Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Cietās un mīkstās kontaktlēcas

Pinterest LinkedIn Tumblr +

edze ir viena no būtiskākajām maņām, kas cilvēkiem ir dota. Diemžēl ne visiem tā ir laba. Dažiem slikta redze ir kopš mazotnes, kādam citam tā pasliktinās uz vecumu, vai tiek sabojāta jau agrāk. Tādēļ jau daudzus gadsimtus atpakaļ cilvēki ir centušies atrast veidu, kā uzlabot un koriģēt redzi. Viens no pirmajiem un visilgāk pastāvošajiem redzes korekcijas veidiem ir brilles. Mūsdienās tās pat ir kļuvušas par savdabīgu aksesuāru, personīgā stila akcentu, kuru izvēlas nēsāt arī tie, kam ar redzi viss ir kārtībā. Tomēr tie, kam brilles tiešām ir jānēsā savā ikdienā nonāk situācijās, kad brilles nevis palīdz, bet traucē. Šajā gadījumā ir vērts padomāt par sev piemērotu kontaktlēcu iegādi.

 

Iz kontaktlēcu vēstures
Pirmās reālās kontaktlēcas izgatavoja 19. gs 80 gados. To autori ir divi vācu ārsti Ādolfs Eižens Fiks un Augusts Millers. Šīs kontaktlēcas bija no izliekta stikla un pārklāja lielāko daļu no acu virsmas. Tās bija ļoti neērtas un nedrošas. Pats Millers, kurš bija stipri tuvredzīgs, savu jauno izgudrojumu nespēja lietot ilgāk par pusstundu.
1936. gadā pirmo reizi kontaktlēcu ražošanā sāk izmantot organisko stiklu. Laika gaitā dažādi eksperimentējot ar organisko stiklu un lēcu bļodiņu formām, ir radītās modernas, mūsdienu cilvēkam piemērotas cietās kontaktlēcas.
Pirmās uz radzenes novietojamās kontaktlēcas tiek patentētas 1948. gadā.
Pirmās mīkstās lēcas ir pagatavotas no hidrogēla (HEMA). Tās parādījās septiņdesmito gadu sākumā, un līdz pat 1999. gadam, kad tirgū parādījās pirmās silikonhidrogēla kontaktlēcas, ir vienas no visvairāk lietotajām.

Kontaktlēcu iedalījums
Laika gaitā kontaktlēcu ražošana ir ļoti attīstījusies. To izgatavošanā tiek izmantoti dažādi materiāli. Klasiski kontaktlēcas tiek iedalītas cietajās un mīkstajās.

Cietās kontaktlēcas

Cietās kontaktlēcas nav tik iecienītas kā mīkstās. Tās parasti izgatavo pēc pasūtījuma, un tās tiek veidotas individuāli, reizēm katrai acij atsevišķi. Tie, kas lieto cietās kontaktlēcas atzīst, ka šo lēcu lielākais trūkums ir ilgstošais un apgrūtinošais pierašanas process. To izgatavošanā izmanto atšķirīgus materiālus.
Organiskā stikla vai PMMA kontaktlēcas. Pirmās cietās kontaktlēcas izgatavoja no organiskā stikla. Tās varēja valkāt 8-12 stundas dienā. Lai arī no organiskā stikla gatavotās kontaktlēcas ir izturīgākas, salīdzinoši lētas, tām ir laba gaismas caurlaidība un to kopšana ir vienkārša, mūsdienās kontaktlēcas no šī materiāla izgatavo reti. Galvenais organiskā stikla kontaktlēcu trūkums ir skābekļa necaurlaidība.
Cietās gāzu caurlaidīgās kontaktlēcas. Šīs lēcas ir nedaudz elastīgākas un tām ir laba gaismas un skābekļa caurlaidība, kas ir ļoti būtiski, ilgstoši valkājot kontaktlēcas. Šo lēcu kopšana ir diezgan sarežģīta.
Mūsdienās cieto gāzu caurlaidīgo kontaktlēcu izgatavošanā galvenokārt tiek izmantoti divi materiāli:

1. Fluorsilikonakrilāts – gaisa caurlaidīgs materiāls, kurš ir noturīgs pret nosēdumu veidošanos.
2. Silikona elastomēra kontaktlēcas, kam ir ļoti augsta gaisa caurlaidība. Tās parasti izmanto, lai koriģētu zīdaiņu un bērnu redzi. Šo lēcu mīnuss ir ātra nosēdumu veidošanās, kā arī tās ir diezgan dārgas.

Cietās kontaktlēcas pēc nēsāšanas režīma iedalās:
Dienas kontaktlēcās, kuru nēsāšanas ilgums ir līdz 12 stundām. Naktī tās ir jāizņem.
Paildzināta nēsāšanas režīma kontaktlēcas. Šīs kontaktlēcas lieto līdzīgi kā dienas režīma kontaktlēcas, bet reizēm uz nakti tās var neizņemt. Šādam režīmam piemērotas jaunākās cietās gāzu caurlaidības lēcas.

Cietās kontaktlēcas pēc optikas:
sfēriskās kontaktlēcas – paredzētas tuvredzības, tālredzības un neliela redzes astigmātisma korekcijai;
toriskās kontaktlēcas paredzētas redzes astigmātisma koriģēšanai.

