Vārda dienu svin: Alīna, Sandris, Rūsiņš

Alerģija pret ziedputekšņiem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

RINOSPRAY sālsūdens deguna skalošanai.

Labāk un lētāk!

Alerģija pret ziedputekšņiem – tas ir sezonālais alerģiskais rinīts vai rinokonjunktivīts, saukts arī par siena drudzi (kaut arī sienam ar to nav nekāda sakara).

Šai slimībai raksturīgi mokoši simptomi: šķaudīšana, ūdeņaini izdalījumi no deguna, deguna gļotādas uztūkums, deguna un (vai) aukslēju niezēšana, acu konjunktīvas iekaisums (raksturīgās pazīmes – acu asarošana, apsārtums, nieze). Visi šie simptomi var radīt smagus veselības traucējumus.

Turklāt, smagā slimības forma pasliktina ierastos ikdienas darbus un psiho sociālo labklājību. Pēdējās desmitgadēs saslimstība ar alerģisko rinītu ir ļoti pieaugusi. Šodien eksperti lēš, ka ar šo slimību slimo apmēram 500 miljoni cilvēku visā pasaulē un apmēram 20-30% Eiropas iedzīvotāju. Kontakts ar ziedputekšņiem alerģiskām personām var izraisīt alerģiskās astmas lēkmes vai simptomu pastiprināšanos.

Augi, kuru ziedputekšņi izraisa alerģiju
Visbiežāk gaisā esošie alergēni, ziedputekšņi ir sīki, pulverim līdzīgi graudiņi, kurus izdala ziedoši augi, pārnēsā vējš vai kukaiņi. Gaisā esošie ziedputekšņi var nokļūt cilvēka acīs, degunā, plaušās un uz ādas, kā arī izraisīt alerģiskas saslimšanas.

Atkarībā no jūsu dzīvesvietas ziedputekšņu sezona var sākties martā un turpināties līdz vēlam rudenim. Visbiežāk alergēni ir zāļu ziedputekšņi, kas izraisa 52% no visiem alerģiskā rinīta gadījumiem, kaut arī, protams, tie nav vienīgie augi, kas izraisa alerģiskas slimības cilvēkiem, kas ir jūtīgi pret ziedputekšņiem. Graudzāles zied no vēla pavasara līdz vasaras sākumam, bet citi lakstaugi – no vasaras otrās puses līdz rudenim. Visvairāk gaisā ziedputekšņus izdala pļavas graudzāles: timotiņš, kamolzāle, parastā smaržzāle, airene, pļavas skarene. Citu augu, piemēram, vērmeļu, ziedputekšņi, kas izraisa 2% sezonas alerģisko rinītu – tas ir vēl viens nozīmīgs ziedputekšņu alerģijas avots. Koku ziedēšanas laikā alerģiskās slimības visbiežāk izraisa bērza, melnalkšņa, skābarža un lazdas ziedputekšņi.

Svarīgi ir ievērot, ka ir pavisam nedaudz pacientu, kas alerģiski tikai pret vienu augu. Lielākā daļa ir jūtīgi pret vairākiem alergēniem un reaģē uz daudziem alerģiju izraisošiem augiem un pārtikas produktiem, kam ir homoloģiskas molekulas (pārtikas alerģijas sindroms).

Alerģija un tās ietekme uz pacientu dzīves kvalitāti
Atkarībā no sezonālā alerģiskā rinīta vai rinokonjunktivīta simptomu smaguma alerģija var būt vieglā, vidēji smagā vai smagā formā. 15-20% Eiropas iedzīvotāju slimo ar smagu alerģiskās slimības formu, kura var traucēt ierasto ikdienas dzīvi, miega kvalitāti, bet tas rada nogurumu, kognitīvo funkciju traucējumus, samazina darbaspējas. Tas viss var pasliktināt psihosociālo labklājību.

Bērniem, kam ir alerģiska saslimšana, var rasties mācīšanās problēmas: rezultāti skolā acīm redzami pasliktinās. Saskaņā ar publikāciju Vesels.lv, klīniskais pētījums, kurā tika pētīts, vai siena drudzis negatīvi ietekmē eksāmenu rezultātus, parādīja, ka studentiem, kas slimo ar alerģisko rinītu iespēja, ka eksāmenu rezultāti būs sliktāki, palielinās divas reizes, salīdzinot ar to personu eksāmenu rezultātiem, kas neslimo. Šie rezultāti ir ļoti nozīmīgi, jo svarīgākie eksāmeni Latvijā notiek vēlā pavasarī un vasaras sākumā, kad ziedputekšņu daudzums gaisā var būt ļoti liels. Lai izvairītos vai samazinātu ziedputekšņu iedarbību, pacientiem, kuri slimo ar sezonālu alerģisko rinītu vai rinokonjunktivītu, ir jākonsultējas ar ārstu alergologu pēc iespējas ātrāk, jo veiksmīga ārstēšana ir jāuzsāk līdz ziedēšanas sezonas sākumam.

Kā ārstēt alerģiju pret ziedputekšņiem?
Pēc tam, kad alergologs veic atbilstošus izmeklējumus un nosaka, pret kura auga/augu ziedputekšņiem pacients ir alerģisks, viena no svarīgākajām lietām alerģiskas slimības ārstēšanā ir izvairīšanās no kontakta ar alergēnu. Protams, sezonas laikā patiešām ir grūti pilnīgi likvidēt ziedputekšņus telpās un ir neiespējami izvairīties no kontakta ar tiem brīvā dabā. Tomēr kontaktu ar tiem var samazināt ar dažiem vienkāršiem līdzekļiem: atrašanos telpās līdz pēcpusdienai (ja tas ir iespējams), aizvērtiem logiem mājās un automašīnā, mazgāšanos zem dušas pēc atgriešanās no āra, saulesbriļļu valkāšanu, regulāra deguna izskalošana ar vieglu sālsūdeni, piemēram, aptiekā nopērkamo „Rinospray Light” aerosolu utt.

Ir daudz simptomātiskas ārstēšanas līdzekļu, kuri palīdz samazināt simptomus un atvieglo slimības kontroli, kā arī samazina tās ietekmi uz veselību. Tomēr farmakoterapija ne vienmēr palīdz pacientiem, kas slimo ar smagām alerģiskas saslimšanas formām, un šo pacientu simptomus likvidēt ar pretalerģijas zālēm visbiežāk ir ļoti grūti. Pacientiem ar vidēji smagu un smagu sezonālo alerģisko rinītu vai rinokunjunktīvu piemērotākais risinājums ir specifiskā alergēnu imūnterapija. 

Dalīties.

Atstāt Ziņu