Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

“Dzīvot TĪRI” – ko tas tev nozīmē?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sveikas!

Mūsu vasarīgais “Tīrs un slaids dzīvesveids” eksperiments tuvojas nobeigumam, nākamnedēļ varēsim lasīt visu dalībnieču secinājumus, sasniegumus un ieteikumus mums pārējām. Tikmēr aicinām padiskutēt par to, ko mums katrai nozīmē “tīrs dzīvesveids”.

Izlasot Džeimsa Daigena grāmatu “Tīrs un slaids dzīvesveids”, tās pamatdomu varētu aprakstīt tā: Mūs resnus un slimus padara toksīni, un pat ne tauki (tauki ir jāēd, protams, labie tauki!). Turklāt šie toksīni, ar kuriem piesārņojas mūsu ķermenis, mūsdienās sastopami ne tikai pārtikā, bet arī apkārtējā vidē.

Tieši tādēļ Dž.Daigens milzu uzsvaru liek uz tīru pārtiku, proti, bioloģiski audzētiem dārzeņiem, gaļu un zivīm. Un arī uzturā iesaka to lietot pēc iespējas mazāk apstrādātu, tā, lai ēdiens nezaudē vērtīgās uzturvielas. Nepārcept un nepārvārīt, bet sautēt vai tvaicēt dārzeņus, grilēt zivi un gaļu utt., nelietot mikroviļņu krāsni.

Tikpat svarīgi, kā tas, ko liekam mutē ir arī tas, ko liekam sev uz ādas, proti, mūsu skaistumkopšanas produkti. Vai tavi krēmi, dušas želejas, šampūni, acu ēnas u.c. nesatur kaitīgās ķīmiskās vielas? Vai, izvēloties šos produktus, tu pievērs uzmanību to sastāvam?

Un, protams, vide, kurā dzīvojam…Māja vai dzīvoklis – ar kādiem līdzekļiem tīram savu dzīves telpu – ar ķīmiskiem vai pēc iespējas dabiskākiem?

Un vai tev ir iespēja regulāri atpūsties un pavadīt laiku pie dabas, ieelpot svaigu gaisu? Te gan jāpievienojas mūsu eksperimenta dalībniecēm, kuras jau iepriekšējos blogos norādījušas, ka ar dzīvošanu Latvijā mums ir ļoti, ļoti, ļoti paveicies. Grāmatā autors min piesārņotās lielpilsētas dzīves ritmu, šeit, pie mums tik traki nav. Latvija vēl bagāta mežiem, pļavām un tīriem ūdeņiem. Te cilvēki vēl dzīvo ciešā kontaktā ar dabu. Ja ne katram tad teju katram otrajam ir radi laukos vai pašam savs dārzs, kurā iegūt patiešām dabiski audzētus produktus. Un tā, ticiet, ir milzu vērtība!

Ko tev nozīmē “tīrs dzīvesveids”?

Vai tu par to domā – lai tava pārtika un vide ap tevi būtu “tīra”?

Ko tu dari, lai dzīvotu “tīri”?

Dalīties.

4 komentāru

  1. Linda Rutka on

    Sveikas trakajā karstumā! :)<br>Es līdz sirds dziļumiem priecājos par vietu, kur dzīvoju!! Laukos!! Nu labi, ne gluži laukos, mazpilsētā, jo dzīve Rīgā nebija domāta man. Patiesi novērtēju klusos vakarus un rītus, putnu treļļus un Ventas rumbas skaņas. Priecājos no rīta raitā solī uz darbu iet un vakarā ar sunīti gar Ventmalu staigāt. <br>Lasot grāmatu, es sapratu, ka īstenībā jau lielu daļu autora sniegtos norādījumus sen, sen ievērojam – ēdot, tīrot māju, lietojot kosmētiskos līdzekļus. Tas viss kaut kā intuitīvi ir noticis. Ņemot vērā, ka diezgan ātrā tempā mana āda, mati, nagi un pašsajūta atpazīt sliktu pārtiku, kosmētku un tīrīšanas līdzekļus, tādu praktiski nelietoju, šādas tādas praktiskas lietas arī no grāmatas aizņēmos.<br>Mājas uzkopšanas darbos praktiski nelietoju visādus harpikus,šmarpikus, man no tās smakas slikti ir. Grīdu mazgāju ar līdzekļiem, kas nesatur smaržvielas. Putekļus vienkārši slauku ar lupatiņu. Sdzīves ķīmijas izvēlē jāņem vērā, ka mums mājās ir suns. Ja tīrīšanas līdzeklis būs īpaši nejauks, sunītis uz grīda negulēs. Par tīru pārtiku runājot, nopirkām arbūzu, apēdu šķēli un jūtu, jādzer alerģijas zāles, jo nevaru lāga paelpot. Nu lūk, sezonas auglis arbūzs, tik piecūkāts ar toksīniem, ka cilvēki, kas reaģē pastiprināti, var arī kājas atstiept! :)<br><br>Protams, neesam nekādi ekocilvēki, kam viss tīrs un zaļš, atļaujamies arī dažādas vaļības. Man garšo pelmeņi, reizi mēnesī arī apēdu, tāpat picas, hamburgeri un karstie suņi. Jautājums jau tas pats, ko uzdod autors – cik daudz un bieži tādus ēdam. <br>īstenībā jau tā tīrība – ēdienā, dabā, mājās, sākas galvā. Ja gribam būt veselas, slaidas un skaistas, tad jāsāk ar saviem toksīniem un tad jau automātiski gribēsies arī apkārtni tīru un skaistu. <br>

