Vārda dienu svin: Lita, Sibilla, Teika

Gribi skaistas kājas šovasar – sāc jau tagad!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

a nepatīk tas, ko ieraugām, palūkojoties spogulī uz savām kājām, tad tur bieži vien vainojamas vēnu problēmas. Lai gan tās var risināt jebkurā gadalaikā, sasparoties šim solim nereti ir vieglāk tieši pavasarī, kad jo īpaši mostas vēlme labi justies un labi izskatīties. “Gan medicīniskais, gan estētiskais aspekts daudziem šodien šķiet vienlīdz svarīgs, un mēs, flebologi, to saprotam un respektējam,” saka Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas fleboloģe Sandra Prāve.

Klīnikā tiek izmantotas un savstarpēji kombinētas visdažādākās vēnu ārstēšanas metodes, bet šoreiz mūsu saruna ir par skleroterapiju – metodi, kuru lieto ārstnieciskos un kosmētiskos nolūkos, turklāt gadu gaitā tā ir ievērojami pilnveidojusies, ļaujot risināt arvien plašāku vēnu problēmu klāstu.

– Ar ko sākas vizīte pie flebologa?
Jebkurā gadījumā mēs vispirms veicam izmeklēšanu ar ultraskaņas dupleksās sonogrāfijas metodi, lai izvērtētu asiņu plūsmu dziļajās un virspusējās vēnās. Izmeklējums ir nesāpīgs, nekaitīgs, ilgst aptuveni 20 minūtes un sniedz mums precīzu informāciju, tai skaitā precīzi redzam virspusējo vēnu slimos posmus, kuru dēļ veidojas asiņu sastrēgums. Putu skleroterapija ir viena no metodēm, ar kuras palīdzību varam tos slēgt.

– Kā skleroterapija darbojas un kādas ir tās priekšrocības?
Sonogrāfijas kontrolē slimajā vēnā tiek ievadīts putu formas medikaments, kas rada asinsvadu iekšējā slāņa bojājumu. Putas sastāv no daudziem sīkiem burbulīšiem, uz kuru virsmas ir aktīvās vielas molekulas. Tās vienmērīgi aizpilda vēnu un rada asinsvada iekšējā slānīša bojājumu pa visu tā perimetru. Medikamenta iedarbībā asinsvads sašaurinās. Pēc tam, saspiežot asinsvadu ar speciāliem kompresijas materiāliem un kompresijas zeķēm, sieniņas sarētojas, un asinsvads slēdzas. Ar putu skleroterapiju varam slēgt lielos varikozos vēnu zarus un stumbra vēnas, kuru diametrs nepārsniedz septiņus milimetrus, kā arī varikozās vēnas, kuras izveidojušās pēc iepriekš veiktas operācijas. Atkārtota operācija būtu visai traumatiska, jo šīs vēnas nereti ir ļoti izlocītas, ar plānām un trauslām sieniņām. Te skleroterapija patiešām ir neaizstājama. Tā paver arī jaunas ārstēšanās iespējas cilvēkiem, kuriem vēnu operācija nav ieteicama sliktas vispārējās veselības dēļ.
Jāpiebilst, ka putu skleroterapija ultraskaņas kontrolē ir arī ekonomiski izdevīga: tā izmaksā 4–5 reizes lētāk nekā operācija. Turklāt pašlaik mūsu klīnikā notiek ikgadējā akcija Vēnu pavasaris, kuras laikā gan pirmreizējai ārsta konsultācijai, gan skleroterapijai, gan arī kompresijas zeķēm noteiktas vērā ņemamas cenu atlaides.

– Kādiem pacientiem skleroterapiju nedrīkst izmantot? 
Šīs procedūras neveic grūtniecēm un māmiņām, kuras baro bērniņu ar krūti. Viņām iesakām valkāt kompresijas zeķes, bet par skleroterapiju var domāt, kad zīdīšana ir pārtraukta. Piesardzība jāievēro hormonālās kontracepcijas un menopauzes hormonu terapijas lietotājām, jo viņām ir paaugstināts trombu veidošanās risks. Situācijās, kad darbojas vairāki riska faktori, reizēm skleroterapiju veicam, ievērojot speciālu medikamentozu profilaksi. Ir arī atsevišķas slimības un vispārēji organisma stāvokļi, kuru gadījumā skleroterapiju neveic. Ārsts vienmēr rūpīgi izvaicā pacientu un rīkojas tā, kā nepieciešams katrā konkrētā situācijā.

– Vai šī procedūra ir sāpīga?
Ir jārēķinās ar to, ka adatas dūrienu jūt, bet mēs lietojam tik mazas adatiņas, ka parasti pacienti par pašu dūrienu nesūdzas. Sklerotizējot ādas kapilārus, reizēm mēdz būt dedzinoša sajūta, bet sāpju nav. Nav traucētas pacienta darbaspējas, viņam vienīgi jāvalkā kompresijas zeķes. To visu  detalizēti izklāstām, un, ja rodas kādas neskaidrības, pacienti mums var vienmēr piezvanīt vai uzdot jautājumus elektroniskajā pastā – tas sniedz papildu drošības sajūtu.

– Kādi ir dzīvesveida ierobežojumi periodā pēc skleroterapijas un cik ilgā laikā vēnas izzūd?
Asins pigments vēl zināmu laiku ādā ir redzams kā tumšāka josliņa, tas izbalē pakāpeniski. Aptuveni 2–4 nedēļas pēc procedūrām ir jāvalkā medicīniskās kompresijas zeķes. Cilvēkiem ar aktīvu, sportisku dzīvesveidu, kuriem audi ir labi apasiņoti, apgādāti ar skābekli un barības vielām, pigmentācija izzūd aptuveni mēneša laikā. Tiem, kuriem ir mazkustīgs dzīvesveids un raksturīgs saistaudu vājums, par ko liecina nosliece uz celulītu, pigmentācijas izzušanai vajadzīgs ilgāks laiks, reizēm pat līdz sešiem mēnešiem. Pirmās divas nedēļas pēc skleroterapijas iesakām atturēties no pārāk intensīvas fiziskas slodzes, bet pēc tam fiziskās aktivitātes ir vēlamas, piemēram, peldēšana ar pleznām vai nūjošana – tās labi nodarbina muskuļus un nodrošina vienmērīgu slodzi. Līdz pigmenta izzušanai neiesakām sauļoties.  Ja tomēr iznāk uzturēties tiešos saules staros, tad vismaz jālieto pretiedeguma līdzekļi ar augstu SPF. No karstām vannām un pirts apmeklēšanas jāatturas vienu mēnesi.

– Kā varat palīdzēt, ja pašreiz cilvēks skleroterapijai nav gatavs, bet vēnu problēmas tomēr traucē?
Varam aizkavēt slimības tālāko attīstītību un uzlabot dzīves kvalitāti, nozīmējot pacientam speciālas kompresijas zeķes, kas, radot spiedienu uz apkārtējiem audiem, saspiež arī vēnas, neļauj veidoties tūskai, uzkrāties šķidrumam, mazina asiņu sastrēgumu un uzlabo venozo atteci. Lai zeķes dotu vajadzīgo efektu, tām ir ļoti precīzi jāatbilst kāju formai. Mūsu klīnikā ir labi sagatavots personāls, kas var izvēlēties pacientam pareizos kompresijas izstrādājumus, kā arī iemāca tos pareizi uzvilkt. Tā cilvēks iegūst laiku un var bez steigas plānot tālāko ārstēšanu.

– Nereti pirmais, kas liek domāt par vēnu problēmām, ir neglīts asinsvadiņu zīmējums uz kājām. Par ko tas liecina un vai sīkās vēniņas ir jāārstē?
Tas rāda, ka vēnu sieniņu struktūra ir vājāka, nekā tai vajadzētu būt, tāpēc ir svarīgi savlaicīgi konsultēties ar flebologu, veikt vēnu  izmeklēšanu, un noskaidrot, vai ar venozo sistēmu viss ir kārtībā. No medicīnas viedokļa sīkās vēniņas parasti nav jāārstē, bet, ja  kāju izskats cilvēkam rada psiholoģisku diskomfortu, tad varam šo defektu novērst. Šobrīd mūsu rīcībā ir arī aparāts  Vein Viewer, kas ļauj arī ļoti smalkas vēnas saredzēt pat viena centimetra dziļumā zem ādas. Skleroterapijā mēs to lietojam gadījumos, kad ir redzams, ka veidojas sīko ādas kapilāru varikoze, bet īsti nevar ar  aci saskatīt barotājvēnu, no kuras veidojas šie kapilāri. Līdz ar to varam precīzi redzēt, kur atrodas attiecīgais asinsvads, varam sekot medikamenta ievadīšanai, redzēt, cik tālu tas nonāk, kā asinsvads spazmējas, tātad mēs varam ļoti labi kontrolēt procedūras gaitu.

Vairāk par skleroterapijas procedūru varat izlasīt šeit: http://venucentrs.lv/lv/skleroterapija

Dalīties.

Atstāt Ziņu