Vārda dienu svin: Anšlavs, Junora

‘Dzīvības koks’ sāk onkoloģisko pacientu pašpalīdzības kustību

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Lai apvienotu aktīvus cilvēkus, kuri saskārušies ar vēzi, un tagad paši ir gatavi dalīties pieredzē un palīdzēt tikt galā ar pārbaudījumiem citiem, onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība ”Dzīvības koks” uzsāk mentoru kustību. Mentoru kustība ir brīvprātīga, plānots, ka tā varēs sniegt atbalstu tiem onkoloģiskajiem pacientiem, kuri tikko kā sākuši ārstēšanas procesu, vai arī nesen tam izgājuši cauri un nezina, kā dzīvot tālāk.

Nav noslēpums, ka veselības aprūpes sistēmas darbinieki ir ļoti noslogoti, sniedzot tiešo medicīnisko palīdzību, tāpēc nereti ārsta kabinetā izpaliek vienkārša saruna par sadzīviskām lietām, kas mainījušās pacienta dzīvē saistībā ar onkoloģisko diagnozi. Ir labi, ja ir kam uzdot savus jautājumus un saņemt informāciju, tomēr visbiežāk cilvēks paliek viens ar savām bailēm un neziņu. Lai šo situāciju mainītu, “Dzīvības koks” plāno uzsākt Vislatvijas pacientu pašpalīdzības kustību “Ar zināšanām – vēzim NĒ!”, jo visvieglāk par savām problēmām runāt ar kādu, kas ir piedzīvojis to pašu, kas jau ir gājis pa šo ceļu.

Šobrīd līdzīgs darbs jau norit “Dzīvības koka” atbalsta grupās, kā arī reģionālajās nodaļās, kur katrs dalībnieks nāk ar savu stāstu, jautājumiem un problēmām, tiek uzklausīts un iespēju robežās atbalstīts ar padomu un informāciju. Savukārt mentoru kustība paredz īpašas mentoru datu bāzes izveidošanu, kas sastāvēs no biedrības aktivitātēs pārbaudītiem un apmācības izgājušiem cilvēkiem no visas Latvijas. Cilvēki, kam nepieciešama mentoru palīdzība, ar “Dzīvības koka” starpniecību tiks “iepazīstināti” ar piemērotāko mentoru tālākai saziņai klātienē vai  ar telefona, e-pasta, Skype vai citu tehnoloģiju palīdzību.

Tomēr, lai palīdzētu citiem, jāzina, kā to darīt! Onkoloģisko pacientu atbalsta biedrība ”Dzīvības koks” sadarbībā ar psihologiem, psihoterapeitiem, onkologiem, juristiem un sociālajiem darbiniekiem organizē mentoru apmācību, kuras laikā plānots runāt par onkoloģiskajiem pacientiem aktuāliem jautājumiem, piemēram, sociālajiem pakalpojumiem, invaliditātes iegūšanu, darba tiesībām, pacienta tiesībām, datu aizsardzību utt. Tāpat ir svarīgi saprast, kāda veida informāciju un padomus ir vēlams sniegt pacientam, bet kas ir atstājams profesionāļu kompetencē. Mentoru apmācība paredz arī komunikācijas treniņu, kas būs virzīts uz sarunas vadīšanu un sarežģītu situāciju risināšanu, klausīšanās prasmēm un empātisku reakciju uz emocijām. Īpaša uzmanība tiks veltīta personiskajai psihohigiēnai, jo ir svarīgi, lai mentors neļautos pārāk dziļam līdzpārdzīvojumam un nenodarītu pāri sev. Mentoru apmācības notiks 21. un 22. augustā Latvijas Ārstu biedrības namā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu