpju un pretiekaisuma preparāti, tas ir paracetamols un ibuprofens. Tomēr jāatceras, ka paaugstināta temperatūra ir veids, kā organisms cīnās ar vīrusu, tāpēc, ja vien pašsajūta ļauj, tad temperatūru labāk ir pārciest.

Galvassāpju un temperatūras ārstēšanai nekādā gadījumā nevajadzētu lietot aspirīnu, īpaši bērniem līdz 12 gadu vecumam. Gripas vīruss bojā asinsvadus un palielina to caurlaidību. Arī aspirīns paplašina asinsvadus, līdz ar to varētu rasties asins izplūdumi vai sākties asiņošana.

Lai arī kā mēs censtos, ne vienmēr varam paši tikt galā ar vīrusu, tāpēc jāatceras, ka, ja vīrusa ārstēšana ieilgs vairāk par 5 – 6 dienām, parādās elpas trūkums, sirdsdarbības traucējumi, spiedoša sajūta krūšu kurvja rajonā vai asins izplūdumi un asiņošana, nekavējoties vajadzētu doties uz slimnīcu un turpināt ārstēšanos tur.

Dalīties.

Atstāt Ziņu