Pavsaris – laiks, kad visapkārt mums viss plaukst, zeļ, zied un gaiss reibinoši smaržo pēc ceriņiem. Laiks, kad izglītības iestādēs – bērnudārzos, skolās un augstskolās – rit izlaidumi. Izlaidums ir ļoti nozīmīgs dzīves brīdis neatkarīgi no tā, vai absolvējam bērnu dārzu vai iegūstam maģistra līmeņa diplomu. Un tieši tādēļ arī vienmēr vēlamies šajā dienā justies un izskatīties jo īpaši labi.
Šajā rakstā vairāk par to, kā pareizi saposties augstskolas izlaidumam, kādu tērpu, kurpes un aksesuārus izvēlēties un kā pareizi valkāt mantiju.
Katrai augstākās izglītības iestādei, fakultātei vai pat studiju programmai ir savas apģērba tradīcijas akadēmiskajiem svētkiem. Aizsardzības un iekšlietu izglītības iestādēm tie ir strikti reglamentēti formas tērpi, citiem mantijas, citiem svētku tērps. Svarīgi ir izvēlēties pareizu un etiķetei atbilstošu vizuālo tēlu, lai pasākums noritētu veiksmīgi.
Svētku tērps
Izlaidums ir akadēmiskie svētki un tā oficiālā daļa un diplomu izsniegšanas ceremonija ir dienas pasākums. Savukārt neoficiālā daļa un balle tradicionāli tiek organizētas pēcpusdienā vai vakarā. Tērpam oficiālajai daļai ir jāatbilst etiķetes vai reglamenta noteikumiem. Savukārt balles tērpu var izvēlēties brīvi, atbilstoši vakara tematikai un norises vietai. Oficiālajai ceremonijai vispiemērotākais būtu formāls, svinīgs kostīms vai kleita ar piedurknēm. Īpaši karstā dienā būtu pieļaujama arī kleita ar pusgarām vai īsām piedurknēm. Apspīlēts apģērbs, atkailināti pleci vai pārmērīgs dekoltē nav atbilstoši dienas apģērbam. Apģērba toņus vajadzētu izvēlēties neitrālās krāsās. Būtu atbilstoši gan gaišie, gan pasteltoņu, gan arī tumšākas krāsas kostīmi. Vajadzētu izvairīties no pārlieku raiba apģērba un spilgtiem toņiem (piemēram, koši sarkans, ultra rozā, u.tml.). Svārku vai kleitas garumam jābūt ap ceļgalu (+/- 2 vai 3 cm, atbilstoši auguma proporcijām). Princešu kleitas ir pieļaujamas tikai bērnudārza izlaidumā. Jo augstākas pakāpes diploms tiek iegūts, jo formālāks apģērbs ir jāizvēlās.
Mantija
Mantijas valkāšanas tradīcijas akadēmiskajā vidē ir ļoti senas. Tās veidojušās jau tajos senajos laikos, kad universitātēs studēt bija atļauts vien vīriešiem, un to dizains īpaši nav mainījies laika gaitā. Mantija mūsdienās ir svētku tērps un prasa īpašu cieņu, uzmanību un pareizu valkāšanu. Absolventu akadēmiskais svētku tērps ir komplekts, kas tiek veidots no mantijas, kapuces un cepures ar pušķi. Vispopulārākās visā pasaulē ir melnas krāsas mantijas, kuras tiek greznotas ar konkrētas zinātņu nozares, līmeņa vai augstskolas krāsām. Dāmām pie mantijas ir obligātas melnas, klasiska stila, slēgtas laiviņu tipa kurpes un miesaskrāsas zeķes. Jāpārdomā, ko dāma vilks zem mantijas, ņemot vērā tērpa piegriezumu. Jāuzmanās ar rotaslietām. Jo minimalāk un neuzkrītošāk, jo labāk un pareizāk. Laulības vai saderināšanās gredzens ir atļauts. Frizūru vislabāk veidot vienkāršu, jo galvā būs uzlikta akadēmiskā cepure. Īsu un pusgaru matu īpašniecēm labāk piedien brīvi izlaists matu sakārtojums, savukārt garus matus pareizāk saspraust elegantā mezglā vai copē (bez rotājumiem).
Apavi
Ar apaviem ir vienkārši un sarežģīti vienlaikus. Gribās vilkt kurpes uz ļoti augstiem papēžiem, bieži vien krāsainas siksniņkurpes vai kurpes ar vaļējiem purngaliem. Kādai citai šķiet, ka vislabākās ir baletčības. Dāmas, neviens no iepriekš minētajiem variantiem neder oficiālajai ceremonijai. Vispiemērotākās ir vienkrāsas laiviņas melnā, bēšā vai kādā citā neitrālā krāsā, kas būtu saskaņotas ar tērpu. Kurpēm ir jābūt elegantām, ar stabilu papēdi līdz 7 cm augstumā. Pie mantijas ir pieļaujamas tikai melnas krāsas, slēgtas, klasiska stila laiviņas dāmām. Skaistās augstpapēdenītes, siksniņkurpes, vai kurpes ar mirdzumiņiem, lentītēm un atvērto purngaliņu būs piemērotas izlaiduma ballei vakarā. Un jā, ļoti svarīgi atcerēties un ievērot. Kurpēs plikas kājas nevelk! Obligāti ir jābūt zeķēm vai zeķubiksēm miesas krāsā.
Frizūra un Make up
Gan frizūras izvēlē, gan grimam ir jābūt atbilstoši dienas apģērba etiķetei. Eleganti, vienkārši un gaumīgi.
Noslēgumā vēlu visiem brīnišķīgu un atmiņā paliekošu izlaiduma ceremoniju un balli. Un jā, vēl pēdējā niansīte. Valsts himnas laikā vienmēr jāstāv kājās un ar skatu pret valsts karogu.