Vārda dienu svin: Līga

Dzimumzīmes. Vai esi pārliecināta, ka ar tām viss ir kārtībā?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

av viennozīmīga viedokļa par dzimumzīmēm – kāds tās uzskata par savu rotu, kādam tās sagādā nepatiku un pat fizisku diskomfortu. Tā arī no medicīniskā viedokļa ir, tā saucamie, labie ādas veidojumi un sliktie. To uzzināt var tikai, dodoties vizītē pie ārsta. Šajā laikmetā, kad tik daudz runājam par pārmērīga ultravioletā starojuma nevēlamo ieteikmi un arvien biežākajiem ādas vēža diagnostikas gadījumiem, ādu un tās veidojumus ar zināmu regularitāti vajadzētu izmeklēt ikvienam no mums, uzkata dermatoloģe, Lāzerplastikas klīnikas daktere Anna Bērziņa.

Protams, visvairāk uzmanības šiem jautājumiem vajadzētu pievērst cilvēkiem, kuri atrodas, tā saucamajā, riska grupā. Proti:

– gaišā jeb pirmā un otrā ādas tipa īpašniekiem,
– cilvēkiem, kuriem uz ķermeņa ir daudz dzimumzīmju,
– cilvēkiem, kuriem tuvajā radu lokā ir bijuši ādas vēža gadījumi,
– cilvēki, kuriem ir bijuši saules apdegumi, īpaši tad, ja ar pūšļiem un bērna vecumā
– tiem, kuri ikdienā daudz uzturas saulē vai apmeklē solāriju

“Nereti, pirmā pazīme, kad cilvēks vēršas pie speciālista, ir ar aci saskatāmas vizuālas ādas veidojumu izmaiņas. Piemēram, dzimumzīme kļuvusi lielāka, tai ir nevienāda forma, mainās krāsa vai no tās izdalās mitrums, asinis. Dzimumzīme var būt kļuvusi vienkārši jutīga,” stāsta A.Bērziņa. Tomēr nereti gadās tā, ka ar neapbruņotu aci nekādas izmaiņas nav saskatāmas un arī pacientam sūdzību nav, bet problēma ir. To iespējams noskaidrot tikai pie speciālista, pielietojot dermaskopisku izmeklēšanas metodi.

Digitālā dermatoskopija – profilaksei un precīzākai ārstēšanai
Ja līdz šim lielākā daļa dermatologu strādāja tikai ar neliela formāta dermaskopiem, kam varēja pieslēgt arī fotoaparātu, tad Lāzerplastikas klīnikā kopš pagājušā gada nogales ir pieejama jauna un moderna digitālās dermatoskopijas iekārta MoleMax. “Tā ļauj lielā palielinājumā ieraudzīt ādas veidojumus (dzimumzīmes jeb nēvusus, seborejiskas keratozes, papillomas, pigmentācijas izmaiņas, asinsvadu veidojumus, bazaliomas, melanomas, plakanšūnu audzējus) ne tikai ārstam, bet arī pacientam, jo tie izmeklējuma laikā ir redzami uz liela ekrāna. Ārsts precīzi var saskatīt veidojumu dermaskopiskās struktūras, kas ļauj noteikt diagnozi un lemt par piemērotāko tālāko taktiku. Iekārta nodrošina arī šo attēlu uzglabāšanu digitālā datu bāzē, kas būtiski atvieglo ārsta darbu, jo var uzskatāmāk ieraudzīt notikušās izmaiņas, ko nodrošina iespēja vienlaikus uz ekrāna apskatīt vairākus attēlus,” stāsta dermatoloģe, piebilstot, ka šīs iespējas var noderēt arī jebkura cita ar dermatoloģiju saistīta stāvokļa novērošanai dinamikā, piemēram, izvērtēt ārstēšanas efektivitāti piņņu, nagu sēnītes vai kārpu gadījumā, kā arī salīdzināt ādas izmaiņas pēc tās struktūras uzlabošanas ar lāzera palīdzību un objektīvi salīdzināt krunciņu mazināšanos pēc injekcijām (botulotoksīna un hialuronskābes).    