  2. Šis man ir ļoti tuvs temats, jo dzīvot tīri man nozīmī tīrīt sevi visos līmeņos. Sākot ar domām savā galvā un beidzot ar to, kādus tīrīšanas līdzekļus izmantoju savā mājoklī un citur apkārtnē. Nevar būt tīrs tikai kādā vienā jomā, jo, ja netīrība valdīs citur tas tāpat mūs ietekmēs. Jā, bet labākais, ko es varēju izdarīt pamazā ar kaut ko sākt, apgūt un tīrīt, tagad arī nodot informāciju tālāk un mācīties vēl jaunas lietas.<br>Es cenšos ēst pēc iespējas pareizāk, veģetārs vienkāršs ēdiens, pēc iespējas mazāk ķīmijas.<br> Esmu pārgājusi tikai uz dabīgiem tīrīšanas līdzekļiem, kas ir soda, sāls, etiķis, spirts, citronskābe utt., jo jebkura ķīmija ko izmantojam, lai tīrītu mūsu māju nonāk arī mūsu organismā un apkārtējā vidē. Tomēr vēl nemāku dabīgi izmazgāt veļu, neesmu atradusi un pētījusi labāko variantu šajā jomā.<br>Kosmētiku gatavoju pate – ziepes, dušas želejas, krēmus, šampūnus, dezodorantu, arī dekoratīvo kosmētiku. Nav vairs nekādu alerģiju, āda skaista un ēteriskas eļļas dod fantastisku aromātu. <br>Savu ķermeni un prātu ikdienā „tīru un kārtoju” ar jogas un meditācijas palīdzību. Teikšu godīgi, vieglāk ir sakārtot apkārtējo vidi un fizisko ķermeni, prāta tīrība padodas grūti un ar ļoti lielu pacietību. <br>Domāju arī par to, ko atstāju apkārtējā vidē pēc sevis, jo agri vai vēlu tas kaut kādā viedā atspoguļosies uz mani un nākamo paaudzi.<br>Ja šīs te visa lietas tiek kārtotas, man liekas slaidais viduklis pats atnāk<br>

  3. Sveikas!<br>Pašreiz ciemojos pie saviem vecākiem laukos un te varu būt droša, ka visa pašu saražotā pārtika ir ekoloģiska- dārzeņi, augļi, piens, biezpiens. Taču priekš tievēšanas ar to vien, ka govs piens un piena produkti ir ekoloģiski, nepietiek. Tie ir arī gana trekni. Tāpēc man šobrīd ir bremzēšana attiecībā ar tievēšanas projektu. <br><br>Evija, šķiet, iet pa to pareizo ceļu. Daudz ko manā dzīvē šobrīd nosaka stress, līdz ar to es nevaru veltīt sev tik daudz laika, cik gribētos. Līdz ar t dzīvoju tādā kā iekšējā haosā, kas izpaužas arī uz āru. Septembrī vecākais puika sāks iet dārziņā, tad ceru uz kaut nelielu brīvā laika devu, ko varēs veltīt sevis un apkārtnes sakārtošanai. Tagad rakstu un domāju, vai tiešām gudri rīkojoties ar savu laiku, to nevar pareiz saplānot sev?

  4. Dzīvoju laukos. Tīrs gaiss, tīri pašas dārzā audzēti dārzeņi, ogas, augļi, laimīgu vistu olas un zemnieku audzēta gaļiņa, netālu esošā avota ūdens-tā ir ikdiena. Šo sarakstu vēl vajadzētu papildināt ar mājas pienu, biezpienu.Protams, man šai ziņā vēl krietni jārevidē iepirkšanās paradumi, lai mājās nenestu to, kas nav labs. Tas tad nu varētu būt lauku mīnuss-veikalā nopērkams tas, kas tai brīdī nopērkams, un nav alternatīvas. Īpaši pirkumi, piemēram, miežu kafija vai selerijas sakne, jāparedz pie pirkumiem pilsētā. <br>Tīrs man tieši to arī nozīmē-tīrs, bez netīrumiem, taču mājas tīrīšanā, veļas mazgāšanā neesmu ne pārmērīga ķīmisko tīr. līdzekļu piekritēja, ne viennozīmīga ekoloģisko tīrīšanas līdzekļu atzinēja. Grīdu, piemēram, mazgāju ar tīru ūdeni, tomēr tualetes podam izmantoju diezgan niknu tīrīšanas līdzekli. Veļu mazgāju ar lētāko veļas pulveri, bet vienā mazgāšanas reizē beru apmēram ēdamkaroti pulvera. Neizmatoju nekādus mīkstinātājus, aromatizētājus. Veļu žāvējot laukā uz veļas šņora, pati saule un vējš, un svaigais gaiss tai piešķir brīnišķīgu svaiguma aromātu. Apzinos, ka šai jomā vajadzētu piestrādāt. Gluži tāpat kā kosmētikas līdzekļu ziņā. Ziepes, šampūni, zobu pastas, arī dekoratīvā kosmētika- ikvienā lielveikalā vai katalogā pieejamā. Taču-gurķu šķēles sejas tīrīšanai vai matu skalošana zāļu tējās-nu kas var būt vēl tīrāk!<br>Būt tīrai man nozīmē nebūt netīrību, t.i., klaču, aprunāšanas, ļaunuma un nenovīdības vidū. Apzināti izvairos no tā visa. Laukos cilvēki sirsnīgāki, labestīgāki, atbalstošāki. Arī pozitīvi ieinteresēti otra gaitās-vai tev nevajag gurķīšus?, man šogad dikti daudz;izlīdzi man ar pāris oliņām-pietrūka kūkai. Patīkami. <br>Tīras, gaišas, optimistiskas domas-visa sākums un gals. Jāmācās. Jāstrādā. <br>Lai mums veicas!

Atstāt Ziņu