Vārda dienu svin: Evija, Raita, Jogita

Viņas gatavo rotas, iedvesmojoties no marķīzes

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rotu darināšana Dacei un Elzai krīzes laikā no hobija pārtapusi par biznesu – jau otro gadu viņas darina rotaslietas, kurās apspēlēti tādi stili kā gotika, itāļu renesanse, baroks, franču rokoko.

Iedvesmojas no marķīzes de Pompadūras
„Mūsu iedvesmas avots ir marķīze de Pompadūra. Viņa bija tā laika modes ikona. Rotu idejas nav gluži no zila gaisa paņemtas, tās visas smeļamies tā laika arhitektūrā, daudz lasām grāmatas par to laiku, skatāmies bildes ar tērpiem, klausāmies rokoko mūziku, skatāmies filmas par tā laika notikumiem. Arī daba ir lielisks iedvesmas avots- ziema, pavasaris, vasara,” stāsta Dace un Elza.

Citāts: “Rotām ir jāuzsver sievietes skaistums, elegance. Diemžēl mūsdienās daudz kas no šī skaistuma ir aizmirsts.”

Kāpēc tieši 18.gadsimts? Kāpēc ne kaut kas futūristisks? „Tāpēc, ka tas nav skaisti, nav sievišķīgi. Rotām ir jāuzsver sievietes skaistums, elegance. Diemžēl mūsdienās daudz kas no šī skaistuma ir aizmirsts,” atbild Dace, smalki sakrustojot rokas. Viņas abas ar meitu Elzu man atgādina princeses – smalkas un tik sievišķīgas. Acumirklī sakautrējos par savām ērtajām džinsām, kurās esmu atnākusi. Lai arī Dacei un Elzai ir bikses, viņu kustības ir lēnas un cēlas, it kā nēsātu kuplu princešu tērpu. „Kaut man nedaudz pieliptu šīs elegances un miera,” nodomāju.

No hobija pārtapa par biznesu
Daces un Elzas gatavotās rotu kolekcijas nopērkamas vairākos rotu veikaliņos Rīgas centrā. Tās atpazīt var pēc zīmola „Markiza”, uz kura attēlots arī ģerbonis ar divām greznām lauvām. Rotas Dace un Elza gatavoto no Swarovski un čehu kristāliem, dabas akmeņiem, murāno stikla, franču mežģīnēm un daudziem citiem materiāliem. „Uzsvaru liekam uz kvalitatīviem materiāliem,” norāda Dace.

Rotas tiek gatavotas ne tikai veikaliņiem, bet arī individuāli pēc pasūtījuma. Viņu rotu zīmols pagaidām nav plaši pazīstams, arī es par „Markizu” uzzināju pavisam nejauši – iepazīstoties ar abām sievietēm uz ielas, veicot fotoreportāžu par modi Rīgas ielās. Mūs ar fotogrāfu piesaistīja Elzas interesantie auskari.

Arī doma par rotu darināšanas biznesu nav bijusi apzināta, drīzāk nejauša. „Tā sagadījās. Mēs pastaigājāmies pa Vecrīgu, klīdām pa veikaliem, kur bija ļoti daudz visādu nieciņu, rotu, meklējām kaut ko, bet nekā īpaša nebija,” stāsta Elza. Jā, skatījāmies, ka nevienam nav nekas tāds, kas mums pašām patiktu. Nolēmām pašas sākt taisīt,” turpina Dace. „Sākumā sev taisījām, draudzenēm, tad aizgāja viss tik ātri uz priekšu, ka attapāmies, ka esam jau tajā veikaliņā un tajā, nāk individuālie pasūtījumi.”

Lai gan pagaidām bizness tikai vēl attīstās, abas ir optimisma pilnas. „Gribās jau strādāt tādu darbu, kas pašam patīk. Un, ja vēl to darot vari sevi ar iztiku nodrošināt, tad brīnišķīgi!” teic Elza. „Mums ir liela ticība tam, ko darām, un ticībai ir liels spēks!” papildina Dace.

„Kļūstiet maigākas!”
Radošā dzirksts abām ir jau asinīs – paaudžu paaudzēs ģimenes sievietes bijušas apģērbu meistares, arī Daces un Elzas izglītības saistītas ar apģērbu dizainēšanu un šūšanu. Tādēļ par modi, sievišķību un rotām abas varētu runāt stundām. „Vienu brīdi mums bija tāds hobijs – sēdēt kafejnīcā vai iet pa ielu un novērot cilvēkus. Nofotografējām ar telefonu. Nācu mājās un rādīju Elzai, ko esmu redzējusi, un viņa rādīja man. Tad kopā spriedām, kā nevajag un kā nedrīkst. Es saprotu, ka cilvēki iedvesmojas tāpat kā mēs. Ja mēs iedvesmojamies no dabas, no marķīzes Pompadūras, viņi iedvesmojas no video klipiem, kino filmām. Bet gala rezultāts neizskatās labi. Informācijas par modi, par to, kā ģērbties, ir daudz, bet cilvēks nemāk paņemt to, kas der viņam. Cilvēks nezina savu krāsu gammu, viņš nezina, kas viņš ir pēc tipa – rudens, vasara vai ziema, nezina savas proporcijas. Tās ir trīs lietas, kas jāzina, un līdz ar to rodas īsts mikss. Saskatās filmā – O, tas viņai bija mugurā, man arī tā vajag, bet ne jau visiem tas piestāv,” stāsta Dace.