Aparatūra piedāvā visa ķermeņa dokumentēšanu 33 attēlos, 10 ķermeņa segmentu attēlu veidošanu, kā arī atsevišķu ādas veidojumu fotofiksāciju. “Pilnā ķermeņa dokumentēšana visbiežāk tiek veikta tikai pacientiem ar ļoti daudz dzimumzīmēm. Biežāk tiek veikta kāda ķermeņa segmenta un atsevišķu ādas veidojumu dokumentēšana,” stāsta A.Bērziņa, nenoliedzot, ka ilgtermiņā var atmaksāties arī profilaktiska pilnā ķermeņa dzimumzīmju dokumentēšana, jo ļaus vieglāk kontrolēt jaunu veidojumu rašanos.

 

 

Labās un ļaunās dzimumzīmes
Jāņem vērā arī fakts, ka dzimumzīmes var ilgstoši būt labdabīgas, taču dažādu apstākļu sakritību rezultātā, kļūt ļaundabīgas. 

Piedāvājam iepazīties ar biežāk sastopamajiem ādas veidojumiem, kas tiek izmeklēti:

Dzimumzīmes
Pazīmes: pigmentēts šūnu sakopojums uz ādas, visbiežāk, dažādas intensitātes brūnganā krāsā. Tipiskas un atipiskas.
Ārstēšana: var pielietot lāzeru vai ķirurģisku ārstēšanu. Atipisku dzimumzīmju gadījumā – tikai ķirurģiska terapija.

 

Melanoma
Pazīmes: dzīvību apdraudošs ļaundabīgs audzējs, ko izraisa izmaiņas dzimumzīmju šūnās jeb melanocītos.
Pie raksturīgākajām pazīmēm minama asimetriska, neregulāra forma, krāsas izmaiņas, asiņošana, niezēšana vai pieaugošs jutīgums, kļūst lielāka.
Ārstēšana: ķirurģiska ārstēšana.

 

 

Bazalioma
Pazīmes: ļaundabīgs ādas audzējs, parasti rozā, piepacelts veidojums, uz tā var būt redzams sazarots asinsvadu tīklojums, pie minimālas traumas var noberzties un asiņot.
Izraisa ilgstoša uzturēšanās saulē un ādā uzkrājies UV starojums (visbiežāk, jūrniekiem, ceļiniekiem, lauksaimniekiem, mazdārziņu saimniekiem). Biežākā lokalizācija: seja, ausis, kakls, muguras plecu daļa, rokas.
Ārstēšana: ķirurģiska ārstēšana, krioterapija vai lokāla imūnmodulatoru terapija (atkarībā no audzēja veida, lokalizācijas).

Keratoze
Pazīmes: labdabīgs, piepcelts, raupjš ādas veidojums, parasti brūnā krāsā.
Visbiežāk lokalizējas ķermeņa vidus daļā, arī uz sejas.
Ārstēšana: ar lāzeru (nav nepieciešama ķirurģiska terapija).

 

 

Agrāk visbiežāk ļaundabīgus ādas veidojumus atklāja vecāka gadagājuma cilvēkiem, taču mūsdienās arvien biežāk tos diagnosticē jauniem cilvēkiem. „Iemesli vairāki: iedzimtība, dzīvesveids, ultravioletā starojuma ietekme. Biežā solāriju apmeklēšana ir pārliecinošs riska faktors, kā arī periodiska un intensīva sauļošanās, kas raksturīga nedēļu vai divu nedēļu ilgajiem atvaļinājumiem siltajās zemēs, kad pāris dienās nocepamies brūni vai pat iegūstam saules apdegumu,” saka A.Bērziņa.

Nu, kad vasara vēl šķiet aiz kalniem, ir piemērots laiks, lai novērtētu savu ādas stāvokli, lai konstatētu, vai nav kāds veidojums, kurš būtu likvidējams vēl līdz vasarai, vai lai pēc vasaras varētu objektīvi novērtēt radušās izmaiņas ādas veidojumos.  

Dalīties.

7 komentāru

  1. Man pie lūpas ir dzimumzīmīte. Ilgus gadus bija vienkārš apaļš punktiņš, bet nesen pamanīju, ka no viņas sāk augt tādi trīs matiņi un šķiet, ka arī pati tāda lielāka paliek, bet varbūt man jau izliekas.<br>Vai tas varētu signalizēt par kaut ko sliktu?

Atstāt Ziņu