Ziemas periodā biežāk par sevi atgādina vairākas pēdu problēmas, viena no tām – kārpas: samērā vienkārša veselības problēma, par kuru pacientiem ir nepietiekamas zināšanas. Tas ir galvenais iemesls, kādēļ kārpas bieži tiek ārstētas nepareizi. Lielākoties pacienti pie podologa dodas vien tad, kad „viss jau ir izmēģināts”.
Tā kā apslimis ir cilvēks, nevis kārpa vai varžacs, ārstēšanā pielietotie līdzekļi un metodes dažādiem pacientiem var atšķirties – jānovērš problēmas iemesli, nevis ilgstoši jācīnās ar sekām.
Mana pieredze liecina, ka ļoti liela nozīme ir pacientu apmācībai un motivācijai, tādēļ apmeklējot speciālistu, nekautrējieties uzdot visus jautājumus, kas radušies konkrētās saslimšanas sakarā.
Biežāk pieļautā kļūda – parādoties nelielam, sāpīgam veidojumam uz pēdas, tas tiek klasificēts kā varžacs. Izvēloties nepiemērotas ārstēšanas metodes (varžacu plāksterus u.c.), stāvoklis nevis uzlabojas, bet gan pasliktinās. Atsevišķu slimību, piemēram, cukura diabēta gadījumā, šādai rīcībai var būt gana nopietnas sekas.
Abu minēto problēmu iemesli un nepieciešamā ārstēšana ievērojami atšķiras:
- Pēdu kārpas (2.att) ir lipīga, vīrusa izraisīta saslimšana. Ar tām biežāk inficējas bērni.
Attēlā redzamie tumšie punktiņi ir asinsvadu kapilāri, kas izveidojas vīrusa ietekmē, lai nodrošinātu vīrusa dzīvības procesus. Šī ir galvenā pazīme, kas ļauj vizuāli atšķirt kārpu no varžacs, tomēr ne vienmēr atšķirības ir, tā teikt, pa gabalu redzamas – labāk diagnostiku uzticēt speciālistam.
Galvenie ārstēšanas principi – imunitātes stiprināšana un lokāla terapija.
Kļūdaina ārstēšana un mehāniska traumēšana nereti izraisa kārpu tālāku izplatīšanos. Atsevišķos gadījumos nepieciešama imunologa vai dermatologa konsultācija.
- Varžacis ir spiediena izraisīts ādas bojājums – palielināta pēdu noslogojuma vietās notiek pastiprināta ādas pārragošanās, audi sablīvējas un veido cietu „tapiņu”, kas staigājot rada spiedienu uz nervu galiem un izraisa sāpes. Īpaši sāpīgas ir starppirkstu varžacis.
Lai atbrīvotos no varžacīm, problemātiskie ādas apvidi pareizi jāapstrādā , jāatslogo, izmantojot, amortizējošas zolītes vai speciālus ortopēdiskos izstrādājumus un jāveic regulāra pēdu ikdienas aprūpe atbilstoši podologa ieteikumiem.
Varžacu profilaksei pilnībā pietiktu, ja ikdienas gaitās mēs apavus pielāgotu pēdu anatomiskajām īpatnībām, nevis otrādi – kājas mēģinātu pieradināt pie apavu formas.
Dina Bašķe, podoloģe
Dinas Bašķes podologa prakse
Adrese: Krasta iela 2, Lielvārde
T. 28347765