Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Gripa – mainīgā un nežēlīgā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pasaulē ir milzum liels skaits vīrusu. Pret gripas vīrusiem palīdz tikai dažas antivirālās zāles, kuru efektivitāte atkarīga no konkrētās gripas celma, kas mainās gadu no gada. Pārējie līdzekļi ir simptomu un komplikāciju mazināšanai. Piemēram, gripu pavadošo iesnu simptomātiskai ārstēšanai var izmantot sālsūdeni deguna skalošanai, kas atvieglo elpošanu un mazina iespēju saslimt ar deguna blakus dobuma iekaisumu. Mūsdienās sālsūdeni var nopirkt arī spreja veidā, piemēram, Rinospray Seawater.

Kādas ir gripas pazīmes:
• pēkšņs sākums;
• galvassāpes;
• drudzis;
• paaugstināta temperatūra;
• kaulu “laušanas sajūta”;
• aizlikts deguns bez iesnām un sauss, rejošs klepus.

Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, gripa atšķiras ar lielo izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu. Slimība var izplatīties epidēmiju un pandēmiju veidā.

Sabiedrībā bieži ir izplatīts viedoklis, ka cilvēkam nav imunitātes pret gripas vīrusu, jo mēs ar to bieži slimojam. Lūk, izslimojam masalas, cūciņas vai bakas, un mums ir mūža imunitāte, bet ar gripu – nekā.

 

Nav taisnība, ka cilvēkam nav imunitātes pret gripas vīrusu!
Cilvēkam veidojas noturīga imunitāte pret gripas vīrusu. Galvenā problēma ir tajā apstāklī, ka gripas vīruss ir ļoti mainīgs. Cilvēks nekad nesaslimst tieši ar to pašu vīrusu, kurš jau reiz ir izslimots. Atkārtotā saslimšana ar gripu nav vājas imunitātes sekas, bet gripas vīrusa mainības rezultāts. Notiek gripas vīrusa ģenētiskā mainība, kuru var izraisīt dzīvnieku un cilvēku gripas vīrusu ģenētiskās rekombinācijas.

Biologiem ir izdevies lielāko daļu vīrusu klasificēt pa dzimtām. Šādu dzimtu ir vairāk kā 70, no kurām 30 ir tādas, kas ietekmē siltasiņu organismus, tātad putnus un zīdītājus – tai skaitā arī cilvēku, 6 ietekmē cilvēka augšējos elpošanas ceļus, bet tikai 1 dzimtā atrodas gripas vīruss.

Pēc klasifikācijas iedalās 3 tipa gripas vīrusi un tie būtiski atšķiras pēc tā, kādas ir viņu spējas izsaukt saslimšanu un kuri dzīvie organismi ir to radītās saslimšanas upuri. Visbiežāk sastopama ir A tipa gripa un parasti izraisa vissmagākās epidēmijas. Šī tipa vīrusi ir ļoti daudzveidīgi un pie tam tie izraisa saslimšanu ne tikai cilvēkiem, bet arī putniem un zīdītājiem. B un C tipu gripa nav tik plaši sastopama, un tie galvenokārt ir cilvēka gripas vīrusi. B tipa gripa var izraisīt mazākus, vairāk lokalizētus slimības uzliesmojumus. Mutācijas notiek 2 – 3 reizes lēnāk. B tipa gripai ir izteikti gripas simptomi, pie tam tie rodas ne katru gadu un nekad neizsauc gripas pandēmijas. C tipa gripa ir retāk sastopama un parasti izraisa tikai vieglu saslimšanu.

 

Galvenais gripas epidēmiju un pandēmiju izraisītājs ir A tipa gripas vīrusi!
Viens no cēloņiem, kurš veicina A tipa gripas vīrusu izplatību pasaulē epidēmiju un pandēmiju veidā, ir plašais vīrusa nēsātāju loks. Galvenais saimnieks A tipa gripas vīrusam ir ūdensputni : pīles, zosis, kaijas u.c. Šie vīrusi inficē arī cilvēkus, cūkas, zirgus, roņus, delfīnus, kā arī putnus (vistas, tītarus u.c.). Vīruss katram nēsātājam var izpausties dažādi: ja cilvēkiem tas izpaužas kā tipiska gripas saslimšana, tad pīlēm un zosīm tas parasti izpaužas kā bezsimptomu zarnu infekcija.

Gripas epidēmija vērojama galvenokārt noteiktā ģeogrāfiskā teritorijā, un tai raksturīgs saslimšanas biežuma straujš pieaugums. Epidēmijas laikā gadā gripu izslimo pat līdz 20 – 50% iedzīvotāju. Gripas epidēmijas atkārtojas ik pēc viena līdz diviem gadiem. Epidēmijām dod vārdu pēc vietas, kurā atklāts attiecīgais vīrusa apakštips, piemērām, Pekinas, Honkongas vai Krievijas gripa.

Gripas pandēmijas rodas ik pēc 10 – 50 gadiem. Tās izraisa tikai gripas A tipa vīruss. Slimība skar ļoti plašas ģeogrāfiskas teritorijas, dažkārt pat visu pasauli. Saslimšana izplatās strauji. Pandēmija var ilgt no dažām nedēļām līdz pat vairākiem mēnešiem. Ja gripas epidēmijas laikā slimo miljoniem cilvēku un mirst tūkstošiem, tad pandēmijas gadījumā slimo simtiem miljonu un mirst miljoniem cilvēku. Cilvēces vēsturē vispostošākā bija 1918. – 1919. gada “Spāņu gripas” pandēmija, kas nogalināja desmitiem miljonu cilvēku.

Gripas vīruss turpina mainīties…

 

Labāks un lētāks dziedinošais sālsūdens degunam!

Dalīties.

Atstāt Ziņu