Citāts: „Mums tās sievietes grib būt šausmīgi praktiskas! Nu, palieciet sievišķīgākas! Citādi tā testosterona daudzums būs tik liels, ka tūlīt ūsas sāks augt! Kļūstiet maigākas!”

Viņai īpaši nepatīk daudzu jaunu meiteņu stils – botas, tīkliņzeķubikses, šorti. „Meitenei jau pāri divdesmit, jābūt dāmai, bet viņa savelk nesavelkamas lietas. Galu galā arī vīriešiem taču patīk, ka sieviete ir sievišķīga, rotājusies,” saka Dace.

Viņa uzskata, ka arī pie mums Latvijā sievietes tāpat kā vecajā Eiropā kļuvušas vīrišķīgākas. „Mums tās sievietes grib būt šausmīgi praktiskas! Nu, palieciet sievišķīgākas! Citādi tā testosterona daudzums būs tik liels, ka tūlīt ūsas sāks augt! Kļūstiet maigākas! Neuzņemieties uz sevis visu smago nastu, nevelciet to vīrieti, lai viņš pats savā nodabā velkās!”

Rotas ceļ sievietes pašapziņu
Gan Dace, gan Elza uzskata, ka rotas spēj pacelt sievietei pašapziņu. „Kāpēc sievietes baidās rotāties? Iemesls tāds pats arī tam, kāpēc viņas vispār baidās izcelties vai baidās darīt vai vilkt to, ko vēlas, jo domā par to, ko teiks citi, kā tad es tā… Bet ziniet, tas absolūti nav svarīgi, ko teiks citi! Svarīgi ir tas, ko tu pati jūti!” saka Dace.

Citāts: „Mēs gribētu, lai Latvijas sievietes ir koķetīgākas, vieglākas dzīves uztverē un līdz ar to arī ar vieglāku gaitu, dzīvespriecīgākas.”

Rotu mākslinieces uzskata, ja sieviete nejūtas sievišķīga un dzīvo ar kompleksiem, viņai vienkārši vienu dienu ir jāsaņemas un uz sevi jāpaskatās. „Vispirms izgulēties kārtīgi un, no rīta pamostoties, pirmais ko izdarīt, ir pieiet pie spoguļa paskatīties uz sevi un teikt: Jā, es esmu skaista!” iesaka Elza. „Tieši tā, ir jāpatīk sev, nav jāpatīk citiem,” piebilst Dace. Elza papildina mammu -„Un šo pārliecību, ka tu esi skaista, iegūsi tikai pati no sevis, to nedos neviens cits no malas- ne draugs, ne vīrs, ne draudzenes. Tikai tu pati.”

Dalīties.

10 komentārs

  1. Ļoti greznas rotas! Vienīgais mīnus – specifiskā stilistika, iespējams, ierobežo valkāšanas biežumu.

  2. Par tām meitenēm tīkliņzeķes un botās pilnībā piekrītu, tik šausmīgi nekad neviena cita paaudze savā jaunībā nav ģērbusies kā tagad! Un smejaties, ja gribat, bet tie plikie vēderi! Tas nu gan patiesi ir šausmīgi, ne tikai izskata ziņā, bet arī veselības!

  3. Jūlija Liene R. on

    Skaistas rotas! Tikai spēju iedomāties, cik ilgi jāpiņķerējas, lai ko tādu uztaisītu. Apbrīnoju jūsu pacietību, meitenes! Lai jums izdodas! Man vienmēr prieks par cilvēkiem, kas strādā priekš savas sirds, nevis naudas dēļ, un ticībai tiešām ir grandiozs spēks!

  4. Ir tā laime sadarboties ar rotu māksliniecēm.Viņas ir super un rada tādu mākslu.Visforšāk ir,ka var pasūtīt tādas rotas,kādas vien vēlos.Lai Jums veicas! 😉

  5. rotaslietas var iegaadaaties veikalaa ENGELI Tornja iela 15,veikals MODI Teaatra iela 2, veikals INTERIO ROSSO Blaumanja 5A.Par mezginju auskariem intereseties pa tel.29689945 Elza, 26869055 Dace (PASNIEDZAM ROTU KURSUS)

Atstāt Ziņu