Mīkstās kontaktlēcas

Mīkstās kontaktlēcas izgatavo no polimēra materiāliem, un tās šķidrā vidē kļūst lielākas, elastīgākas un gaisa caurlaidīgas. Mūsdienās šī veida kontaktlēcas izvēlas 80-85% kontaktlēcu lietotāju. Šo kontaktlēcu galvenā priekšrocība ir komfortablā sajūta tās nēsājot, tās ir piemērotas aktīvam dzīvesveidam, pie tām var pierast 1-2 dienu laikā. Mīkstās kontaktlēcas iedala divās grupās:
Hidrogēla kontaktlēcas nodrošina nepieciešamo skābekļa daudzuma piekļuvi, ļaujot acīm justies labi visas dienas garumā. Šīs kontaktlēcas ir piemērotas gandrīz visiem. Šo kontaktlēcu būtiskākais mīnuss ir augstais ūdens saturs, kas nāk par labu acu veselībai, bet padara sarežģītu lēcu ielikšanas procesu, jo tieši augstā ūdens satura dēļ hidrogēla lēcas nav īpaši elastīgas.
Silikonhidrogēla kontaktlēcas tiek izgatavotas no silikona un hidrogēla. Šīs lēcas tiek uzskatītas par viskomfortablākajām un ir piemērotas nepārtrauktai lietošanai. Ar tām var arī gulēt. Ir ražotāji, kas piedāvā kontaktlēcas 30 dienu nepārtrauktai lietošanai. Tās ir samēra lētas un viegli lietojamas. Silikonhidrogēla kontaktlēcas nav piemērotas cilvēkiem, kam ir alerģiska reakcija pret silikonu.

Mīkstās kontaktlēcas pēc nēsāšanas režīma iedala:
dienas kontaktlēcās;
paildzinātā nēsāšanas režīma kontaktlēcās;
nepārtraukta nēsāšanas režīma kontaktlēcas, kuras tiek nēsātas līdz pat 30 diennaktīm nenoņemot. Šādam režīmam paredzētas tikai 2. paaudzes silikonhidrogēla kontaktlēcas. Tomē arī šo lēcu augstā skābekļa caurlaidība nenovērš acu iekaisumu vai traumu risku, tādēļ acu ārsts vai optometrists tomēr nosaka optimālo kontaktlēcu nēsāšanas režīmu, kas piemeklēts katrai konkrētai situācijai.

Mīksto kontaktlēcu iedalījums pēc optikas:
sfēriskās kontaktlēcas– paredzētas tuvredzības, tālredzības un neliela redzes astigmātisma koriģēšanai;
asfēriskās kontaktlēcaskoriģē tuvredzību, tālredzību. Nelielas redzes astigmātisma gadījumā šīs kontaktlēcas nodrošina labāku redzes kvalitāti kā sfēriskās;
toriskās kontaktlēcas – palīdz labot redzes astigmātismu;
multifokālās kontaktlēcasparedzētas vecuma tālredzības korekcijai.

Iedalījums pēc lietošanas ilguma:
Atšķirībā no cietajām kontaktlēcām mīksto kontaktlēcu lietošanas ilgums ir mazāks un tiek dalīts periodos.
Tradicionālās kontaktlēcas – paredzētas 6-12 mēnešu lietošanai.
Plānveida nomaiņas kontaktlēcasparedzētas divu nedēļu vai viena mēneša lietošanai un plānveida nomaiņai uz jaunām.
Vienreizējās kontaktlēcasšīs kontaktlēcas lieto tikai vienu dienu vai vienu reizi un pēc lietošanas netiek lietotas atkārtoti.

Mīksto kontaktlēcu iedalījums pēc to pielietojuma:
Kontaktlēcu pamatuzdevums ir redzes korekcija, tomēr mīksto kontaktlēcu materiāls ļauj tās izmantot ļoti dažādi. Bez optiskajām kontaktlēcām mīkstās kontaktlēcas pēc pielietojuma iedala:
Dekoratīvās kontaktlēcas
maina acu krāsu vai izskatu. Tās var būt gan optiskas, gan bez stipruma. Izšķir:
– tonētās – krāsa ir iestrādā lēcas materiālā, arī redzes zonā, nemainot kontaktlēcas fizikālās īpašības. Tiek mainīts acs tonis, bet saglabāt varavīksnenes dabiskais zīmējums. Toņa intensitāte ir neliela un nodrošina pietiekamu caurspīdību. Redzes kvalitāte netiek mainīta;
– krāsainās – krāsas pigments tiek iestrādāts lēcā ar dažādu intensitāti, veidojot zīmējumu. Redzes zona tiek atstāta caurspīdīga. Tiem kas izvēlas krāsainās kontaktlēcas jāņem vērā, ka krāsa samazina skābekļa caurlaidību, tādēļ ieteicams saudzīgs dienas valkāšanas režīms;
– „crazy” – uz lēcām tiek veidot īpašs zīmējums, kas maina acs izskatu, piemēram, „kaķa acs” vai „spirāle”. Arī šim lēcām ir samazināta skābekļa caurlaidība un nepieciešam ievērot saudzīgs nēsāšanas režīms.
Kosmētiskās kontaktlēcas –
šādas kontaktlēcas paredzētas acs kosmētiska defekta, piemēram, radzenes apduļķojuma, noslēpšanai.
Terapeitiskās kontaktlēcas
– tiek izmantotas klīniskajā praksē kā medikamenta nesējs, vai kā pagaidu aizsargapvalks.

 

Par kontaktlēcu kopšanu vari lasīt šeit>>>

Dalīties.

Atstāt Ziņu